Zuid-Afrikaanse ex-president Zuma mag meedoen met verkiezingen
PRETORIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een Zuid-Afrikaanse rechter heeft besloten dat de voormalige president Jacob Zuma voor de partij uMkhonto we Sizwe (MK) mag meedoen aan de parlementsverkiezingen in mei. Daarmee maakt hij een eerder besluit van de verkiezingsautoriteiten ongedaan.
"Het besluit van de electorale commissie wordt hierbij afgewezen" staat in het vonnis, maar er wordt geen nadere uitleg gegeven over hoe de rechtbank tot het oordeel is gekomen.
Zuma werd in 2021 veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf wegens minachting van de rechtbank. Daarom kreeg hij een verbod opgelegd om mee te doen met de verkiezingen. Advocaten van de MK-partij vochten het besluit aan met het argument dat Zuma uiteindelijk slechts een paar weken van die straf hoefde uit te zitten.
Schandalen
De 81-jarige Zuma is de voorman van de MK-partij. De verwachting is dat die nieuwe partij veel stemmen kan trekken ten koste van de regerende partij Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het ANC besloot in januari Zuma uit de partij te zetten. Vorige maand verloor het ANC nog een zaak om te voorkomen dat de MK mee zou doen met de verkiezingen.
Zuma werd in februari 2018 gedwongen na negen jaar presidentschap af te treden nadat het ANC in december 2017 Cyril Ramaphosa had verkozen als partijleider. Zijn presidentschap kenmerkte zich door schandalen, waaronder beschuldigingen van corruptie. Hij heeft altijd ontkend schuldig te zijn en is nooit aangeklaagd voor de beschuldigingen.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
2 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zeker een persoon is om het leven gekomen tijdens aanhoudende protesten in Iran. Het gaat volgens staatsmedia om een 21-jarig lid van de Basij, een soort militie die het regime steunt. De man zou zijn omgekomen tijdens ongeregeldheden in de provincie Lorestān.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël waarschuwt dat het een omstreden verbod gaat handhaven op activiteiten van non-gouvernementele organisaties die niet voldoen aan "veiligheids- en transparantiestandaarden". De autoriteiten zeggen dat 37 organisaties zijn geïnformeerd dat hun vergunningen komen te vervallen en dat ze hun werkzaamheden voor 1 maart moeten staken.
4 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij een explosie in een bar in het Zwitserse wintersportoord Crans-Montana zijn zeker tien doden gevallen, meldt Sky News op basis van de Zwitserse politie. Ook zijn er tien gewonden. Media in Zwitserland schrijven dat er mogelijk tientallen doden zijn gevallen.
7 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.
8 uur geleden