Zorgpremie steeg met 61 procent sinds invoering zorgstelsel
AMSTERDAM (ANP) - De premie voor de ziektekostenverzekering is sinds 2006 met gemiddeld 61 procent gestegen, berekende vergelijkingswebsite Pricewise. Sinds de invoering van het huidige zorgverzekeringstelsel ging de gemiddelde zorgpremie van 85,58 euro per maand naar 137,42 euro per maand volgend jaar.
Tot 2006 was er een zorgverzekeringstelsel waarbij mensen die minder dan een bepaald bedrag verdienden in het ziekenfonds zaten en mensen die meer loon kregen particulier verzekerd waren. Sinds 2006 heeft iedereen dezelfde basisverzekering bij een van de commerciële zorgverzekeraars. Daarbovenop kunnen mensen kiezen voor een aanvullende verzekering.
Sinds de invoering van dat nieuwe stelsel is de basisverzekering vrijwel elk jaar duurder geworden, stelt Pricewise. Alleen in 2008 en 2014 was er een daling. Omdat de zorgkosten elk jaar toenemen, moet ook de verzekeringspremie omhoog. In 2023 zijn de vergrijzing, de toename van het aantal chronisch zieken en meer duurdere behandelingen en medicijnen belangrijke oorzaken voor de premiestijging, stelt Pricewise. Ook hogere lonen in de zorg en hoge energiekosten spelen mee, aldus de prijsvergelijker.
De nominale zorgpremie is een richtlijn van de overheid die aangeeft welk bedrag verzekeraars zouden moeten vragen van hun verzekerden om de kosten te dekken. Volgend jaar bedraagt die 1649 euro of 137,42 euro per maand. Verzekeraars kunnen daar echter van afwijken. De goedkoopste basispremie is dan ook 122,95 euro per maand, terwijl de duurste 156,50 euro per maand kost.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag verder omhoog. De stemming werd gesteund door hernieuwde hoop op vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump voeren de VS en Iran onderhandelingen en wil Teheran graag een vredesakkoord sluiten. Trump herhaalde ook zijn bewering dat de VS de oorlog in Iran al gewonnen hebben. Iran ontkent de gesprekken en volgens Iraanse staatsmedia onderhandelen de Amerikanen "met zichzelf".
32 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat mogelijk deze week een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat meldt de technieuwssite The Information. Met die beursgang zou dan 75 miljard dollar opgehaald moeten worden. Daarmee zou het de grootste beursgang ooit worden.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel de Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken tot het laagste niveau in tien jaar, is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar. "Vooralsnog zijn er voldoende gasstromen van elders en is er voldoende voor Nederland", zegt een woordvoerster van Gasunie.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Een recordaantal flessen en blikjes zijn in 2025 ingeleverd via het Zweedse statiegeldsysteem. Dat meldt Returpack/Pantamera, dat het statiegeldsysteem van het land beheert. In totaal werden er meer dan 3 miljard flessen en blikjes gedeponeerd, 130 miljoen meer dan een jaar eerder. Dat betekent dat de gemiddelde Zweed 283 verpakkingen inleverde.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft afgelopen jaar minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. In Nederland wist het bedrijf, ondanks sterke concurrentie van Praxis, Gamma en Karwei, zijn marktaandeel verder te vergroten. De doe-het-zelfketen zag zijn marktaandeel groeien van 28,1 procent naar gemiddeld 29,4 procent, werd woensdag bekend.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen woensdag stevig omhoog. De stemming werd gesteund door de hoop op een spoedige de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen, die sterk zijn gestegen door het conflict in het olierijke gebied, gingen omlaag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken naar 5,8 procent. Dat is de laagste vullingsgraad in tien jaar. Dat blijkt uit het Nationaal Energie Dashboard van gasnetbeheerder Gasunie dat sinds 2016 de opslagcijfers volledig bijhoudt.
2 uur geleden