Zorgverzekeraars sluiten fastfoodketens niet uit met beleggen
DEN HAAG (ANP) - De grote Nederlandse zorgverzekeraars zijn niet van plan om fastfoodketens uit te sluiten als het gaat om beleggingen. Als aandeelhouder van bedrijven als McDonald’s, Burger King en Kentucky Fried Chicken bestaat de mogelijkheid om ze aan te sporen om gezondere producten te ontwikkelen, stellen de verzekeringsconcerns. "Anders gebeurt er niets. Als we een belang hebben in een organisatie dan zitten we ook aan tafel", zegt een woordvoerder van VGZ.
Uit onderzoek van de Leeuwarder Courant en Dagblad van het Noorden bleek donderdag dat de zorgverzekeraars miljoenen beleggen in fastfoodbedrijven.
De woordvoerder van VGZ stelt dat de verzekeraar een strikt uitsluitingsbeleid heeft als het gaat om kinderarbeid, munitie en tabak. "Het gezondheidsaspect is natuurlijk belangrijk, maar McDonald's sluiten we niet uit", aldus de zegsman. Hij wijst erop dat de beleggingsportefeuille van VGZ voor slechts 0,04 procent bestaat uit McDonald's en Yum Brands, eigenaar van onder meer Kentucky Fried Chicken en Pizza Hut.
Gesprekken
"Een keer naar McDonald's gaan is niet meteen ‘verkeerd’. Hetzelfde geldt voor het af en toe drinken van een glas alcohol", reageert Menzis. De zorgverzekeraar ondersteunt wel "van harte" de introductie van een ‘vettaks’ op ongezond voedsel. Menzis belegt momenteel niet in McDonald's, wel in Yum. Het verzekeringsconcern zegt gesprekken te voeren met Yum over onder meer het afbouwen van het gebruik van antibiotica bij dieren.
Ook Achmea zegt zijn beleggingen in fastfood te gebruiken om invloed te kunnen uitoefenen en het gesprek aan te gaan met deze bedrijven. "Om de zorg in de toekomst betaalbaar te houden besteedt Zilveren Kruis veel aandacht aan preventie en een gezonde leefstijl", aldus een woordvoerder. Ook bij Achmea bestaat "slechts" 0,04 procent van de portefeuille uit fastfoodbedrijven.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De moeder van Natalee Holloway heeft in Nederland aangifte gedaan tegen Joran van der Sloot voor de dood van haar dochter. Advocaat Annemiek van Spanje meldt dat met deze aangifte de Nederlandse autoriteiten wordt verzocht om Van der Sloot alsnog te vervolgen.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een kantorencomplex op de Zuidas in Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag een explosie geweest. Dat bevestigt de politie. Op sociale media gaat een niet-geverifieerde video rond van een ontploffing bij een gebouw dat lijkt op het kantorencomplex. Bij de eerdere aanslagen op de Joodse school in Amsterdam en bij de synagoge in Rotterdam ging een soortgelijke video rond.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) start naar aanleiding van de explosie in de binnenstad van Utrecht in januari een onderzoek naar de risico's van aardgasexplosies. De raad zegt niet te weten of de explosie in Utrecht ook een gasexplosie was. "Het onderzoek van het Openbaar Ministerie loopt nog", laat een woordvoerder van de OVV weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten in de grensregio's hebben bovengemiddeld vaak last van problemen rond drugs- en wapenhandel en uitbuiting. Dat meldt RTL Nieuws op basis van eigen onderzoek naar ondermijnende criminaliteit in 336 Nederlandse gemeenten. De problemen zijn het grootst in het Limburgse Heerlen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe groter het scharrelgebied van hobbykippen, hoe meer PFAS er waarschijnlijk in de eieren van de dieren zit. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van burgerinitiatief PFASinKaart en een onderzoeker van de universiteit van Wageningen naar PFAS in de eieren van hobbykippen.
6 uur geledenPEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
15 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
17 uur geleden