Zuid-Afrikaans ANC dreigt na 30 jaar meerderheid te verliezen
KAAPSTAD (ANP) - Bijna 28 miljoen Zuid-Afrikanen kunnen woensdag een nationaal en provinciaal parlement kiezen. Volgens opiniepeilers is de kans groot dat de partij die het land sinds het einde van het apartheidsbewind in 1994 heeft gedomineerd, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de meerderheid in de nationale volksvertegenwoordiging verliest. Een machtsmonopolie van dertig jaar is dan verleden tijd.
Hoge werkloosheid, het uitvallen van openbare diensten, water- en stroomtekorten en grote economische ongelijkheid hebben veel kiezers ontevreden gemaakt. Het ANC zou nog wel de steun van rond de 43 procent van de kiezers kunnen krijgen, maar de 57,5 procent uit de vorige stembusgang lijkt volgens peilingen onhaalbaar.
Het ANC wordt aangevoerd door president Cyril Ramaphosa. Die hoopt in het zadel te kunnen blijven, desnoods met een coalitieregering. In het parlement van vierhonderd zetels zijn momenteel veertien overwegend kleine partijen vertegenwoordigd.
Een van de grootste problemen voor Ramaphosa is zijn voorganger als president, Jacob Zuma. Deze voormalige ANC-leider heeft zich weer in de politiek gestort. Hij mag zelf niet meedoen door een veroordeling, maar lijkt via zijn nieuwe 'Speer van de Natie-partij' (uMkhonto we Sizwe), afgekort de MK, wraak te willen nemen op het ANC. Die partij zette de ex-leider op een zijspoor na een corruptieschandaal.
Zuma zou veel ontevreden kiezers kunnen trekken, mogelijk meer dan 14 procent van de stemmen. De links-radicale MK zou dan de derde partij van het land zijn. De extreemlinkse 'Economische Vrijheidsstrijders' (EFF) zouden dan naar de vierde plaats verdreven worden met circa 10 procent.
De tweede partij van het land is en blijft volgens peilingen de oppositiepartij Democratische Alliantie (DA) van John Steenhuisen. Deze overwegend witte oppositiepartij heeft veel aanhang in de Westelijke Kaapprovincie en wordt elders argwanend bekeken. Maar de DA is er toch in geslaagd in het parlement een politieke alliantie te smeden met kleinere oppositiepartijen. De DA zelf zou 18,5 procent van de stemmen kunnen krijgen, volgens de peilers.
Meer uit Buitenland
HUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.
6 uur geledenVENETIË (ANP) - De jury van de Biënnale van Venetië is opgestapt. Dat gebeurde nadat onrust was ontstaan over de deelname van landen als Rusland aan de internationale kunsttentoonstelling.
7 uur geleden