Zuid-Afrikaanse ANC wil niet vooruitlopen op verlies meerderheid
MIDRAND (ANP/RTR) - Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) in Zuid-Afrika wil nog geen voorschot nemen op de verwachte uitkomst van de parlementsverkiezingen van deze week. Een hoge partijbestuurder, Nomvula Mokonyane, noemde het te vroeg om te zeggen of de partij haar parlementaire meerderheid verliest.
Het ANC lijkt wel af te stevenen op zo'n uitkomst. De partij van wijlen Nelson Mandela stond donderdag in tussentijdse uitslagen op ongeveer 42 procent van de stemmen. Dat is fors minder dan de ruim 57 procent die het bij de vorige verkiezingen kreeg.
Het ANC kan nog steeds veruit de grootste partij worden, maar het uitblijven van een meerderheid in het parlement zou nog steeds een klap zijn voor de partij. Die is sinds het einde van de Apartheid in de jaren negentig onafgebroken aan de macht in Zuid-Afrika en moet nu mogelijk voor het eerst op zoek naar een coalitiepartner.
Ook andere partijen houden al rekening met zo'n scenario. Een bestuurder van oppositiepartij Democratische Alliantie (DA), die in tussentijdse uitslagen op ongeveer een kwart van de stemmen staat, zei beslist te willen voorkomen dat er een coalitie komt met ANC, de uiterst linkse EFF en de MK van oud-president Jacob Zuma.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
2 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
4 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
4 uur geleden