Zuid-Holland mag damherten doden, maar moet er 40 in leven laten
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland mag damherten in de Hoeksche Waard afschieten, maar moet voorlopig minimaal veertig van die dieren in leven houden. Dat heeft de voorzieningenrechter besloten. De provincie besloot vorig jaar om de naar schatting bijna tachtig damherten in de Hoeksche Waard allemaal te laten doden, maar Animal Rights en Fauna4Life stapten naar de rechter.
Naar verwachting duurt de bodemprocedure in deze zaak bijna twee jaar. Voor de tussenliggende periode hadden de dierenrechtenorganisaties daarom een voorlopige voorziening gevraagd. Animal Rights en Fauna4Life eisten twee weken geleden bij de rechtbank in Den Haag dat de vergunning wordt geschorst en dat voorlopig dus geen enkel damhert afgeschoten zou mogen worden.
Volgens de rechter is aangetoond dat de damherten in het poldergebied voor "ernstige schade" aan landbouwgewassen zorgen. Om dit tegen te gaan, mag een deel van de populatie worden afgeschoten. De provincie heeft volgens de rechter niet duidelijk gemaakt waarom het nodig is om hiervoor alle damherten te doden.
Extra onderzoek
Zuid-Holland betoogde ook dat de dieren de verkeersveiligheid in gevaar zouden brengen en dat de populatie volledig zou bestaan uit verwilderde dieren, nadat in 2000 drie damherten waren ontsnapt uit een hertenkamp in Numansdorp. De rechter vond deze argumenten eveneens niet genoeg onderbouwd.
De zaak duurt nu al bijna vijf jaar en houdt ook de Zuid-Hollandse politiek bezig. De provincie besloot eind 2020 al om alle damherten af te schieten, maar de rechter vond de onderbouwing toen niet goed. Zuid-Holland kwam vorig jaar na extra onderzoek weer tot de conclusie dat afschot van alle dieren de enige optie zou zijn.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
3 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
6 uur geleden