Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgsector maakt zich zorgen als zzp'er niet in loondienst wil

Zorgsector maakt zich zorgen als zzp'er niet in loondienst wil

NIEUWEGEIN (ANP) - De zorgsector zit in onzekerheid nu een deel van de zzp'ers volgend jaar mogelijk stopt. Per 1 januari gaat de Belastingdienst handhaven en controleren of zzp'ers niet worden ingehuurd voor werk dat eigenlijk in dienstverband zou moeten worden uitgevoerd. De omvang van de gevolgen is nog moeilijk te overzien. "Sommigen gaan in loondienst, maar anderen stoppen ermee", denkt de beroepsorganisatie voor het zorgpersoneel NU'91.

Meer dan 100.000 zzp'ers hebben zich in de eerste negen maanden van dit jaar uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel (KVK). Dat is ongeveer een kwart meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. In verschillende sectoren, waaronder de zorg, is sprake van schijnzelfstandigheid.

NU'91 maakt zich zorgen, omdat in de zorg nu al lange wachtlijsten zijn en het moeilijk is roosters te vullen. Zodra zzp'ers in de zorg niet in loondienst willen en dus besluiten te vertrekken, worden deze problemen alleen maar groter. "Dan krijgen we nog meer bedden die leegstaan en zorg die niet verleend kan worden. Ook stijgt de werkdruk voor mensen die wel gaan werken, zij krijgen nog meer op hun bordje", schetst NU'91. "We hebben zzp'ers nu nodig om de boel draaiende te houden."

Bewuste keuze

Een deel van de mensen heeft er bewust voor gekozen niet in loondienst te willen. Onder meer vanwege een hoger salaris en meer zeggenschap over hun werk en diensten als zelfstandige. Volgens de beroepsorganisatie is het moeilijk om deze mensen te verleiden in loondienst te komen, maar wel noodzakelijk. "Het lastige is alleen dat we nu sleutelen aan de kant van de zzp'ers. We zouden moeten kijken naar waarom deze mensen zzp'er willen zijn en daar beleid voor lange termijn op maken."

Volgens NU'91 is het belangrijk om de sector aantrekkelijker te maken. Momenteel lopen er cao-onderhandelingen, maar die verlopen volgens de organisatie "stroef". "Ik heb weinig hoop dat er op korte termijn een oplossing komt", zegt een woordvoerder.

De FNV hoort vanuit de sector dat de meerderheid van de zzp'ers bereid is in loondienst te gaan. Volgens bestuurder FNV Zorg Bert de Haas kiezen mensen er bewust voor om in de zorg te werken, dus willen zij niet overstappen naar een andere sector. "In eerste instantie waren ze terughoudend, maar nu lijkt dat te veranderen", zegt De Haas. "Zij zullen wel wat moeten slikken, want de zorg kan ze niet hetzelfde salaris blijven geven."

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met verliezen na gevechten in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.

2 uur geleden
Eurocommissaris Hoekstra: nieuwe heffingen VS kunnen niet

AMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.

2 uur geleden
Griekenland niet langer op economische probleemlijst EU

ATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".

3 uur geleden
Ackman wil belang in Universal Music verkopen na afgeketst bod

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.

4 uur geleden
FME wijst op randvoorwaarden voor vergroten onafhankelijkheid

ZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.

5 uur geleden
Aandelenbeurs Amsterdam sluit in mineur na nieuwe aanvallen Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.

6 uur geleden
Aandeelhouders Air France-KLM akkoord met beloning topman Smith

PARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiƫle beloning.

6 uur geleden