Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgplicht voor sociale veiligheid studenten in wet vastgelegd

Zorgplicht voor sociale veiligheid studenten in wet vastgelegd

DEN HAAG (ANP) - Minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs) wil een zorgplicht voor sociale veiligheid voor studenten op hogescholen en universiteiten wettelijk vastleggen. Daardoor kan het externe toezicht verbeteren. Hij volgt hiermee een advies van de Inspectie van het Onderwijs.

Op hogescholen en universiteiten is de leeromgeving niet altijd veilig, bleek de afgelopen jaren uit rapporten. "Als een sociaal veilige omgeving ontbreekt, kan dit een grote impact hebben op het leven van studenten en medewerkers", zegt Dijkgraaf.

Hij wil met studenten, medewerkers en instellingen een landelijk programma ontwikkelen voor het vergroten van de sociale veiligheid, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Hij trekt hier 4 miljoen euro voor uit. Ook laat hij onderzoek doen naar de klachtenprocedures.

Vertrouwen vergroten

Er wordt onder meer gekeken of anoniem melden van klachten het vertrouwen in de procedures kan vergroten. Vorig jaar kwam uit onderzoek in opdracht van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) naar voren dat slechts een fractie van de studenten die een sociaal onveilig incident meldde, naar een vertrouwenspersoon stapte.

Verder bekijkt Dijkgraaf de oprichting van een onafhankelijk steun- en adviespunt en wil hij dat er een eind komt aan zogenoemde zwijgbedingen waarmee slachtoffers worden gedwongen te zwijgen over incidenten. Verder zou een vermoeden van een zedenmisdrijf altijd moeten worden gemeld bij de vertrouwensinspectie.

Uit het onderzoek van het ISO kwam naar voren dat één op de vijf studenten wel eens slachtoffer is geweest van een sociaal onveilige situatie. Van die groep gaf 64 procent aan geen melding daarvan te hebben gemaakt, vooral omdat het als niet ernstig werd beoordeeld. Van de slachtoffers wist 16 procent niet waar ze het incident zouden kunnen melden.

Meer uit Politiek

Kabinet haalt geen kinderen uit Gaza voor medische behandeling

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt geen kinderen uit Gaza voor medische behandeling in Nederland. "Er is sprake van een beleidswijziging" in vergelijking met het vorige kabinet, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) donderdag in de Kamer.

6 uur geleden
Van Weel: Sierra Leone kan ruzie Bolle Jos binnen 24 uur oplossen

LUXEMBURG (ANP) - Het onmiddellijk stopzetten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone is volgens justitieminister David van Weel geen te grof middel om de regering van het Afrikaanse land te bewegen de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers ('Bolle Jos') aan Nederland uit te leveren. "Sierra Leone kan dit binnen 24 uur oplossen door deze man op te pakken en uit te leveren aan ons", zei Van Weel, voor de vergadering met de EU-ministers van Justitie.

7 uur geleden
Heinen wil grens box 3 veranderen om kleine spaarder te ontzien

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) staat open voor een andere ondergrens voor de vermogensbelasting in box 3 om de kleine spaarder te ontzien. Dat zei de VVD-bewindsman op de tweede dag van de algemene financiële beschouwingen. "Ik had de inschatting gemaakt dat met de huidige grens de kleine spaarder wordt ontzien, maar de Kamer ziet dat anders."

7 uur geleden
Heinen verwacht grotere besparing na akkoord polder

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (VVD) van Financiën verwacht dat werkgevers en werknemers tot een sociaal akkoord komen dat een grotere besparing oplevert dan het kabinet geraamd had. Volgens hem hebben de sociale partners aangegeven die belofte waar te kunnen maken. Dat zei de bewindsman tijdens de algemene financiële beschouwingen.

8 uur geleden
Van Weel blij dat EU geen begrotingssteun aan Sierra Leone geeft

LUXEMBURG (ANP) - Minister David van Weel (Justitie) is tevreden met het besluit van de EU om dit jaar geen begrotingssteun meer aan Sierra Leone te geven, meldt hij op X. Nederland wil dat Sierra Leone de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers (Bolle Jos) aan Nederland uitlevert, maar pogingen daartoe zijn tot nu toe op niets uitgelopen.

8 uur geleden
Heinen: belastingplan moet nog worden aangepast

DEN HAAG (ANP) - Het belastingplan moet nog worden aangepast aan de hand van wensen vanuit de Kamer, zei financiënminister Eelco Heinen (VVD) aan het begin van de tweede dag van de algemene financiële beschouwingen. "Dat is helder." Hij snapt "heel goed" dat partijen nog veranderingen willen. De bewindsman kondigde aan later in het debat te schetsen waar hij denkt dat mogelijke oplossingen liggen.

9 uur geleden
Martin van Rooijen weer lijsttrekker 50PLUS in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Senator Martin van Rooijen is weer de lijsttrekker voor 50PLUS voor de Eerste Kamer. De partij heeft nu een zetel in de Senaat, maar verwacht door goede peilingen voor de Tweede Kamer een flinke winst te behalen.

10 uur geleden