Zuid-Afrika trekt zich toch niet terug uit Internationaal Strafhof
PRETORIA (ANP/AFP) - Er zijn geen plannen voor Zuid-Afrika om het Internationaal Strafhof (ICC) te verlaten, zoals president Cyril Ramaphosa eerder suggereerde. "Het voorzitterschap wil verduidelijken dat Zuid-Afrika ondertekenaar van het Statuut van Rome blijft", schrijft het presidentiële kantoor, dat eraan toevoegt dat die verduidelijking nodig was na een "communicatiefout" tijdens een persbriefing van regeringspartij ANC.
Tijdens de door zijn kantoor aangehaalde persbriefing had de president onder meer gezegd dat de ANC-leden geconcludeerd hadden dat "het hof bepaalde landen oneerlijk behandelt". Pretoria heeft al langer een getroebleerde relatie met het Haagse hof. Dat werd in 2002 opgericht om individuen te vervolgen die oorlogsmisdaden hebben begaan.
Toen het ICC in maart een arrestatiebevel uitvaardigde tegen Vladimir Poetin, rees de vraag wat Zuid-Afrika zou doen bij het geplande bezoek van de Russische president aan het land in augustus. Als ICC-lid heeft het in principe de verplichting om hem op te pakken,
Ramaphosa zei toen dat hij zich bewust is van die wettelijke verplichting. Al bewees Pretoria eerder dat het de regels niet altijd strikt opvolgt. In 2015 weigerde het ondanks een arrestatiebevel van het ICC de toenmalige Soedanese president Omar al-Bashir op te pakken. In de discussie die daarop volgde, dreigde Zuid-Afrika al eens uit het ICC te stappen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft aangekondigd geld vrij te maken voor het opzetten van een nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland. Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft bevestigd de intentie te hebben om samen te werken met de Britten om nieuwe zogenoemde amfibische transportschepen te verwerven.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verklaard na de volgende verkiezingen een brede nationale coalitie te willen vormen. Hij geeft nu leiding aan de meest rechtse regering die Israël ooit gehad heeft, maar daar lijkt hij zich van te willen distantiëren.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - In Venezuela heeft een nieuwe aardbeving plaatsgevonden, ongeveer in hetzelfde gebied als waar de twee verwoestende aardbevingen van donderdag waren. De nieuwste beving had een kracht van 5.6, meldt het Europees-Mediterraans Seismologisch Centrum (EMSC).
3 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd. Daarmee lijkt hij toe te geven aan de belangrijkste eis van de demonstranten die al ruim anderhalf jaar protesteren tegen zijn regering.
5 uur geledenLA GUAIRA (ANP/RTR) - Het dodental in Venezuela na de twee verwoestende aardbevingen van donderdag is opgelopen tot 1430, maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez bekend. Er zijn volgens hem 3200 mensen gewond geraakt en 3100 mensen dakloos geworden.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - De politie van Berlijn heeft zaterdag twee waterkanonnen ingezet, maar dit keer niet om demonstranten uit elkaar te drijven. Agenten in de Duitse hoofdstad gebruikten de spuiten nu om burgers af te koelen die last hebben van de uitzonderlijke hitte, melden Duitse media als Tagesspiegel en Bild.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn sinds het begin van de hittegolf al 74 mensen verdronken. Volgens de autoriteiten zoeken veel mensen vanwege het warme weer verkoeling in het water, maar gebeurt dat ook op plekken waar het gevaarlijk is om te zwemmen.
6 uur geleden