Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgplicht voor sociale veiligheid studenten in wet vastgelegd

Zorgplicht voor sociale veiligheid studenten in wet vastgelegd

DEN HAAG (ANP) - Minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs) wil een zorgplicht voor sociale veiligheid voor studenten op hogescholen en universiteiten wettelijk vastleggen. Daardoor kan het externe toezicht verbeteren. Hij volgt hiermee een advies van de Inspectie van het Onderwijs.

Op hogescholen en universiteiten is de leeromgeving niet altijd veilig, bleek de afgelopen jaren uit rapporten. "Als een sociaal veilige omgeving ontbreekt, kan dit een grote impact hebben op het leven van studenten en medewerkers", zegt Dijkgraaf.

Hij wil met studenten, medewerkers en instellingen een landelijk programma ontwikkelen voor het vergroten van de sociale veiligheid, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Hij trekt hier 4 miljoen euro voor uit. Ook laat hij onderzoek doen naar de klachtenprocedures.

Vertrouwen vergroten

Er wordt onder meer gekeken of anoniem melden van klachten het vertrouwen in de procedures kan vergroten. Vorig jaar kwam uit onderzoek in opdracht van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) naar voren dat slechts een fractie van de studenten die een sociaal onveilig incident meldde, naar een vertrouwenspersoon stapte.

Verder bekijkt Dijkgraaf de oprichting van een onafhankelijk steun- en adviespunt en wil hij dat er een eind komt aan zogenoemde zwijgbedingen waarmee slachtoffers worden gedwongen te zwijgen over incidenten. Verder zou een vermoeden van een zedenmisdrijf altijd moeten worden gemeld bij de vertrouwensinspectie.

Uit het onderzoek van het ISO kwam naar voren dat één op de vijf studenten wel eens slachtoffer is geweest van een sociaal onveilige situatie. Van die groep gaf 64 procent aan geen melding daarvan te hebben gemaakt, vooral omdat het als niet ernstig werd beoordeeld. Van de slachtoffers wist 16 procent niet waar ze het incident zouden kunnen melden.

Meer uit Politiek

Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

1 dag geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

1 dag geleden
Van der Plas 'rotgeschrokken' omdat D66 landbouwminister levert

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."

1 dag geleden
Palmen (ex-NSC) blijft als staatssecretaris Herstel Toeslagen

DEN HAAG (ANP) - Voormalig NSC'er Sandra Palmen blijft ook in het nieuwe kabinet als staatssecretaris belast met het toeslagenherstel. Dat heeft D66-leider en beoogd premier Rob Jetten bevestigd. De hersteloperatie voor gedupeerden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag wordt naar verwachting eind volgend jaar afgerond.

1 dag geleden
Eén staatssecretaris krijgt alle digitale zaken onder zich

DEN HAAG (ANP) - In het nieuwe kabinet onder aanstaand premier Rob Jetten (D66) wordt één staatssecretaris verantwoordelijk voor alle digitale zaken. Tot nu toe waren die verantwoordelijkheden verdeeld over drie ministeries. De roep om een bewindspersoon met duidelijke beslismacht over digitale zaken klinkt al jaren, onder andere uit de IT-sector.

1 dag geleden
Coalitie maakt namen ministers de komende dagen bekend

DEN HAAG (ANP) - Nu bekend is welke partij welke posten krijgt in het nieuw te vormen kabinet, zal de komende dagen bekendgemaakt worden wie die functies zullen vervullen. "Ik denk dat voor alle drie de partijen geldt dat we heel ver zijn met de definitieve selectie van de personen", meldt aanstaand D66-premier Rob Jetten.

1 dag geleden
CDA levert minister van Buitenlandse Zaken, Defensie naar VVD

DEN HAAG (ANP) - Het CDA levert in het nieuwe kabinet onder meer de ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken en Economische Zaken. De VVD krijgt Financiën, Justitie en Veiligheid, Defensie, Volksgezondheid en Infrastructuur. Op de ministeries van Onderwijs, Landbouw en Sociale Zaken komt een D66'er. Dat hebben de partijen donderdag bekendgemaakt.

1 dag geleden