Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Afrika naar VN-hof in Den Haag om verwacht offensief Rafah

Zuid-Afrika naar VN-hof in Den Haag om verwacht offensief Rafah

DEN HAAG (ANP) - Zuid-Afrika wil dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zich uitspreekt over de geplande Israëlische grondoperatie in Rafah. De Zuid-Afrikaanse regering zegt te vrezen voor grootschalige verwoestingen en veel slachtoffers.

Zuid-Afrika stapte eerder al naar gerechtshof vanwege de Israëlische aanval op de Gazastrook. Het hof in het Vredespaleis gaf de Israëlische autoriteiten vorige maand opdracht alles te doen om genocide te voorkomen in het dichtbevolkte kustgebied.

De Zuid-Afrikaanse autoriteiten zeggen op 12 februari een aanvullend verzoek te hebben ingediend. Ze noemen Rafah het laatste toevluchtsoord voor de Gazanen. Zuid-Afrika wil dat de rechters bekijken of ze aanvullende maatregelen moeten nemen om de rechten van Palestijnen te beschermen.

Grote bezorgdheid

In Rafah bevinden zich veel mensen die zijn gevlucht uit andere delen van de Gazastrook. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de zuidelijke stad omschreven als het "laatste bolwerk" van Hamas en zei dat de groep ook daar verslagen moet worden.

Dat plan leidt internationaal tot grote bezorgdheid. In Rafah zouden zich ongeveer anderhalf miljoen mensen bevinden, vele malen meer dan voor de oorlog tussen Israël en Hamas. Het is onduidelijk waar die vluchtelingen naartoe moeten als het geweld verder oplaait.

Meer uit Buitenland

Premiers Denemarken en Groenland in Parijs voor lunch met Macron

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Groenland heeft meer bescherming nodig, maar zal niet buigen voor buitenlandse druk. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen in een gezamenlijke persconferentie met zijn Deense ambtgenoot Mette Frederiksen in Parijs. De regeringsleiders zijn in de Franse hoofdstad voor overleg met president Emmanuel Macron later op woensdag. Tijdens die werklunch zal onder meer de veiligheid in het Noordpoolgebied en de ontwikkeling van Groenland worden besproken.

49 minuten geleden
EU-buitenlandchef: NAVO moet meer Europees worden

BRUSSEL (ANP) - De NAVO moet Europeser worden nu de VS hun blik buiten Europa richten, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Er moet een specifieke Europese pijler in het militaire bondgenootschap komen om de inspanningen en investeringen op elkaar af te stemmen, zei de politica op de jaarlijkse bijeenkomst van het Europees Defensieagentschap in Brussel. Dat draagt bij aan een betere lastenverdeling en militaire slagkracht in Europa, zei ze.

1 uur geleden
Zelensky: deel wederopbouwplan moet nader worden uitgewerkt

KYIV (ANP) - Oekraïne wil een aantal afspraken met de Verenigde Staten over de wederopbouw van het land na de oorlog nog verder uitwerken, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Het gaat onder meer over de financiering.

1 uur geleden
Oud-presidentsvrouw Zuid-Korea krijgt celstraf voor corruptie

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.

4 uur geleden
Crash vliegtuig en helikopter in VS was 100 procent te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.

5 uur geleden
CARE: Centraal-Afrikaanse Republiek meest onderbelichte ramp 2025

GENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.

6 uur geleden
Rapport: twee agenten schoten op Pretti in Minneapolis

WASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.

6 uur geleden