Zuid-Afrikaanse ANC zet oud-president Zuma uit de partij
PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC (Afrikaans Nationaal Congres) heeft oud-president Jacob Zuma uit de partij gezet. De maatregel is een gevolg van het steeds hoger oplopende conflict tussen de partij en Zuma, die al heeft aangegeven de partij MK te steunen. Het ANC is van plan een rechtszaak aan te spannen tegen die nieuwe partij.
Er is al langer sprake van groeiende verdeeldheid binnen het ANC, dat dertig jaar onafgebroken aan de macht is. In 1994 won de partij met Nelson Mandela de eerste verkiezingen na het afschaffen van de Apartheid. Bij de verkiezingen van dit jaar zou het voor het eerst sindsdien kunnen gebeuren dat het ANC geen meerderheid in het parlement weet te veroveren.
Zuma was namens de partij president van Zuid-Afrika tussen 2009 en 2018. Hij trad af na een reeks corruptiebeschuldigingen en moest zelfs de gevangenis in omdat hij weigerde mee te werken aan een onderzoek. Er ontstonden rellen op straat na zijn opsluiting en na twee maanden werd hij om medische redenen vrijgelaten.
Zuma zei in december al bij de volgende verkiezingen niet op de regeringspartij te stemmen, maar op uMkhonto We Sizwe (MK). Dat betekent 'speer van de natie' en is de naam van de vroegere gewapende tak van het ANC die tijdens de Apartheid actief was. Het ANC zegt nu de registratie van die MK te willen aanvechten en wil de naam wettelijk beschermen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
7 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
8 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
9 uur geleden