Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrika naar VN-hof in Den Haag om verwacht offensief Rafah

Zuid-Afrika naar VN-hof in Den Haag om verwacht offensief Rafah

DEN HAAG (ANP) - Zuid-Afrika wil dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zich uitspreekt over de geplande Israëlische grondoperatie in Rafah. De Zuid-Afrikaanse regering zegt te vrezen voor grootschalige verwoestingen en veel slachtoffers.

Zuid-Afrika stapte eerder al naar gerechtshof vanwege de Israëlische aanval op de Gazastrook. Het hof in het Vredespaleis gaf de Israëlische autoriteiten vorige maand opdracht alles te doen om genocide te voorkomen in het dichtbevolkte kustgebied.

De Zuid-Afrikaanse autoriteiten zeggen op 12 februari een aanvullend verzoek te hebben ingediend. Ze noemen Rafah het laatste toevluchtsoord voor de Gazanen. Zuid-Afrika wil dat de rechters bekijken of ze aanvullende maatregelen moeten nemen om de rechten van Palestijnen te beschermen.

Grote bezorgdheid

In Rafah bevinden zich veel mensen die zijn gevlucht uit andere delen van de Gazastrook. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de zuidelijke stad omschreven als het "laatste bolwerk" van Hamas en zei dat de groep ook daar verslagen moet worden.

Dat plan leidt internationaal tot grote bezorgdheid. In Rafah zouden zich ongeveer anderhalf miljoen mensen bevinden, vele malen meer dan voor de oorlog tussen Israël en Hamas. Het is onduidelijk waar die vluchtelingen naartoe moeten als het geweld verder oplaait.

Meer uit Buitenland

Zelensky: Hongarije heeft inhoud waardetransporten teruggegeven

KYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.

12 minuten geleden
Frans vliegdekschip sorteert voor op hulp Straat van Hormuz

PARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsbodems maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het ministerie van Defensie weten.

52 minuten geleden
Trump: als Iran niet akkoord gaat, beginnen de bombardementen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.

1 uur geleden
Geen enkelband voor Høiby, risico op herhaling strafbare feiten

OSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.

3 uur geleden
Belgische minister wijst Amerikaanse ambassadeur opnieuw terecht

ANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.

3 uur geleden
Axios: VS denken nabij conceptakkoord einde oorlog Iran te zijn

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.

4 uur geleden
VN roepen op tot onmiddellijke vrijlating flotilla-arrestanten

NEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.

5 uur geleden