Zuid-Afrikaanse ANC zet oud-president Zuma uit de partij
PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC (Afrikaans Nationaal Congres) heeft oud-president Jacob Zuma uit de partij gezet. De maatregel is een gevolg van het steeds hoger oplopende conflict tussen de partij en Zuma, die al heeft aangegeven de partij MK te steunen. Het ANC is van plan een rechtszaak aan te spannen tegen die nieuwe partij.
Er is al langer sprake van groeiende verdeeldheid binnen het ANC, dat dertig jaar onafgebroken aan de macht is. In 1994 won de partij met Nelson Mandela de eerste verkiezingen na het afschaffen van de Apartheid. Bij de verkiezingen van dit jaar zou het voor het eerst sindsdien kunnen gebeuren dat het ANC geen meerderheid in het parlement weet te veroveren.
Zuma was namens de partij president van Zuid-Afrika tussen 2009 en 2018. Hij trad af na een reeks corruptiebeschuldigingen en moest zelfs de gevangenis in omdat hij weigerde mee te werken aan een onderzoek. Er ontstonden rellen op straat na zijn opsluiting en na twee maanden werd hij om medische redenen vrijgelaten.
Zuma zei in december al bij de volgende verkiezingen niet op de regeringspartij te stemmen, maar op uMkhonto We Sizwe (MK). Dat betekent 'speer van de natie' en is de naam van de vroegere gewapende tak van het ANC die tijdens de Apartheid actief was. Het ANC zegt nu de registratie van die MK te willen aanvechten en wil de naam wettelijk beschermen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De FBI denkt dat bij een hack bij de Amerikaanse telecomprovider AT&T gegevens van agenten zijn buitgemaakt. Het gaat om bel- en berichtgegevens over een periode van maanden, meldt het persbureau Bloomberg. De Amerikaanse federale opsporingsdienst probeert nu volgens het persbureau te voorkomen dat de identiteit van informanten uitlekt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO-macht die in Polen het vliegveld van het Poolse Rzeszów bewaakt, is voor het eerst in actie gekomen. F-35's werden de lucht ingestuurd om een opdoemende "enorme" zwerm Russische drones tegen te houden. Die bleven bij nader inzien toch aan de Oekraïense kant van de grens, zodat de NAVO niet hoefde in te grijpen. Rzeszów is de belangrijkste draaischijf voor de hulp aan Oekraïne.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP/BLOOMBERG) - Roemenië scherpt in aanloop naar de presidentsverkiezingen van mei de regels aan voor sociale media als TikTok en Facebook. Zo moet herhaling worden voorkomen van de politieke chaos van vorig jaar, toen een relatief onbekende kandidaat na een omstreden TikTok-campagne de meeste stemmen kreeg.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir zegt zich terug te trekken uit het kabinet als de plannen voor een bestand in Gaza worden doorgezet. Hij zegt dat een staakt-het-vuren een overwinning betekent voor Hamas, de Israëlische veiligheid in gevaar brengt en bovendien in strijd is met de doelen voor de oorlog.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur David Lynch is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie donderdag bekendgemaakt in een bericht op de persoonlijke Facebookpagina van Lynch.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse premier François Bayrou heeft zijn eerste motie van wantrouwen overleefd. De uiterst linkse oppositiepartij La France insoumise wilde hem naar huis sturen, maar kreeg daar onvoldoende steun voor bij andere oppositiepartijen. Zo steunden het uiterst rechtse Rassemblement national en de linkse Parti socialiste de motie niet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken verwacht dat het bestand in Gaza zondag daadwerkelijk zal ingaan. Woensdagavond maakte de Amerikaanse president Joe Biden bekend dat er een overeenstemming is bereikt, maar de Israëlische regering is daar formeel nog niet mee akkoord. Blinken denkt dat het nog zal lukken.
6 uur geleden