Zuid-Afrikaanse ex-president Zuma mag meedoen met verkiezingen
PRETORIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een Zuid-Afrikaanse rechter heeft besloten dat de voormalige president Jacob Zuma voor de partij uMkhonto we Sizwe (MK) mag meedoen aan de parlementsverkiezingen in mei. Daarmee maakt hij een eerder besluit van de verkiezingsautoriteiten ongedaan.
"Het besluit van de electorale commissie wordt hierbij afgewezen" staat in het vonnis, maar er wordt geen nadere uitleg gegeven over hoe de rechtbank tot het oordeel is gekomen.
Zuma werd in 2021 veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf wegens minachting van de rechtbank. Daarom kreeg hij een verbod opgelegd om mee te doen met de verkiezingen. Advocaten van de MK-partij vochten het besluit aan met het argument dat Zuma uiteindelijk slechts een paar weken van die straf hoefde uit te zitten.
Schandalen
De 81-jarige Zuma is de voorman van de MK-partij. De verwachting is dat die nieuwe partij veel stemmen kan trekken ten koste van de regerende partij Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het ANC besloot in januari Zuma uit de partij te zetten. Vorige maand verloor het ANC nog een zaak om te voorkomen dat de MK mee zou doen met de verkiezingen.
Zuma werd in februari 2018 gedwongen na negen jaar presidentschap af te treden nadat het ANC in december 2017 Cyril Ramaphosa had verkozen als partijleider. Zijn presidentschap kenmerkte zich door schandalen, waaronder beschuldigingen van corruptie. Hij heeft altijd ontkend schuldig te zijn en is nooit aangeklaagd voor de beschuldigingen.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.
9 minuten geledenPHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
5 uur geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
12 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
15 uur geleden