Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgsector maakt zich zorgen als zzp'er niet in loondienst wil

Zorgsector maakt zich zorgen als zzp'er niet in loondienst wil

NIEUWEGEIN (ANP) - De zorgsector zit in onzekerheid nu een deel van de zzp'ers volgend jaar mogelijk stopt. Per 1 januari gaat de Belastingdienst handhaven en controleren of zzp'ers niet worden ingehuurd voor werk dat eigenlijk in dienstverband zou moeten worden uitgevoerd. De omvang van de gevolgen is nog moeilijk te overzien. "Sommigen gaan in loondienst, maar anderen stoppen ermee", denkt de beroepsorganisatie voor het zorgpersoneel NU'91.

Meer dan 100.000 zzp'ers hebben zich in de eerste negen maanden van dit jaar uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel (KVK). Dat is ongeveer een kwart meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. In verschillende sectoren, waaronder de zorg, is sprake van schijnzelfstandigheid.

NU'91 maakt zich zorgen, omdat in de zorg nu al lange wachtlijsten zijn en het moeilijk is roosters te vullen. Zodra zzp'ers in de zorg niet in loondienst willen en dus besluiten te vertrekken, worden deze problemen alleen maar groter. "Dan krijgen we nog meer bedden die leegstaan en zorg die niet verleend kan worden. Ook stijgt de werkdruk voor mensen die wel gaan werken, zij krijgen nog meer op hun bordje", schetst NU'91. "We hebben zzp'ers nu nodig om de boel draaiende te houden."

Bewuste keuze

Een deel van de mensen heeft er bewust voor gekozen niet in loondienst te willen. Onder meer vanwege een hoger salaris en meer zeggenschap over hun werk en diensten als zelfstandige. Volgens de beroepsorganisatie is het moeilijk om deze mensen te verleiden in loondienst te komen, maar wel noodzakelijk. "Het lastige is alleen dat we nu sleutelen aan de kant van de zzp'ers. We zouden moeten kijken naar waarom deze mensen zzp'er willen zijn en daar beleid voor lange termijn op maken."

Volgens NU'91 is het belangrijk om de sector aantrekkelijker te maken. Momenteel lopen er cao-onderhandelingen, maar die verlopen volgens de organisatie "stroef". "Ik heb weinig hoop dat er op korte termijn een oplossing komt", zegt een woordvoerder.

De FNV hoort vanuit de sector dat de meerderheid van de zzp'ers bereid is in loondienst te gaan. Volgens bestuurder FNV Zorg Bert de Haas kiezen mensen er bewust voor om in de zorg te werken, dus willen zij niet overstappen naar een andere sector. "In eerste instantie waren ze terughoudend, maar nu lijkt dat te veranderen", zegt De Haas. "Zij zullen wel wat moeten slikken, want de zorg kan ze niet hetzelfde salaris blijven geven."

Meer uit Financieel

Nieuwe windmolens komen in Europa vooral op land

BRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.

10 minuten geleden
Chipbedrijven trekken AEX omlaag na resultaten Nvidia

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiële markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.

29 minuten geleden
Jumbo sluit niet uit schade te verhalen op Frits van Eerd

VEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo sluit niet uit dat het ooit schade zal verhalen op Frits van Eerd. De voormalige topman van het bedrijf werd vorig jaar tot twee jaar cel veroordeeld voor omkoping, valsheid in geschrifte en witwassen. De rechter stelde in het vonnis dat Van Eerd ook Jumbo benadeelde bij die strafbare feiten.

46 minuten geleden
VS willen Zwitserse bank weren uit Amerikaans financieel systeem

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Financiën wil de Zwitserse bank MBaer Merchant Bank toegang tot het Amerikaanse financiële systeem ontzeggen. Het ministerie beschuldigt de bank ervan diensten te hebben verleend aan illegale partijen die verbonden zijn met Iran en Rusland.

1 uur geleden
Nog onduidelijk of Odido nalatig was bij lek, zeggen claimexperts

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens experts nog te vroeg om te zeggen of een eventuele massaclaim tegen Odido na het datalek succesvol kan zijn. Eerst moet gekeken worden of de telecomprovider wel nalatig is geweest en hiervoor aansprakelijk kan worden gesteld, zeggen zij.

2 uur geleden
Rijksambtenaren staken 24 uur voor loonsverhoging

DEN HAAG (ANP) - Rijksambtenaren door het hele land leggen dinsdag het werk 24 uur lang neer. De staking is de volgende stap in het cao-conflict. Ambtenaren zijn ontevreden over het uitblijven van loonsverhoging dit jaar. Een deel van hen verzamelt zich dinsdag in Den Haag om hiertegen te protesteren, meldt vakbond FNV.

2 uur geleden
AI-chipbedrijf Nvidia zakt op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Nvidia heeft beleggers niet enthousiast weten te krijgen met zijn kwartaalcijfers. Aandelen van het bedrijf zakten op de beurs in New York 2 procent.

2 uur geleden