Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrikanen mogen weer alcohol kopen

Zuid-Afrikanen mogen weer alcohol kopen

PRETORIA (ANP/BLOOMBERG) - Het totaalverbod op de verkoop van alcohol in Zuid-Afrika wordt versoepeld nu het coronavirus iets meer onder controle is. De avondklok wordt met drie uur ingekort en gaat nu pas om 23.00 uur in. Stranden, parken en meren die eind vorig jaar werden gesloten mogen weer open en religieuze bijeenkomsten zijn ook weer mogelijk.

"We hebben de piek van de tweede golf achter ons", zei president Cyril Ramaphosa in een televisietoespraak. Ondanks de vooruitgang is het aantal nieuwe besmettingen nog altijd hoog dus het gevaar dat het virus weer oplaait is hoog, waarschuwde het staatshoofd. Winkels mogen desondanks na ruim een maand sluiting tussen maandag en donderdag weer alcohol verkopen en cafés en restaurants de hele week.

Zuid-Afrika is met 1,45 miljoen vastgestelde besmettingen en ruim 44.000 doden door Covid-19 koploper in Afrika. Het aantal dagelijkse besmettingsgevallen is teruggelopen tot gemiddeld 5500, een kwart van het record in december. De druk op de ziekenhuizen is daardoor fors minder geworden.

Virusvariant

Maandag kwamen uit India de eerste miljoen doses binnen van het vaccin van AstraZeneca, waarmee zorgmedewerkers worden ingeënt. Later deze maand komen er nog een half miljoen.

"Het is aan ons om zo snel mogelijk te vaccineren en de verspreiding van het virus te stoppen", aldus Ramaphosa. In Zuid-Afrika waart een virusvariant rond die besmettelijker zou zijn en waartegen bestaande vaccins mogelijk minder goed werken. Die mutatie is al in veel landen aangetroffen, waaronder Nederland.

Covax-initiatief

Het land van 60 miljoen inwoners heeft ook 20 miljoen doses van het vaccin van Pfizer/BioNTech besteld en 9 miljoen van dat van Johnson & Johnson. Die komen vanaf het tweede kwartaal binnen.

Het Covax-initiatief voor armere landen levert nog eens 12 miljoen doses. Daarnaast krijgt Zuid-Afrika een deel van de honderden miljoenen doses die de Afrikaanse Unie heeft uitonderhandeld, maar ook die worden voorlopig nog niet geleverd.

Meer uit Buitenland

VN ziet afname ontheemden in de wereld

GENÈVE (ANP/AFP/RTR/DPA) - Voor de eerste keer in tien jaar is het aantal vluchtelingen afgenomen. Wereldwijd waren er eind 2025 bijna 118 miljoen mensen die door bijvoorbeeld conflicten hun huis moesten verlaten, een daling van 5,4 miljoen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR, die het aantal mensen dat moet vluchten nog steeds onacceptabel hoog noemt. "Eén op de zeventig mensen wereldwijd was gedwongen op de vlucht aan het eind van 2025."

1 uur geleden
Rechtse Fujimori neemt leiding over in presidentsverkiezing Peru

LIMA (ANP/RTR) - De conservatieve kandidaat Keiko Fujimori heeft woensdag opnieuw de leiding genomen in de spannende Peruaanse presidentsverkiezingen. Volgens de Peruaanse kiesautoriteit ONPE staat Fujimori met 98,2 procent van de stemmen geteld op 50,001 procent, tegen 49,999 procent voor de linkse kandidaat Roberto Sánchez.

3 uur geleden
Iran sluit Straat van Hormuz geheel af na Amerikaanse aanvallen

TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft aangekondigd de Straat van Hormuz volledig te sluiten na recente Amerikaanse aanvallen op doelen in het zuiden van het land. Dit blijkt uit een door Iraanse staatsmedia verspreide verklaring.

7 uur geleden
Franse zanger Patrick Bruel aangeklaagd voor verkrachting

NANTERRE (ANP) - De Franse zanger Patrick Bruel wordt aangeklaagd voor verkrachting, poging tot verkrachting, aanranding en seksuele intimidatie. Dat meldt de rechter in Nanterre.

10 uur geleden
Paus zegent hoogste toren Sagrada Família in Barcelona

BARCELONA (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft woensdagavond de hoogste toren van de Sagrada Família in Barcelona gezegend. Dat deed de kerkelijk leider tijdens een grote mis in de nog niet voltooide basiliek.

10 uur geleden
Voor de tweede dag op rij onlusten in Noord-Ierland

BELFAST (ANP) - Opnieuw zoeken demonstranten in Noord-Ierland de confrontatie met de politie op. Dinsdag vernielden relschoppers daar ook al op verschillende plekken voertuigen en huizen, uit onvrede over het migratiebeleid en een steekincident in Belfast, een dag eerder. Het slachtoffer van die daad raakte een oog kwijt en raakte zwaargewond.

11 uur geleden
Paus in wereldberoemde Sagrada Família in Barcelona

BARCELONA (ANP) - Paus Leo XIV is aangekomen in de wereldberoemde kathedraal La Sagrada Família in Barcelona. Het bezoek is op de vijfde dag van zijn rondreis door Spanje.

13 uur geleden