Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgpensioenfonds dumpt Shell, BP en vele andere oliebedrijven

Zorgpensioenfonds dumpt Shell, BP en vele andere oliebedrijven

ZEIST (ANP) - Het pensioenfonds voor zorgmedewerkers PFZW verkoopt zijn beleggingen in een groot aantal olie- en gasbedrijven, waaronder Shell en BP. Het fonds dat de pensioenen voor zo'n 2,9 miljoen mensen verzorgt, is ontevreden over de stappen die deze bedrijven tot nu toe beloven in de strijd tegen klimaatverandering.

In totaal dumpt PFZW de aandelenbelangen van 310 olie- en gasbedrijven. Dit gebeurt na een periode van twee jaar waarin het pensioenfonds, met bijna 238 miljard euro onder beheer, gesprekken voerde met deze energiebedrijven over hun klimaatbeleid.

Die periode van praten "heeft ons duidelijk gemaakt dat de meeste fossiele energiebedrijven niet bereid zijn hun bedrijfsmodel aan te passen aan 'Parijs'", zegt PFZW-bestuursvoorzitter Joanne Kellerman, verwijzend naar het klimaatakkoord van Parijs.

Zeven bedrijven

"De grootste bedrijven in deze sector investeren weliswaar wel in het duurzame vormen van energie, maar de overschakeling van fossiel naar hernieuwbaar gaat lang niet snel genoeg. Dit weerspiegelt overigens het trage tempo dat we wereldwijd zien in de overstap naar hernieuwbare energie", vervolgt Keller. Ze benadrukt ook dat veel deelnemers aan het op een na grootste pensioenfonds van Nederland een snelle overstap op schonere energiebronnen belangrijk vinden.

In de klimaatplannen van zeven beursgenoteerde olie- en gasbedrijven heeft PFZW wel genoeg vertrouwen om mee door te gaan. Het gaat om Cosan, Galp Energia, Granuul Invest, Neste, OMV, Raizen en Worley.

Maatregelen

Volgens PFZW hebben de energiebedrijven Galp, Neste en OMV maatregelen genomen om in 2030 minstens 30 procent van hun energie uit hernieuwbare bronnen te halen. Dat zijn bijvoorbeeld zonne-energie of biobrandstoffen. Cosan, Granuul Invest en Raizen zouden al voornamelijk energie produceren met een lage CO2-uitstoot.

PFZW stelt zich ten doel om over zes jaar minstens 15 procent van zijn vermogen belegd te hebben in oplossingen voor klimaatverandering. In 2030 moet de CO2-uitstoot die gepaard gaat met de bedrijven en het vastgoed in de beleggingsportefeuille van PFZW bovendien 50 procent lager liggen. De komende tijd gaat het pensioenfonds in gesprek met grote afnemers van fossiele brandstoffen, zoals elektriciteitsbedrijven of grote staalfabrikanten.

Reactie Milieudefensie

Milieudefensie is blij met de stap van PFZW. "Mooi nieuws, dit is precies wat we willen. Terecht dat PFZW grote vervuilers zoals Shell en BP dumpt, bedrijven die gevaarlijke klimaatverandering verergeren", laat de milieuorganisatie weten.

Meer uit Gezond

Autofabrikant Volvo Cars haalt nieuwe topman bij Skoda

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse autobouwer Volvo Cars heeft een nieuwe topman benoemd die overstapt van Skoda. De topman van het Tsjechische automerk, Klaus Zellmer, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van Volvo Cars en opvolger van vertrekkend topman Håkan Samuelsson.

18 uur geleden
Sanquin test in 9 provincies donoren individueel op westnijlvirus

DEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.

3 dagen geleden
DSW stelt bekendmaking zorgpremie uit om onduidelijkheid politiek

SCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.

3 dagen geleden
Hermans: ga gesprek aan over 'geen bezwaar' op donorlijst

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) wil dat mensen die geen bezwaar hebben om na het overlijden organen te doneren daarover in gesprek gaan met hun familie. Ze onderstreept daarmee een oproep van de Transplantatie Stichting in de Volkskrant.

3 dagen geleden
Vierde dode westnijlvirus, patiënt besmet door bloedtransfusie

BILTHOVEN (ANP) - Een vierde persoon is overleden na het westnijlvirus te hebben opgelopen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) raakte deze persoon besmet door een bloedtransfusie. Maar of het virus de oorzaak van het overlijden is, of een kwetsbare gezondheid, is niet duidelijk.

3 dagen geleden
Meer orgaandonoren in nieuw systeem, maar toename is beperkt

LEIDEN (ANP) - Het aantal orgaandonaties is toegenomen sinds de invoering van het systeem waarin iedereen automatisch is geregistreerd, maar die stijging is relatief bescheiden. Onderzoekers van de Nederlandse Transplantatie Stichting en Maastricht UMC+ concluderen dat in een publicatie.

4 dagen geleden
Eigen risico stijgt volgend jaar met inflatie naar 400 euro

DEN HAAG (ANP) - Het verplichte eigen risico in de zorg stijgt volgend jaar met de inflatie mee naar 400 euro, laat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in zijn begroting weten. De zorgpremie zal 12,50 euro stijgen, denkt VWS, en zal daarmee uitkomen op 169 euro per maand.

5 dagen geleden