Zorginstellingen positief over vaccinatiebereidheid medewerkers
UTRECHT (ANP) - Zorginstellingen zijn optimistisch over de vaccinatiebereidheid onder personeel. De komende weken bereiden verpleeghuizen, gehandicaptenzorg en de thuiszorg zich voor op de start van het vaccineren van hun zorgpersoneel. Op 8 januari moet de eerste prik met het Pfizer-vaccin gezet worden.
"We hebben donderdag een podcast opgenomen, waarin zorgverleners, een ethicus en een cliënt in gesprek gaan over het vaccin", vertelt een woordvoerder van de Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland (VGN). "Uit dat gesprek, maar ook uit instellingen zelf, blijkt dat veel mensen in de gehandicaptenzorg bereid zijn tot inenting, maar ze willen wel meer informatie over bijvoorbeeld bijwerkingen." Die informatie komt pas als het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) het Pfizer-vaccin volgende week goedkeurt.
Daarom kan de vaccinatiecampagne daarna pas echt van start gaan. Zowel VGN als branchevereniging voor zorgorganisaties ActiZ en de vereniging van specialisten ouderengeneeskunde Verenso maken gebruik van campagnemateriaal dat de overheid beschikbaar stelt. "Dat zijn onder meer foto's en filmpjes - een hele toolkit", aldus een woordvoerder van ActiZ.
Geen peilingen
De organisaties zijn positief over de vaccinatiebereidheid. Verenso en ActiZ voeren zelf geen peilingen over de vaccinatiebereidheid onder zorgmedewerkers. "Sommige zorginstellingen houden zelf wel peilingen", aldus ActiZ. "Maar dat kan niet altijd vanwege de privacywetgeving." VGN kijkt wel of het een peiling kan uitvoeren. "Onze leden zijn heel divers. Op zorgboerderijen met vier medewerkers is vaak wel duidelijk wie ingeënt wil worden en wie niet. Maar bij instellingen met duizenden medewerkers kan dat beter via een peiling."
Dat Nederland pas later begint met vaccineren dan sommige omringende landen, vinden de verenigingen niet erg. Een woordvoerster van Verenso: "We willen dat het zorgvuldig gebeurt."
Volgens informatie van de Rijksoverheid moeten in de eerste fase van het vaccinatieprogramma zo'n 269.000 medewerkers van verpleeghuizen, 178.000 medewerkers uit de gehandicaptenzorg en 166.000 medewerkers uit de thuiszorg worden gevaccineerd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 dag geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 dagen geleden