Zuid-Afrika: bewust van uitleveringsplicht als Poetin ons bezoekt
PRETORIA (ANP/RTR) - Zuid-Afrika is zich bewust van zijn wettelijke verplichting, mocht de Russische president Vladimir Poetin naar het Afrikaanse land komen. Dat zegt een woordvoerder van president Cyril Ramaphosa als reactie op het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof (ICC) deze week tegen president Vladimir Poetin uitvaardigde.
Hoewel een bezoek van de Russische president aan Zuid-Afrika niet is bevestigd, was eerder de verwachting dat hij wel zou verschijnen op de bijeenkomst van BRICS-landen, in augustus in het Zuid-Afrikaanse Durban. De BRICS-landen zijn Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika. Nu het arrestatiebevel zijn bewegingsvrijheid verder inperkt, is het nog maar de vraag of dit gaat gebeuren.
Vanwege het internationale arrestatiebevel zouden landen die het ICC erkennen Poetin moeten oppakken als hij in hun land is. Dit brengt Zuid-Afrika in een lastig parket omdat het nog altijd lid is van het ICC, terwijl het in 2017 dreigde eruit te stappen. Ook heeft het Afrikaanse land de Russische inval in Oekraïne nog niet veroordeeld.
In 2015 weigerde Zuid-Afrika al eens om de Soedanese president Omar al-Bashir uit te leveren, na een arrestatiebevel van het ICC.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese strijdkrachten zijn maandag begonnen met militaire oefeningen rond Taiwan. Die zijn bedoeld als waarschuwing voor "separatisten die streven naar Taiwanese onafhankelijkheid", aldus de Chinese kolonel Shi Yi.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zal in januari Europese leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen in Washington. Daar zullen zij verder spreken over veiligheidsgaranties voor Oekraïne. Dat heeft Zelensky bekendgemaakt op Telegram.
2 uur geledenNIZANDA (ANP/RTR) - Bij een treinongeluk in het zuiden van Mexico zijn zondag zeker dertien mensen omgekomen. De trein met 250 mensen aan boord ontspoorde in de zuidelijke staat Oaxaca.
4 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat het einde van de oorlog in Oekraïne dichterbij is gekomen na zijn gesprekken met de Russische en de Oekraïense president zondag. Trump zei tijdens een persconferentie met Volodymyr Zelensky dat nog niet alle kwesties opgelost zijn, maar dat beide partijen steeds dichter bij een deal komen.
8 uur geledenPRISTINA (ANP/RTR) - De partij van premier Albin Kurti heeft bij de Kosovaarse verkiezingen ongeveer de helft van de stemmen gekregen, blijkt uit de voorlopige uitslagen. Dat betekent dat die waarschijnlijk een nieuwe regering kan vormen en er een einde kan komen aan de politieke impasse die al maanden duurt.
8 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben gewaarschuwd dat ze iedere Israëlische aanwezigheid in Somaliland als een militair doelwit zullen beschouwen. Somaliland ligt vlak bij het gebied dat de Houthi's in Jemen onder controle hebben, aan de overkant van de Golf van Aden.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.
11 uur geleden