
Zuid-Holland 'blij' met strafrechtelijk onderzoek naar Chemours
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland is "blij" dat het Openbaar Ministerie strafrechtelijk onderzoek gaat doen naar chemiebedrijf Chemours in Dordrecht. De provincie had eerder om zo'n onderzoek gevraagd.
In september bepaalde de rechter al dat het bedrijf aansprakelijk is voor de schade die in ieder geval tussen 1984 en 1998 is ontstaan door de uitstoot van PFAS, in vier gemeenten rond het bedrijf. De uitstoot van schadelijke stoffen bleef weliswaar binnen de grenzen van de vergunningen, maar volgens de rechtbank verzweeg het chemiebedrijf relevante informatie over de risico's. Zuid-Holland noemde een strafrechtelijk onderzoek een logische vervolgstap na deze uitspraak.
Dat onderzoek komt er nu, naar aanleiding van onder meer een massa-aangifte door advocaat Bénédicte Ficq. Namens ongeveer 2400 mensen is aangifte gedaan voor het opzettelijk in de lucht, de bodem of het oppervlaktewater brengen van schadelijke PFAS-stoffen in de periode van 1967 tot nu. PFAS is een verzamelnaam voor chemische stoffen die worden gebruikt voor onder meer antiaanbaklagen in pannen. PFAS wordt in verband gebracht met verschillende ziekten en aandoeningen, zoals kanker.
De provincie gaat over de vergunningverlening aan Chemours. Zuid-Hollandse Statenleden vroegen na de uitspraak van de rechtbank in september al of de vergunning kon worden ingetrokken, maar volgens de verantwoordelijk gedeputeerde is dat ingewikkeld. Wel laat de provincie extern onderzoek doen naar de mogelijkheden voor het intrekken van de vergunning of het tijdelijk stilleggen van (delen van) het bedrijf. Het is volgens een woordvoerder "nu te vroeg om vooruit te lopen op de mogelijke uitkomsten van dit onderzoek of de uitkomst van een eventuele rechtszaak".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Fouad L., bekend geworden als de Erasmusschutter, hoort niet in de gevangenis thuis, maar moet behandeld worden. Dat vindt zijn advocaat, Theo Hiddema. De rechtbank in Rotterdam legde L. in februari een levenslange gevangenisstraf op. Volgens Hiddema heeft de rechtbank in het vonnis "gekunsteld toegeredeneerd" naar die straf. Dit zei de raadsman woensdag bij het gerechtshof in Den Haag, waar een eerste inleidende zitting van L.'s zaak in hoger beroep plaatsvond.
13 minuten geledenARNHEM (ANP) - Brandweerlieden uit Nederland hebben ook de afgelopen dagen hun Spaanse collega's geholpen bij het bestrijden van meerdere natuurbranden. In de provincie Ourense, in het noordwesten van Spanje, woedden dinsdag gelijktijdig vijftien grote branden. De grootste hebben inmiddels duizenden hectares in de as gelegd.
50 minuten geledenHOUTEN (ANP) - In Eindhoven is de temperatuur gestegen tot boven de 30 graden en daarmee is de tweede regionale hittegolf van het jaar een feit. Om 13.00 uur werd het daar 30,5 graden, meldt Weeronline. Of het ook tot een officiële hittegolf komt, is nog afwachten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegtuig waarmee Defensie hulpgoederen in Gaza dropt, kampt met een technisch probleem. Dat meldt Defensie. De geplande vluchten gaan daarom voorlopig niet door. "Defensie stelt alles in het werk om het militaire toestel zo snel mogelijk weer in te zetten. Wanneer dat gebeurt, is nog onduidelijk."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft woensdag bepaald dat de verdachte van de verkrachting van een 14-jarig meisje in Bodegraven in 1990 voorlopig in de cel blijft. De inmiddels 59-jarige man werd in mei aangehouden op basis van een DNA-match en heeft inmiddels bekend.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuursvoorzitter van de Universiteit van Amsterdam (UvA) Edith Hooge stapt op. Dat maakt de universiteit bekend op de website. Hooge, die vorige zomer aantrad, legt "na een intens jaar" haar taken "met pijn in het hart" neer.
2 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics in Rijswijk, waar cybercriminelen vorige maand wisten binnen te dringen, wil niet zeggen of er losgeld is betaald aan de hackers. Zulke informatie zorgt voor aanvullende risico's en "om die reden kunnen wij hierover geen mededelingen doen", zegt een woordvoerster woensdag na berichtgeving van RTL Nieuws daarover.
2 uur geleden