Zuid-Afrikaanse ex-president Zuma mag meedoen met verkiezingen
PRETORIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een Zuid-Afrikaanse rechter heeft besloten dat de voormalige president Jacob Zuma voor de partij uMkhonto we Sizwe (MK) mag meedoen aan de parlementsverkiezingen in mei. Daarmee maakt hij een eerder besluit van de verkiezingsautoriteiten ongedaan.
"Het besluit van de electorale commissie wordt hierbij afgewezen" staat in het vonnis, maar er wordt geen nadere uitleg gegeven over hoe de rechtbank tot het oordeel is gekomen.
Zuma werd in 2021 veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf wegens minachting van de rechtbank. Daarom kreeg hij een verbod opgelegd om mee te doen met de verkiezingen. Advocaten van de MK-partij vochten het besluit aan met het argument dat Zuma uiteindelijk slechts een paar weken van die straf hoefde uit te zitten.
Schandalen
De 81-jarige Zuma is de voorman van de MK-partij. De verwachting is dat die nieuwe partij veel stemmen kan trekken ten koste van de regerende partij Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het ANC besloot in januari Zuma uit de partij te zetten. Vorige maand verloor het ANC nog een zaak om te voorkomen dat de MK mee zou doen met de verkiezingen.
Zuma werd in februari 2018 gedwongen na negen jaar presidentschap af te treden nadat het ANC in december 2017 Cyril Ramaphosa had verkozen als partijleider. Zijn presidentschap kenmerkte zich door schandalen, waaronder beschuldigingen van corruptie. Hij heeft altijd ontkend schuldig te zijn en is nooit aangeklaagd voor de beschuldigingen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Een groep mensen die met de rechts-populistische Nigel Farage op school heeft gezeten, heeft de Britse politicus opgeroepen om zijn excuses aan te bieden voor de racistische en antisemitische opmerkingen die hij in die tijd heeft gemaakt. 26 voormalige schoolgenoten hebben daartoe een open brief aan hem ondertekend, schrijft The Guardian.
8 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De politie in de Australische deelstaat New South Wales heeft de man aangeklaagd die samen met zijn vader het vuur opende op een joods evenement op Bondi Beach in Sydney. De vader werd bij de aanslag doodgeschoten, de zoon raakte zwaargewond. De zoon wordt beschuldigd van 59 misdrijven, waaronder een terroristische daad.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorgestelde balzaal in het Witte Huis zal naar schatting 400 miljoen dollar (zo'n 340 miljoen euro) kosten en volgens president Donald Trump zal de zaal ook geschikt zijn om inauguraties te huisvesten. Trump voorspelde tegelijkertijd dat het project uiteindelijk minder zal kosten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.
5 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.
5 uur geledenAMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
11 uur geleden