Zorgpensioenfonds dumpt Shell, BP en vele andere oliebedrijven
ZEIST (ANP) - Het pensioenfonds voor zorgmedewerkers PFZW verkoopt zijn beleggingen in een groot aantal olie- en gasbedrijven, waaronder Shell en BP. Het fonds dat de pensioenen voor zo'n 2,9 miljoen mensen verzorgt, is ontevreden over de stappen die deze bedrijven tot nu toe beloven in de strijd tegen klimaatverandering.
In totaal dumpt PFZW de aandelenbelangen van 310 olie- en gasbedrijven. Dit gebeurt na een periode van twee jaar waarin het pensioenfonds, met bijna 238 miljard euro onder beheer, gesprekken voerde met deze energiebedrijven over hun klimaatbeleid.
Die periode van praten "heeft ons duidelijk gemaakt dat de meeste fossiele energiebedrijven niet bereid zijn hun bedrijfsmodel aan te passen aan 'Parijs'", zegt PFZW-bestuursvoorzitter Joanne Kellerman, verwijzend naar het klimaatakkoord van Parijs.
Zeven bedrijven
"De grootste bedrijven in deze sector investeren weliswaar wel in het duurzame vormen van energie, maar de overschakeling van fossiel naar hernieuwbaar gaat lang niet snel genoeg. Dit weerspiegelt overigens het trage tempo dat we wereldwijd zien in de overstap naar hernieuwbare energie", vervolgt Keller. Ze benadrukt ook dat veel deelnemers aan het op een na grootste pensioenfonds van Nederland een snelle overstap op schonere energiebronnen belangrijk vinden.
In de klimaatplannen van zeven beursgenoteerde olie- en gasbedrijven heeft PFZW wel genoeg vertrouwen om mee door te gaan. Het gaat om Cosan, Galp Energia, Granuul Invest, Neste, OMV, Raizen en Worley.
Maatregelen
Volgens PFZW hebben de energiebedrijven Galp, Neste en OMV maatregelen genomen om in 2030 minstens 30 procent van hun energie uit hernieuwbare bronnen te halen. Dat zijn bijvoorbeeld zonne-energie of biobrandstoffen. Cosan, Granuul Invest en Raizen zouden al voornamelijk energie produceren met een lage CO2-uitstoot.
PFZW stelt zich ten doel om over zes jaar minstens 15 procent van zijn vermogen belegd te hebben in oplossingen voor klimaatverandering. In 2030 moet de CO2-uitstoot die gepaard gaat met de bedrijven en het vastgoed in de beleggingsportefeuille van PFZW bovendien 50 procent lager liggen. De komende tijd gaat het pensioenfonds in gesprek met grote afnemers van fossiele brandstoffen, zoals elektriciteitsbedrijven of grote staalfabrikanten.
Reactie Milieudefensie
Milieudefensie is blij met de stap van PFZW. "Mooi nieuws, dit is precies wat we willen. Terecht dat PFZW grote vervuilers zoals Shell en BP dumpt, bedrijven die gevaarlijke klimaatverandering verergeren", laat de milieuorganisatie weten.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen in de langdurige zorg worden uitgesteld tot na 2027, meldt een woordvoerder van minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg). Door binnen het ministerie te schuiven met geld worden in dat jaar bezuinigingen van 170 miljoen euro ongedaan gemaakt. Dat neemt niet weg dat uiteindelijk jaarlijks 1 miljard euro gaat worden bezuinigd op de langdurige zorg.
2 dagen geledenDAKAR/KAMPALA (ANP/RTR) - Het aantal ebolapatiënten is in Oeganda gestegen naar acht, volgens het Agentschap voor Volksgezondheid van de Afrikaanse Unie (Africa CDC). Woensdag bevestigden de Oegandese autoriteiten zeven gevallen.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Bestraling is een effectieve behandeling voor kanker, maar het levert ruim acht op de tien patiënten ook klachten op. Vooral vermoeidheid wordt vaak gerapporteerd: ruim de helft van de patiënten heeft daar last van, zo maakt een peiling onder ruim 3800 patiënten die radiotherapie ondergingen duidelijk. Een minderheid van 18 procent zegt geen klachten te ervaren door de behandeling.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vaccinaties tegen meningokokken B hoeven vooralsnog niet opgenomen te worden in het Rijksvaccinatieprogramma. Dat schrijft de Gezondheidsraad in een advies aan minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). De raad meent dat de voordelen van het vaccin momenteel niet opwegen tegen de nadelen.
3 dagen geledenAMERSFOORT (ANP) - De maatschappelijke kosten van dementie zijn vorig jaar opgelopen tot naar schatting 31,8 miljard euro. Dat concludeert zorgeconoom Robbert Huijsman van de Erasmus Universiteit in een onderzoek naar de impact van dementie in opdracht van Alzheimer Nederland. In de analyse zijn behalve de directe kosten voor bijvoorbeeld verpleeghuiszorg ook schattingen van de indirecte kosten meegenomen, zoals die van de inzet van mantelzorgers.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Inwoners van Nederland, Caribisch Nederland voorop, zijn onvoldoende beschermd tegen de gezondheidsrisico's die klimaatverandering met zich meebrengt. De Gezondheidsraad (GR) en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) maken dat duidelijk in een gezamenlijk advies. Groepen die het hardst worden geraakt, moeten als eerste worden geholpen, vinden ze.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis zegt dringend meer middelen nodig te hebben voor de bestrijding van de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo en buurlanden. Daarom is de hulporganisatie een inzameling begonnen via gironummer 7244.
1 week geleden