
Zuid-Afrikaanse schrijver Breytenbach (85) overleden
PARIJS (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse schrijver en anti-apartheidsactivist Breyten Breytenbach is zondag op 85-jarige leeftijd overleden, zo heeft zijn familie bekendgemaakt in een bericht op Facebook. Breytenbach was een van de invloedrijkste stemmen tegen het apartheidssysteem.
Gedurende zijn leven publiceerde hij ongeveer vijftig boeken, waaronder De ware bekentenissen van een witte terrorist, en talrijke dichtbundels, voornamelijk geschreven in zijn moedertaal Afrikaans.
Breytenbach werd in 1939 geboren in Bonnievale in de provincie West-Kaap. Hij verliet zijn geboorteland Zuid-Afrika in de vroege jaren zestig om zich te vestigen in Parijs. Hij trouwde er met een Vietnamese vrouw. Door het verbod op huwelijken tussen mensen van verschillende rassen kon hij niet terugkeren naar Zuid-Afrika. Toen hij dit toch deed in 1975 werd hij gearresteerd.
Hij bracht zeven jaar door in de gevangenis in Zuid-Afrika, waarvan twee jaar in eenzame opsluiting. De Franse president François Mitterrand hielp hem in 1982 vrij te krijgen. Breytenbach keerde terug naar Frankrijk. Hij bleef daar de rest van zijn leven wonen, maar zou regelmatig terugreizen naar Zuid-Afrika.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) ziet de hongersnood in Gaza niet afnemen. Ook ziet zij weinig vooruitgang in de hoeveelheid noodhulp die het gebied bereikt. Dat zei WHO-baas Tedros Ghebreyesus donderdag tegen journalisten op het hoofdkantoor van de VN-organisatie in Genève.
56 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt hoop dat de EU bevroren Russische tegoeden zal gebruiken voor een lening, zei hij na afloop van een bijeenkomst met EU-leiders. De EU-leiders praten later donderdag verder over de lening.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders willen dat de bedreigingen aan de oostflank van de EU als eerste worden aangepakt. Het verlenen van concrete steun aan de lidstaten die het dichtst bij Rusland liggen, moet ook met prioriteit worden aangepakt, stellen zij donderdag in een gezamenlijke verklaring.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - In de Hongaarse hoofdstad Boedapest zijn tienduizenden mensen de straat opgegaan voor steunbetuigingen aan enerzijds de regering van premier Viktor Orbán, anderzijds aan de oppositie.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Twee Oekraïense journalisten zijn donderdag omgekomen door een Russische aanval, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op sociale media. Het gaat om Olena Hoebanova en cameraman Yevhen Karmazin. Een derde journalist, Oleksandr Kolytsjev, raakte door dezelfde aanval gewond.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering is niet blij met de stemming in het Israëlische parlement over de annexatie van de Westelijke Jordaanoever. Vicepresident JD Vance zegt dat het om een politieke stunt gaat, en dat de stemming niet wordt omgezet in beleid. Hij zei zelfs beledigd te zijn. Het kantoor van premier Benjamin Netanyahu spreekt van een provocatie door de oppositie.
3 uur geledenBELFAST (ANP/RTR/AFP) - Een Britse ex-militair is vrijgesproken van twee moorden en vijf pogingen tot moord in Noord-Ierland in 1972. De man was de enige die werd vervolgd voor zijn rol bij het gewelddadige optreden van het Britse leger destijds, in wat ook wel Bloody Sunday wordt genoemd.
4 uur geleden