Zuid-Afrikaans ANC dreigt na 30 jaar meerderheid te verliezen
KAAPSTAD (ANP) - Bijna 28 miljoen Zuid-Afrikanen kunnen woensdag een nationaal en provinciaal parlement kiezen. Volgens opiniepeilers is de kans groot dat de partij die het land sinds het einde van het apartheidsbewind in 1994 heeft gedomineerd, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de meerderheid in de nationale volksvertegenwoordiging verliest. Een machtsmonopolie van dertig jaar is dan verleden tijd.
Hoge werkloosheid, het uitvallen van openbare diensten, water- en stroomtekorten en grote economische ongelijkheid hebben veel kiezers ontevreden gemaakt. Het ANC zou nog wel de steun van rond de 43 procent van de kiezers kunnen krijgen, maar de 57,5 procent uit de vorige stembusgang lijkt volgens peilingen onhaalbaar.
Het ANC wordt aangevoerd door president Cyril Ramaphosa. Die hoopt in het zadel te kunnen blijven, desnoods met een coalitieregering. In het parlement van vierhonderd zetels zijn momenteel veertien overwegend kleine partijen vertegenwoordigd.
Een van de grootste problemen voor Ramaphosa is zijn voorganger als president, Jacob Zuma. Deze voormalige ANC-leider heeft zich weer in de politiek gestort. Hij mag zelf niet meedoen door een veroordeling, maar lijkt via zijn nieuwe 'Speer van de Natie-partij' (uMkhonto we Sizwe), afgekort de MK, wraak te willen nemen op het ANC. Die partij zette de ex-leider op een zijspoor na een corruptieschandaal.
Zuma zou veel ontevreden kiezers kunnen trekken, mogelijk meer dan 14 procent van de stemmen. De links-radicale MK zou dan de derde partij van het land zijn. De extreemlinkse 'Economische Vrijheidsstrijders' (EFF) zouden dan naar de vierde plaats verdreven worden met circa 10 procent.
De tweede partij van het land is en blijft volgens peilingen de oppositiepartij Democratische Alliantie (DA) van John Steenhuisen. Deze overwegend witte oppositiepartij heeft veel aanhang in de Westelijke Kaapprovincie en wordt elders argwanend bekeken. Maar de DA is er toch in geslaagd in het parlement een politieke alliantie te smeden met kleinere oppositiepartijen. De DA zelf zou 18,5 procent van de stemmen kunnen krijgen, volgens de peilers.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.
6 uur geledenSYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
12 uur geleden