Zuid-Afrikaans ANC dreigt na 30 jaar meerderheid te verliezen
KAAPSTAD (ANP) - Bijna 28 miljoen Zuid-Afrikanen kunnen woensdag een nationaal en provinciaal parlement kiezen. Volgens opiniepeilers is de kans groot dat de partij die het land sinds het einde van het apartheidsbewind in 1994 heeft gedomineerd, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de meerderheid in de nationale volksvertegenwoordiging verliest. Een machtsmonopolie van dertig jaar is dan verleden tijd.
Hoge werkloosheid, het uitvallen van openbare diensten, water- en stroomtekorten en grote economische ongelijkheid hebben veel kiezers ontevreden gemaakt. Het ANC zou nog wel de steun van rond de 43 procent van de kiezers kunnen krijgen, maar de 57,5 procent uit de vorige stembusgang lijkt volgens peilingen onhaalbaar.
Het ANC wordt aangevoerd door president Cyril Ramaphosa. Die hoopt in het zadel te kunnen blijven, desnoods met een coalitieregering. In het parlement van vierhonderd zetels zijn momenteel veertien overwegend kleine partijen vertegenwoordigd.
Een van de grootste problemen voor Ramaphosa is zijn voorganger als president, Jacob Zuma. Deze voormalige ANC-leider heeft zich weer in de politiek gestort. Hij mag zelf niet meedoen door een veroordeling, maar lijkt via zijn nieuwe 'Speer van de Natie-partij' (uMkhonto we Sizwe), afgekort de MK, wraak te willen nemen op het ANC. Die partij zette de ex-leider op een zijspoor na een corruptieschandaal.
Zuma zou veel ontevreden kiezers kunnen trekken, mogelijk meer dan 14 procent van de stemmen. De links-radicale MK zou dan de derde partij van het land zijn. De extreemlinkse 'Economische Vrijheidsstrijders' (EFF) zouden dan naar de vierde plaats verdreven worden met circa 10 procent.
De tweede partij van het land is en blijft volgens peilingen de oppositiepartij Democratische Alliantie (DA) van John Steenhuisen. Deze overwegend witte oppositiepartij heeft veel aanhang in de Westelijke Kaapprovincie en wordt elders argwanend bekeken. Maar de DA is er toch in geslaagd in het parlement een politieke alliantie te smeden met kleinere oppositiepartijen. De DA zelf zou 18,5 procent van de stemmen kunnen krijgen, volgens de peilers.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.
25 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
2 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
9 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
11 uur geleden