Zuid-Afrikaanse ANC zet oud-president Zuma uit de partij
PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC (Afrikaans Nationaal Congres) heeft oud-president Jacob Zuma uit de partij gezet. De maatregel is een gevolg van het steeds hoger oplopende conflict tussen de partij en Zuma, die al heeft aangegeven de partij MK te steunen. Het ANC is van plan een rechtszaak aan te spannen tegen die nieuwe partij.
Er is al langer sprake van groeiende verdeeldheid binnen het ANC, dat dertig jaar onafgebroken aan de macht is. In 1994 won de partij met Nelson Mandela de eerste verkiezingen na het afschaffen van de Apartheid. Bij de verkiezingen van dit jaar zou het voor het eerst sindsdien kunnen gebeuren dat het ANC geen meerderheid in het parlement weet te veroveren.
Zuma was namens de partij president van Zuid-Afrika tussen 2009 en 2018. Hij trad af na een reeks corruptiebeschuldigingen en moest zelfs de gevangenis in omdat hij weigerde mee te werken aan een onderzoek. Er ontstonden rellen op straat na zijn opsluiting en na twee maanden werd hij om medische redenen vrijgelaten.
Zuma zei in december al bij de volgende verkiezingen niet op de regeringspartij te stemmen, maar op uMkhonto We Sizwe (MK). Dat betekent 'speer van de natie' en is de naam van de vroegere gewapende tak van het ANC die tijdens de Apartheid actief was. Het ANC zegt nu de registratie van die MK te willen aanvechten en wil de naam wettelijk beschermen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
5 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.
5 uur geleden