Zorginstellingen schieten (deel) zorgbonus voor
DEN HAAG (ANP) - Meerdere zorginstellingen schieten de zorgbonus van 1000 euro netto die door de overheid aan zorgmedewerkers is beloofd, zelf voor. Ze wachten niet tot het ministerie van Volksgezondheid (VWS) hun aanvragen heeft goedgekeurd.
Het Martini Ziekenhuis in Groningen betaalt de bonus voor alle 3000 medewerkers tegelijk met het salaris van november. "Langer wachten doet geen recht aan de enorme inzet van de medewerkers dit voorjaar", vertelt een woordvoerder. Het ziekenhuis heeft de bonus "ruimhartig" aangevraagd, "dus ook zzp'ers, uitzendkrachten en ondersteunende diensten zoals mensen in de keuken". Het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein doet hetzelfde.
Het ministerie heeft een lijst opgesteld van groepen zorgmedewerkers die in aanmerking komen. Een van de voorwaarden voor de bonus is dat iemand niet meer dan twee keer modaal verdient. De bonus werd eind juni beloofd. Zorginstellingen hebben nog tot 29 oktober om de aanvraag te doen.
Bonus
Het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven keert alvast de helft van de bonus uit aan alle 3750 medewerkers die minder dan twee keer modaal verdienen. "We wilden gewoon iets doen voor al onze medewerkers die hard gewerkt hebben. Zij die het uiteindelijk niet van VWS krijgen, hebben van ons wel 500 euro."
Zorgorganisatie Thebe heeft een aanvraag gedaan voor 3721 medewerkers, maar keert aan 4000 mensen die in loondienst werken de hele bonus uit. Een deel betaalt Thebe dus uit eigen zak.
Gebaar
Beroepsorganisatie NU'91 is kritisch over de gang van zaken, maar blij dat werkgevers vast overgaan tot betaling. "Het is een mooi gebaar, maar natuurlijk te zot voor woorden dat we hier al maanden mee bezig zijn en de zorg nog steeds niets van de bonus heeft gezien of weet wie er recht op heeft. Er wordt over de ruggen van medewerkers besloten", zegt een woordvoerder.
Een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen zegt dat het "wel heel mal zal zijn als onze zorgprofessionals niet uiterlijk december uitbetaald krijgen. We zitten alweer in de tweede golf. Er wordt een enorme belasting op hun rug gegooid met alle patiënten die alweer binnenkomen."
Het ministerie laat weten meer dan 5000 aanvragen van zorgaanbieders binnen te hebben. Dat werkgevers al uitbetalingen doen voor de toekenning van de aanvraag, is een verantwoordelijkheid van hen zelf, aldus een woordvoerder. "Wij zullen beoordelen of dan inderdaad alle werknemers van de ziekenhuizen in aanmerking komen voor de bonus. Een specialist die meer dan de gestelde 73.000 euro verdient, daar gaan wij geen bonus voor uitkeren." De verwachting is dat alle uitbetalingen aan de zorginstellingen voor het einde van het jaar zijn gedaan.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een onderzoekstak van K9, het samenwerkingsverband van Nederlandse moskeekoepels, heeft een zogeheten zwartboek gepubliceerd over "het toenemende geweld tegen moskeeën in Nederland". Volgens K9 is het aantal incidenten tussen 2015 en 2025 bijna verdubbeld vergeleken met de tien jaar ervoor: 369 tegenover 192.
25 minuten geledenDEN BURG (ANP) - Het wordt waterkoud tijdens de landelijke intocht van Sinterklaas op Texel. Ook staat er een vlagerige windkracht 6 vanuit het oosten, meldt Buienradar. De weersite spreekt van een kille sinterklaasintocht. "De gevoelstemperatuur ligt rond een graad of 3, dus lekkere warme kleding is hier geen overbodige luxe."
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De afweging om in eerste instantie het jaarlijkse concert waarmee het joodse feest Chanoeka wordt gevierd in het Concertgebouw te annuleren, was aan het Concertgebouw. Maar het is "niet fair" en "niet terecht" dat het Concertgebouw antisemitisme is verweten. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam vrijdag tegen de Amsterdamse zender AT5.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - Nederland en Brazilië willen nauwer met elkaar gaan samenwerken in de energietransitie. De twee landen hebben op de klimaattop in Belém een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken hun samenwerking te "versterken en te ontwikkelen". Het draait om thema's als waterstof, windenergie op zee, biobrandstoffen, het afvangen van CO2 en het produceren van duurzamere brandstoffen voor de lucht- en scheepvaart.
3 uur geledenZEERIJP (ANP) - Bij zijn bezoek aan het gebied in Groningen dat in de nacht van donderdag op vrijdag is getroffen door een aardbeving, verzekerde D66-leider Rob Jetten dat het weer openen van de gaskraan "absoluut niet aan de orde" en "onbespreekbaar" is. Een van zijn mogelijke coalitiepartners, namelijk JA21, pleit hier juist wel voor.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is betreurenswaardig maar niet heel verrassend dat de regering heeft besloten ook de komende tijd geen F-35-onderdelen aan Israël te leveren, vindt het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). "Helaas gaat men wel voorbij aan het punt dat de F-35 een belangrijke rol speelt in de verdediging van Israël", zegt directeur Naomi Mestrum.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De kades, gemalen en bruggen rond het Groningse dorp Zeerijp hebben geen grote schade opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Waterschap Noorderzijlvest heeft alle "risicovolle objecten" in een straal van 10 kilometer rond het epicentrum geïnspecteerd. Volgens een woordvoerster zijn daarbij geen schades ontdekt die "de werking van deze objecten in gevaar brengen". Dat geldt ook voor de dijken en constructies van waterschap Hunze en Aa's, dat een deel van Groningen als werkgebied heeft.
5 uur geleden