Zorgsector maakt zich zorgen als zzp'er niet in loondienst wil
NIEUWEGEIN (ANP) - De zorgsector zit in onzekerheid nu een deel van de zzp'ers volgend jaar mogelijk stopt. Per 1 januari gaat de Belastingdienst handhaven en controleren of zzp'ers niet worden ingehuurd voor werk dat eigenlijk in dienstverband zou moeten worden uitgevoerd. De omvang van de gevolgen is nog moeilijk te overzien. "Sommigen gaan in loondienst, maar anderen stoppen ermee", denkt de beroepsorganisatie voor het zorgpersoneel NU'91.
Meer dan 100.000 zzp'ers hebben zich in de eerste negen maanden van dit jaar uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel (KVK). Dat is ongeveer een kwart meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. In verschillende sectoren, waaronder de zorg, is sprake van schijnzelfstandigheid.
NU'91 maakt zich zorgen, omdat in de zorg nu al lange wachtlijsten zijn en het moeilijk is roosters te vullen. Zodra zzp'ers in de zorg niet in loondienst willen en dus besluiten te vertrekken, worden deze problemen alleen maar groter. "Dan krijgen we nog meer bedden die leegstaan en zorg die niet verleend kan worden. Ook stijgt de werkdruk voor mensen die wel gaan werken, zij krijgen nog meer op hun bordje", schetst NU'91. "We hebben zzp'ers nu nodig om de boel draaiende te houden."
Bewuste keuze
Een deel van de mensen heeft er bewust voor gekozen niet in loondienst te willen. Onder meer vanwege een hoger salaris en meer zeggenschap over hun werk en diensten als zelfstandige. Volgens de beroepsorganisatie is het moeilijk om deze mensen te verleiden in loondienst te komen, maar wel noodzakelijk. "Het lastige is alleen dat we nu sleutelen aan de kant van de zzp'ers. We zouden moeten kijken naar waarom deze mensen zzp'er willen zijn en daar beleid voor lange termijn op maken."
Volgens NU'91 is het belangrijk om de sector aantrekkelijker te maken. Momenteel lopen er cao-onderhandelingen, maar die verlopen volgens de organisatie "stroef". "Ik heb weinig hoop dat er op korte termijn een oplossing komt", zegt een woordvoerder.
De FNV hoort vanuit de sector dat de meerderheid van de zzp'ers bereid is in loondienst te gaan. Volgens bestuurder FNV Zorg Bert de Haas kiezen mensen er bewust voor om in de zorg te werken, dus willen zij niet overstappen naar een andere sector. "In eerste instantie waren ze terughoudend, maar nu lijkt dat te veranderen", zegt De Haas. "Zij zullen wel wat moeten slikken, want de zorg kan ze niet hetzelfde salaris blijven geven."
Meer uit Financieel
SANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
22 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
1 dag geledenGENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
1 dag geleden