Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zowel Söder als Laschet willen opvolger Merkel worden

Zowel Söder als Laschet willen opvolger Merkel worden

BERLIJN (ANP) - De leidinggevenden van de Duitse christendemocratische zusterpartijen CDU en CSU waren zondag bijeen om zich te buigen over de opvolging van bondskanselier Angela Merkel (CDU), minder dan zes maanden voor de verkiezingen in september. Markus Söder van de CSU zei als eerste bereid te zijn om de kanselierskandidaat voor de christendemocraten te worden. Niet veel later maakte ook zijn belangrijkste concurrent Armin Laschet (CDU) zijn kandidatuur bekend.

"Söder en ik hebben vandaag een lang gesprek gehad. Wij hebben ons bereid verklaard om ons kandidaat te stellen voor het kanselierschap", vertelde CDU-partijleider Laschet op een gezamenlijke persconferentie. Hij voegde eraan toe dat spoedig de kandidaat wordt gekozen, zonder een specifieke datum te noemen. De 54-jarige Söder, deelstaatpremier van Beieren en leider van de rechtsere Beierse zusterpartij CSU, is de favoriet volgens de peilingen.

Laschet (60) is deelstaatpremier van Noordrijn-Westfalen, gematigd en sinds januari voorzitter van de CDU. Hij geniet de voorkeur van de CDU-partijtop. Volgens een recente peiling van de publieke omroep ARD maakt Söder meer kans om de overwinning binnen te slepen voor CDU/CSU dan Laschet. Ruim de helft van de Duitsers ziet in Söder een goede kanselierskandidaat, tegenover net geen 20 procent voor Laschet.

Weekend van de waarheid

De christendemocraten staan onder groeiende druk om een kanselierskandidaat te kiezen. De Duitse boulevardkrant Bild sprak al van een "weekend van de waarheid". Söder heeft in het verleden aangegeven dat hij zijn toekomst vooralsnog in Beieren voor zich ziet. Nog nooit was een CSU-voorman bondskanselier.

Laschet zei tegen Bild am Sonntag dat hij met het oog op de stemming in de partij "zeer snel" een besluit wil zien over de nieuwe kanselierskandidaat. De CSU-fractievoorzitter in de Bondsdag, Alexander Dobrindt, zei echter tegen verslaggevers dat de keuze naar verwachting "in de komende twee weken" valt.

De winnaar zal het moeten opnemen tegen onder anderen minister van Financiën Olaf Scholz, die als kanselierskandidaat van de sociaaldemocratische SPD is gekozen. De rechts-populistische AfD, de grootste Duitse oppositiepartij, besloot zaterdag op haar partijcongres om de keuze voor hun topkandidaat nog voor zich uit te schuiven.

Meer uit Buitenland

Reuters: Musk zette Starlink uit tijdens Oekraïense aanval in 2022

KYIV (ANP/RTR) - Miljardair Elon Musk droeg personeel van SpaceX in het najaar van 2022 op om de internetdienst Starlink uit te zetten in het oosten van Oekraïne, meldt persbureau Reuters vrijdag op basis van eigen onderzoek. Bronnen melden aan Reuters dat dit gebeurde tijdens een Oekraïens offensief richting de door Rusland bezette stad Cherson.

2 uur geleden
Trump: mij is nooit gezegd dat ik in Epstein-dossiers voorkom

GLASGOW (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat hem ooit is verteld dat zijn naam voorkomt in dossiers over de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Hij beweert dat hij "nooit, nooit is geïnformeerd".

5 uur geleden
KAN News: Israël vernietigt 1000 ladingen bedorven hulp voor Gaza

TEL AVIV (ANP) - Het Israëlische leger heeft naar schatting ruim duizend vrachtwagenladingen hulpgoederen vernietigd die bedoeld waren voor burgers in de afgegrendelde Gazastrook. De spullen, onder meer voedsel en medische benodigdheden, zouden bedorven zijn geweest. De goederen hadden wekenlang bij de grensovergang Kerem Shalom gestaan, meldde de Israëlische nieuwszender KAN News.

6 uur geleden
Londen, Parijs en Berlijn: Israël moet meer hulp toelaten in Gaza

BERLIJN (ANP) - Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk roepen Israël op meteen meer hulp toe te laten in de afgegrendelde Palestijnse Gazastrook. Zij vinden dat de Israëlische regering de beperkingen op de hulpverlening onmiddellijk moet opheffen zodat de Verenigde Naties en andere organisaties hun werk kunnen doen tegen de hongersnood. Israël moet zijn internationale verplichtingen nakomen zodat humanitaire hulp mogelijk wordt, benadrukken de regeringen in Berlijn, Londen en Parijs in een verklaring na spoedoverleg over de kwestie.

10 uur geleden
Thailand in principe akkoord met plan voor bestand met Cambodja

BANGKOK (ANP/RTR) - Thailand voelt wel wat voor het plan voor een bestand met buurland Cambodja, waarmee het sinds donderdag in gevechten is verwikkeld. Het Thaise ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat het in principe akkoord gaat met een Maleisisch voorstel voor een staakt-het-vuren. De regering zal het plan overwegen. Het moet wel zijn gebaseerd op "passende omstandigheden ter plaatse", aldus het buitenlandministerie.

12 uur geleden
Thailand kondigt staat van beleg af in grensgebied bij Cambodja

BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft de staat van beleg afgekondigd in acht districten aan de grens met Cambodja. De buurlanden zijn sinds donderdag verwikkeld in zware gevechten.

13 uur geleden
Netanyahu: overwegen alternatieven voor terughalen gijzelaars

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt op X dat Israël samen met de Verenigde Staten "alternatieve opties" overweegt voor het terughalen van de gijzelaars, het beëindigen van Hamas' "terreurbewind" en het bereiken van blijvende vrede. Hij licht niet toe wat die alternatieven inhouden.

13 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!