Zuid-Holland: geen reden voor sluiten zwemwater vlak bij Chemours
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland ziet op basis van meetgegevens en na gesprekken met diverse partijen geen reden om een negatief zwemadvies of zelfs een zwemverbod af te geven voor recreatieplas Het Lammetjeswiel in Alblasserdam. Die ligt in de buurt van de fabriek van chemiebedrijf Chemours. Volgens de provincie blijkt uit metingen sinds 2018 van het verantwoordelijke waterschap Rivierenland dat het PFAS-gehalte in het zwemwater stabiel is. Het RIVM concludeerde in 2020 op basis van die cijfers dat zwemmen in de recreatieplas geen gezondheidsrisico's met zich meebrengt.
De provincie heeft het RIVM donderdag wel gevraagd om zo snel mogelijk met een algemeen advies te komen over gebruik van zwemwater waar PFAS in zit. Dit deed Zuid-Holland naar aanleiding van een nieuwe uitzending van tv-programma Zembla over Chemours, de chemiefabriek in Dordrecht. Volgens Zembla zijn in de populaire recreatieplas in Alblasserdam, amper 10 kilometer van de fabriek, zeer hoge concentraties PFAS aangetroffen die ver boven de norm zouden zitten. Een milieuchemicus noemde het in de uitzending absurd dat nog steeds wordt gezwommen in Het Lammetjeswiel.
Het RIVM bepaalde in 2020 in opdracht van het Waterschap Rivierenland 'risicogrenswaarden' voor drie PFAS-stoffen (PFOA, PFOS en GenX) in zwemwater en voor de consumptie van vis. Vorig jaar kwam het RIVM met een advies aan het ministerie van Waterstaat om die grenswaarden naar beneden bij te stellen, iets wat voor zover bekend nog niet is gebeurd.
Eerder advies
Al langer geldt het advies om geen groenten en fruit uit moestuinen dicht bij de fabriek te eten vanwege te hoge PFAS-concentraties. Voor een groter gebied geldt dat dit moet worden afgewisseld met groenten en fruit uit de winkel.
Zembla bracht onlangs na onderzoek al naar buiten dat de leiding van Chemours en voorloper DuPont jarenlang heeft verzwegen dat het grondwater rond de fabriek vervuild is geraakt met PFAS. De uitzending leidde tot veel verontwaardiging, bij politieke partijen en omwonenden. Zowel de Tweede Kamer als Provinciale Staten van Zuid-Holland gaat de directie van Chemours op een hoorzitting bevragen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geleden