Zuid-Holland heeft voor de zomer nieuwe commissaris van de Koning
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft voor de zomer een nieuwe commissaris van de Koning. De sollicitatieprocedure voor de opvolging van de huidige commissaris Jaap Smit start donderdag.
"Binnen vier maanden moet dan de voordracht zijn gedaan", zei demissionair minister Hugo de Jonge van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, die in het provinciehuis in Den Haag de profielschets in ontvangst nam. Dit document met wensen en eisen is opgesteld door de meeste partijen in de Zuid-Hollandse Staten.
De vacature wordt donderdag gepubliceerd. De sollicitatietermijn loopt tot 8 maart. De vertrouwenscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van dertien van de zestien partijen en groepen uit de Staten, bepaalt daarna in samenspraak met de minister met welke kandidaten het in gesprek gaat. Dat leidt uiteindelijk tot een advies aan de Staten en na een debat tot een formele voordracht.
Afscheid in september
Smit (66) kondigde afgelopen najaar aan dat hij op 1 september 2024 stopt. Uiterlijk in juni wordt bekend wie hem dan opvolgt. De CDA'er is sinds begin 2014 de CdK in Zuid-Holland.
Niet alle partijen doen mee aan het proces. Forum voor Democratie vindt dat een CdK, en ook een burgemeester, door de bevolking gekozen moet worden en niet achter de schermen. Debora Fernald van Groep Doe STOER stapte vorige week uit de commissie. Ze is ontevreden over de representativiteit van het onderzoek dat onder zo'n duizend Zuid-Hollanders was gehouden om input te verzamelen voor de profielschets.
Profielschets
Daarin staat dat de provincie met 3,8 miljoen inwoners iemand zoekt die onder meer betrokken, verbindend, ervaren, integer, inspirerend en dienstbaar naar alle Statenleden is. Dat kan ook iemand zijn die zich als non-binair identificeert. Boven de profielschets staat daarom expliciet 'm/v/x'. Niet alle partijen konden zich volgens voorzitter Sinan Ă–zkaya van de vertrouwenscommissie daarin vinden, maar toch is besloten dit zo te benoemen om aan te geven dat Zuid-Holland alle opties openhoudt.
Andere provincies
"Het is goed dat iedereen zich uitgenodigd voelt" aldus De Jonge. "Zo heb ik dat 'm/v/x' gelezen. Het is een mooie, maar loodzware taak. Dat betekent dat je de vijver om uit te kunnen vissen zo groot mogelijk moet houden, om daar de allerbeste commissaris uit te halen."
Tien van de twaalf provincies hebben nu een man als commissaris. Alleen in Drenthe (Jetta Klijnsma) en Noord-Brabant (Ina Adema) bekleedt een vrouw die functie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 dag geleden