Zorgen Zeeuwse BBB en CU over impact energieplannen op landschap
MIDDELBURG (ANP) - De Statenfracties van BBB en ChristenUnie in de provincie Zeeland willen niet dat er grote bovengrondse hoogspanningskabels en grote koeltorens komen als er twee nieuwe kerncentrales worden gebouwd. In een brief aan Gedeputeerde Staten schrijven de twee fracties dat Zeeland, en dan in het bijzonder de gemeente Borsele, "een lelijk energielandschap" dreigt te worden.
BBB en ChristenUnie verwijzen naar een artikel afgelopen weekend van Omroep Zeeland waarin inwoners van de gemeente Borsele hun ongenoegen uitten over een plan voor nieuwe hoogspanningslijnen dat demissionair minister Rob Jetten en netbeheerder TenneT presenteerden. Een van de opties is een verdubbeling van het aantal hoogspanningsmasten tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland.
"De elektriciteit uit de toekomstige windmolenparken op zee en nieuwe kerncentrales moet met enorme hoogspanningskabels overgebracht worden naar de rest van het land. Dit vormt een grote bedreiging voor het unieke, open Zeeuwse landschap", schrijven BBB en ChristenUnie. "Er zijn voldoende mogelijkheden om ondergrondse kabels aan te leggen."
Koeltorens
Verder houden BBB en ChristenUnie er rekening mee dat als er nieuwe kerncentrales in Zeeland worden gebouwd er ook grote koeltorens komen. Volgens de twee fracties is dat niet nodig. "De kerncentrales worden niet voor niets naast de Westerschelde gepland; zodat er eenvoudig gekoeld kan worden. Het kan niet zo zijn dat er toch koeltorens verschijnen."
ChristenUnie en BBB willen van Gedeputeerde Staten onder meer weten of ze ook vinden dat alle hoogspanningskabels ondergronds moeten worden aangelegd. Ook willen de fracties weten wat het dagelijkse provinciebestuur gaat doen om het open Zeeuwse landschap te beschermen.
Meer uit Binnenland
WEESP (ANP) - Criminelen gebruiken zwaardere en meer explosieven bij plofkraken op geldautomaten. Dat ziet Geldmaat, het bedrijf dat beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland. Na nieuwe aanvallen op zogeheten sealbagautomaten heeft Geldmaat donderdag maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De chatbot Grok mag zijn 'uitkleedfunctie' niet meer aanbieden in Nederland. De rechtbank in Amsterdam heeft de tool donderdag verboden, nadat het Fonds Slachtofferhulp en het expertisecentrum Offlimits dat hadden geëist in een kort geding.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Bart Swier heeft voor zijn cliënt Ali B ook om vrijspraak gevraagd voor het verkrachten van zangeres Ellen ten Damme. De advocaat stelde onder meer dat een verklaring van haar toenmalige partner niet als steunbewijs kan worden gebruikt.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Woningbouw vergt veel grondstoffen en veroorzaakt daarmee veel CO2-uitstoot en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) ziet veel mogelijkheden om het anders aan te pakken. Als in plaats van nieuwbouw meer bestaande gebouwen worden opgetopt, gesplitst of getransformeerd tot appartementen, kan dat tienduizenden woningen én klimaatwinst opleveren, schetst de raad in een rapport.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg wil 4 miljoen euro uittrekken voor onderzoek naar het uitbreiden van de ETpathfinder in Maastricht, een soort prototype van de Einstein Telescoop. De komende vier jaar moet het complex uitgroeien tot een topinstituut voor het meten van laagfrequente zwaartekrachtgolven. Om dat zogenoemde Einstein Telescope Low Frequency Centre (ET-LFC) te realiseren is zo'n 52 miljoen euro nodig, schat de provincie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De advocaat van Ali B heeft donderdag betoogd dat de rapper moet worden vrijgesproken van het aanranden van Jill Helena. Eerder op de dag zei het Openbaar Ministerie het hof ook te vragen om vrijspraak voor dit punt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisatie Save the Children Nederland wil dat kinderen die in onveilige situaties in noodopvanglocaties wonen zo snel mogelijk een nieuwe plek krijgen. Volgens de organisatie verblijven er zo'n 750 kinderen in opvanglocaties voor asielzoekers "die uitermate onveilig en schadelijk voor hen zijn".
3 uur geleden