Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrikaanse ex-president Zuma mag meedoen met verkiezingen

Zuid-Afrikaanse ex-president Zuma mag meedoen met verkiezingen

PRETORIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een Zuid-Afrikaanse rechter heeft besloten dat de voormalige president Jacob Zuma voor de partij uMkhonto we Sizwe (MK) mag meedoen aan de parlementsverkiezingen in mei. Daarmee maakt hij een eerder besluit van de verkiezingsautoriteiten ongedaan.

"Het besluit van de electorale commissie wordt hierbij afgewezen" staat in het vonnis, maar er wordt geen nadere uitleg gegeven over hoe de rechtbank tot het oordeel is gekomen.

Zuma werd in 2021 veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf wegens minachting van de rechtbank. Daarom kreeg hij een verbod opgelegd om mee te doen met de verkiezingen. Advocaten van de MK-partij vochten het besluit aan met het argument dat Zuma uiteindelijk slechts een paar weken van die straf hoefde uit te zitten.

Schandalen

De 81-jarige Zuma is de voorman van de MK-partij. De verwachting is dat die nieuwe partij veel stemmen kan trekken ten koste van de regerende partij Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het ANC besloot in januari Zuma uit de partij te zetten. Vorige maand verloor het ANC nog een zaak om te voorkomen dat de MK mee zou doen met de verkiezingen.

Zuma werd in februari 2018 gedwongen na negen jaar presidentschap af te treden nadat het ANC in december 2017 Cyril Ramaphosa had verkozen als partijleider. Zijn presidentschap kenmerkte zich door schandalen, waaronder beschuldigingen van corruptie. Hij heeft altijd ontkend schuldig te zijn en is nooit aangeklaagd voor de beschuldigingen.

Meer uit Buitenland

Iran wijst onderhandelingen met VS van de hand

TEHERAN (ANP) - Iran zal niet onderhandelen met de Verenigde Staten. Dat zei de Iraanse hoogste veiligheidsfunctionaris Ali Larijani maandag op X.

1 uur geleden
Milei wil alliantie met VS verankeren als nationaal beleid

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - De Argentijnse president Javier Milei wil de "strategische alliantie" met de Verenigde Staten onder bondgenoot Donald Trump in "nationaal beleid" verankeren. Dat zei hij zondag in zijn jaarlijkse rede voor het parlement.

1 uur geleden
Trump: drie kandidaten op het oog voor nieuw leiderschap Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt drie kandidaten op het oog te hebben voor het leiderschap van Iran na de dood van de opperste leider ayatollah Ali Khamenei. Wie dat zijn, wil hij nog niet zeggen. "Laten we eerst de klus afmaken", zei hij zondag in een telefonisch interview met The New York Times, zo'n 36 uur na het begin van het Amerikaans-Israëlische offensief tegen Iran.

1 uur geleden
Britse basis op Cyprus getroffen door droneaanval

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtmachtbasis RAF Akrotiri op Cyprus is in de nacht van zondag op maandag getroffen door een droneaanval, heeft het Britse ministerie van Defensie laten weten. Een Cypriotische regeringswoordvoerder meldde op X dat de schade beperkt is gebleven.

1 uur geleden
Israël valt doelwitten van Hezbollah over heel Libanon aan

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische leger is begonnen met aanvallen op doelen van Hezbollah in heel Libanon. In de zuidelijke voorsteden van de Libanese hoofdstad Beiroet, een bolwerk van de militie, waren explosies te horen.

1 uur geleden
Frankrijk, Duitsland en VK bereid tot defensieve actie tegen Iran

BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.

8 uur geleden
Starmer: VS mogen Britse bases gebruiken tegen raketten Iran

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.

8 uur geleden