Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrikaanse ANC zet oud-president Zuma uit de partij

Zuid-Afrikaanse ANC zet oud-president Zuma uit de partij

PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC (Afrikaans Nationaal Congres) heeft oud-president Jacob Zuma uit de partij gezet. De maatregel is een gevolg van het steeds hoger oplopende conflict tussen de partij en Zuma, die al heeft aangegeven de partij MK te steunen. Het ANC is van plan een rechtszaak aan te spannen tegen die nieuwe partij.

Er is al langer sprake van groeiende verdeeldheid binnen het ANC, dat dertig jaar onafgebroken aan de macht is. In 1994 won de partij met Nelson Mandela de eerste verkiezingen na het afschaffen van de Apartheid. Bij de verkiezingen van dit jaar zou het voor het eerst sindsdien kunnen gebeuren dat het ANC geen meerderheid in het parlement weet te veroveren.

Zuma was namens de partij president van Zuid-Afrika tussen 2009 en 2018. Hij trad af na een reeks corruptiebeschuldigingen en moest zelfs de gevangenis in omdat hij weigerde mee te werken aan een onderzoek. Er ontstonden rellen op straat na zijn opsluiting en na twee maanden werd hij om medische redenen vrijgelaten.

Zuma zei in december al bij de volgende verkiezingen niet op de regeringspartij te stemmen, maar op uMkhonto We Sizwe (MK). Dat betekent 'speer van de natie' en is de naam van de vroegere gewapende tak van het ANC die tijdens de Apartheid actief was. Het ANC zegt nu de registratie van die MK te willen aanvechten en wil de naam wettelijk beschermen.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met actie bij geweld tegen Iraanse demonstranten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."

1 uur geleden
Ruim twintig gewonden Crans-Montana minstens 60 procent verbrand

CRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.

6 uur geleden
VS: China verhoogt onnodig spanningen rond Taiwan met oefeningen

WASHINGTON (ANP) - Militaire oefeningen van China rond Taiwan hebben "onnodig" de spanningen verhoogd, zegt woordvoerder Tommy Pigott van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzoekt China om op te houden met de militaire druk.

6 uur geleden
Venezuela wil met VS praten over oorlog tegen drugs en olie

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is "klaar" om met de Verenigde Staten te praten over de strijd tegen drugs en over olie. Dat heeft hij gezegd in een interview met het televisiestation VTV, dat donderdag werd uitgezonden.

8 uur geleden
New Yorkse burgemeester Mamdani: 'We zullen stoutmoedig besturen'

NEW YORK (ANP) - De donderdag beëdigde burgemeester van New York, Zohran Mamdani, heeft beloofd "stoutmoedig" te besturen. Hij zei bij zijn inaugurele toespraak te willen aantonen dat linkse politiek kan slagen. "We zullen iets doen wat New Yorkers beter kunnen dan iedereen: we zullen een voorbeeld voor de wereld zijn."

9 uur geleden
Honderden mensen bij herdenking slachtoffers Zwitserse brand

CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.

14 uur geleden
Rusland vraagt VS achtervolging olietanker te staken

WASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.

15 uur geleden