Zuid-Afrikaanse ANC zet oud-president Zuma uit de partij
PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC (Afrikaans Nationaal Congres) heeft oud-president Jacob Zuma uit de partij gezet. De maatregel is een gevolg van het steeds hoger oplopende conflict tussen de partij en Zuma, die al heeft aangegeven de partij MK te steunen. Het ANC is van plan een rechtszaak aan te spannen tegen die nieuwe partij.
Er is al langer sprake van groeiende verdeeldheid binnen het ANC, dat dertig jaar onafgebroken aan de macht is. In 1994 won de partij met Nelson Mandela de eerste verkiezingen na het afschaffen van de Apartheid. Bij de verkiezingen van dit jaar zou het voor het eerst sindsdien kunnen gebeuren dat het ANC geen meerderheid in het parlement weet te veroveren.
Zuma was namens de partij president van Zuid-Afrika tussen 2009 en 2018. Hij trad af na een reeks corruptiebeschuldigingen en moest zelfs de gevangenis in omdat hij weigerde mee te werken aan een onderzoek. Er ontstonden rellen op straat na zijn opsluiting en na twee maanden werd hij om medische redenen vrijgelaten.
Zuma zei in december al bij de volgende verkiezingen niet op de regeringspartij te stemmen, maar op uMkhonto We Sizwe (MK). Dat betekent 'speer van de natie' en is de naam van de vroegere gewapende tak van het ANC die tijdens de Apartheid actief was. Het ANC zegt nu de registratie van die MK te willen aanvechten en wil de naam wettelijk beschermen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
8 minuten geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
5 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
11 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht heeft zaterdag meerdere aanvallen uitgevoerd in Libanon waarbij doden zijn gevallen. Volgens nieuwszender Al Jazeera kwamen minstens achttien mensen om het leven. Bij een luchtaanval in de stad Saksakiyeh vielen zeven doden, onder wie een kind, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
18 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De pro-Europese conservatieveling Péter Magyar is geïnstalleerd als de nieuwe premier van Hongarije. Zijn partij Tisza bemachtigde bij de verkiezingen in april een ruime tweederdemeerderheid in het parlement.
22 uur geleden