Zorgminister Kuipers: gat door wegvallen coronawet is 'ongemak'
DEN HAAG (ANP) - Minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid vindt het nu ontstane gat tussen de weggestemde tijdelijke coronawet en de invoering van de herziene Wet publieke gezondheid (Wpg) "echt een ongemak". Het kabinet heeft nu geen wettelijke basis meer om beperkende maatregelen op te leggen als het coronavirus weer oplaait.
De minister zei dit voorafgaand aan de stemming in de Eerste Kamer over de vijfde verlenging van de tijdelijke coronawet. Kuipers deed daarmee nog een laatste, vergeefse, poging om een meerderheid van de senaat alsnog te bewegen voor de vijfde verlenging te stemmen en daarmee geen gat te laten ontstaan.
Alleen de coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie stemden voor. De overige fracties, die samen een meerderheid in de senaat vormen, stemden tegen.
Deskundigen
Die herziene wet dient Kuipers eind augustus in bij de Tweede Kamer. Vanaf begin juni wordt het wetsvoorstel aan deskundigen voorgelegd. Pas eind dit jaar, na instemming door Tweede en Eerste Kamer, wordt de nieuwe wet van kracht. En pas dan heeft het kabinet weer een juridische grondslag om beperkende maatregelen te verplichten zoals een mondkapjesplicht.
Nu het gat is ontstaan, gaat Kuipers bekijken of hij de wet sneller kan indienen, zodat beide Kamers de wetswijziging sneller kunnen behandelen. Dit gaat mogelijk ten koste van de consultatieronde.
Noodverordeningen
"Als de nood aan de man is" en beperkende maatregelen echt nodig zijn, zal Kuipers teruggrijpen naar noodverordeningen zolang er sprake is van het gat, zei de minister.
De PVV wil niet dat de mogelijkheid tot het verplichten van een coronatoegangsbewijs in de herziene Wpg wordt opgenomen. Over een motie die de PVV daartoe indiende, wordt volgende week gestemd.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiƫnten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
7 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
7 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
8 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
8 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
11 uur geleden