Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgsector maakt zich zorgen als zzp'er niet in loondienst wil

Zorgsector maakt zich zorgen als zzp'er niet in loondienst wil

NIEUWEGEIN (ANP) - De zorgsector zit in onzekerheid nu een deel van de zzp'ers volgend jaar mogelijk stopt. Per 1 januari gaat de Belastingdienst handhaven en controleren of zzp'ers niet worden ingehuurd voor werk dat eigenlijk in dienstverband zou moeten worden uitgevoerd. De omvang van de gevolgen is nog moeilijk te overzien. "Sommigen gaan in loondienst, maar anderen stoppen ermee", denkt de beroepsorganisatie voor het zorgpersoneel NU'91.

Meer dan 100.000 zzp'ers hebben zich in de eerste negen maanden van dit jaar uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel (KVK). Dat is ongeveer een kwart meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. In verschillende sectoren, waaronder de zorg, is sprake van schijnzelfstandigheid.

NU'91 maakt zich zorgen, omdat in de zorg nu al lange wachtlijsten zijn en het moeilijk is roosters te vullen. Zodra zzp'ers in de zorg niet in loondienst willen en dus besluiten te vertrekken, worden deze problemen alleen maar groter. "Dan krijgen we nog meer bedden die leegstaan en zorg die niet verleend kan worden. Ook stijgt de werkdruk voor mensen die wel gaan werken, zij krijgen nog meer op hun bordje", schetst NU'91. "We hebben zzp'ers nu nodig om de boel draaiende te houden."

Bewuste keuze

Een deel van de mensen heeft er bewust voor gekozen niet in loondienst te willen. Onder meer vanwege een hoger salaris en meer zeggenschap over hun werk en diensten als zelfstandige. Volgens de beroepsorganisatie is het moeilijk om deze mensen te verleiden in loondienst te komen, maar wel noodzakelijk. "Het lastige is alleen dat we nu sleutelen aan de kant van de zzp'ers. We zouden moeten kijken naar waarom deze mensen zzp'er willen zijn en daar beleid voor lange termijn op maken."

Volgens NU'91 is het belangrijk om de sector aantrekkelijker te maken. Momenteel lopen er cao-onderhandelingen, maar die verlopen volgens de organisatie "stroef". "Ik heb weinig hoop dat er op korte termijn een oplossing komt", zegt een woordvoerder.

De FNV hoort vanuit de sector dat de meerderheid van de zzp'ers bereid is in loondienst te gaan. Volgens bestuurder FNV Zorg Bert de Haas kiezen mensen er bewust voor om in de zorg te werken, dus willen zij niet overstappen naar een andere sector. "In eerste instantie waren ze terughoudend, maar nu lijkt dat te veranderen", zegt De Haas. "Zij zullen wel wat moeten slikken, want de zorg kan ze niet hetzelfde salaris blijven geven."

Meer uit Financieel

Bangladesh wil biedingen bedrijven voor verkennen oliereserves

DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.

5 uur geleden
Bestuurslid: ECB koerst zonder vredesdeal af op renteverhoging

NICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiƫn op Cyprus.

8 uur geleden
Eerste lng-tanker door Straat van Hormuz naar India sinds oorlog

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.

10 uur geleden
'Grote zorgen' bij Wereldbank over aanhoudende blokkade Hormuz

DEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.

21 uur geleden
Indiase handelsminister naar Canada voor bezoek premier Carney

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.

1 dag geleden
Sterkere groei Deense economie dankzij farmaciesector

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.

1 dag geleden
Eurocommissaris: EU heeft meer geld nodig, ook privaat

NICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.

1 dag geleden