Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrikaanse schrijver Breytenbach (85) overleden

Zuid-Afrikaanse schrijver Breytenbach (85) overleden

PARIJS (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse schrijver en anti-apartheidsactivist Breyten Breytenbach is zondag op 85-jarige leeftijd overleden, zo heeft zijn familie bekendgemaakt in een bericht op Facebook. Breytenbach was een van de invloedrijkste stemmen tegen het apartheidssysteem.

Gedurende zijn leven publiceerde hij ongeveer vijftig boeken, waaronder De ware bekentenissen van een witte terrorist, en talrijke dichtbundels, voornamelijk geschreven in zijn moedertaal Afrikaans.

Breytenbach werd in 1939 geboren in Bonnievale in de provincie West-Kaap. Hij verliet zijn geboorteland Zuid-Afrika in de vroege jaren zestig om zich te vestigen in Parijs. Hij trouwde er met een Vietnamese vrouw. Door het verbod op huwelijken tussen mensen van verschillende rassen kon hij niet terugkeren naar Zuid-Afrika. Toen hij dit toch deed in 1975 werd hij gearresteerd.

Hij bracht zeven jaar door in de gevangenis in Zuid-Afrika, waarvan twee jaar in eenzame opsluiting. De Franse president François Mitterrand hielp hem in 1982 vrij te krijgen. Breytenbach keerde terug naar Frankrijk. Hij bleef daar de rest van zijn leven wonen, maar zou regelmatig terugreizen naar Zuid-Afrika.

Meer uit Buitenland

Rechtbank zet belangrijkste Turkse oppositieleider af

ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.

1 uur geleden
Poetin: grote nucleaire oefening met Belarus afgerond

MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.

4 uur geleden
Italië wil praten over EU-sancties tegen Israëlische minister

ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.

5 uur geleden
Rutte 'niet ongerust' over vermindering Amerikaanse hulptroepen

HELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.

6 uur geleden
Ebolabesmetting gemeld op honderden kilometers van uitbraakgebied

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.

7 uur geleden
Britse regering geeft stukken vrij rond oud-prins Andrew

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.

8 uur geleden
Recordaantal klimmers bereikt top Mount Everest vanuit Nepal

KATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.

9 uur geleden