Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrika naar VN-hof in Den Haag om verwacht offensief Rafah

Zuid-Afrika naar VN-hof in Den Haag om verwacht offensief Rafah

DEN HAAG (ANP) - Zuid-Afrika wil dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zich uitspreekt over de geplande Israëlische grondoperatie in Rafah. De Zuid-Afrikaanse regering zegt te vrezen voor grootschalige verwoestingen en veel slachtoffers.

Zuid-Afrika stapte eerder al naar gerechtshof vanwege de Israëlische aanval op de Gazastrook. Het hof in het Vredespaleis gaf de Israëlische autoriteiten vorige maand opdracht alles te doen om genocide te voorkomen in het dichtbevolkte kustgebied.

De Zuid-Afrikaanse autoriteiten zeggen op 12 februari een aanvullend verzoek te hebben ingediend. Ze noemen Rafah het laatste toevluchtsoord voor de Gazanen. Zuid-Afrika wil dat de rechters bekijken of ze aanvullende maatregelen moeten nemen om de rechten van Palestijnen te beschermen.

Grote bezorgdheid

In Rafah bevinden zich veel mensen die zijn gevlucht uit andere delen van de Gazastrook. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de zuidelijke stad omschreven als het "laatste bolwerk" van Hamas en zei dat de groep ook daar verslagen moet worden.

Dat plan leidt internationaal tot grote bezorgdheid. In Rafah zouden zich ongeveer anderhalf miljoen mensen bevinden, vele malen meer dan voor de oorlog tussen Israël en Hamas. Het is onduidelijk waar die vluchtelingen naartoe moeten als het geweld verder oplaait.

Meer uit Buitenland

NAVO-baas Rutte spreekt met Trump over Groenland

BRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.

43 minuten geleden
Bestand in Syrië tussen leger en Koerdische SDF

CAÏRO (ANP/RTR) - De Syrische regering en de door Washington gesteunde, door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) zijn een staakt-het-vuren overeengekomen. Volgens Syrische staatsmedia geldt het bestand onmiddellijk. De wapenstilstand volgt op dagen van gevechten, waarbij het leger oprukte naar door Koerden bezette gebieden in het noordoosten van Syrië.

1 uur geleden
Denemarken: Europa laat zich niet chanteren over Groenland

KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft scherpe kritiek geuit op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om invoerheffingen op te leggen in het geschil over Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Ze zei dat Europa niet zal toegeven aan druk.

3 uur geleden
Grootste fractie Europarlement hekelt 'chantage' Trump

BRUSSEL (ANP) - De VS moeten ophouden met het intimideren van bondgenoten, stelt de centrumrechtse EVP, de grootste partij in het Europees Parlement. De relatie tussen de VS en EU moet gebaseerd zijn op wederzijds respect, zegt Europarlementariër Andrzej Halicki, vicevoorzitter van de EVP-fractie voor Buitenlandse Zaken. "Chantage is een onaanvaardbaar politiek instrument."

3 uur geleden
Duitse verkenners verlaten Groenland alweer

BERLIJN (ANP/DPA) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Een woordvoerder van de strijdkrachten bevestigde het bericht van de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers maakten deel uit van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.

4 uur geleden
The Sunday Times: zeker 16.500 doden en 330.000 gewonden in Iran

TEHERAN (ANP) - Bij de demonstraties in Iran zijn zeker 16.500 tot 18.000 mensen gedood en 330.000 tot 360.000 anderen gewond geraakt, meldt The Sunday Times. De Britse krant baseert zich op acht grote oogklinieken en zestien spoedeisende hulpafdelingen in Iran. Onder de slachtoffers zouden ook kinderen en zwangere vrouwen zijn.

4 uur geleden
Bild: Duitse militairen op Groenland alweer weg

BERLIJN (ANP) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Dat meldt de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers zouden deel uitmaken van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.

5 uur geleden