Zorgen VN-mensenrechtenchef Turk over 'dodelijke onrust' Venezuela
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, Volker Turk, is naar eigen zeggen "diep bezorgd over de dodelijke onrust" in Venezuela sinds de omstreden presidentsverkiezingen van zondag. Hij is "gealarmeerd over signalen van buitenproportioneel gebruik van geweld door wetshandhavers, samen met geweld door gewapende individuen die de regering steunen".
Hij roept de autoriteiten op "het recht van de Venezolanen te respecteren om samen te komen en vreedzaam te demonstreren en om hun mening vrij en zonder angst te kunnen uiten".
De linkse regering van president Nicolás Maduro stelt dat hij weer is herkozen. Volgens de oppositie heeft hij een verkiezingsnederlaag geleden en kreeg de kandidaat van de oppositie 70 procent van de stemmen. Maduro kwam aan de macht na het overlijden elf jaar geleden van de autoritair regerende linkse populist Hugo Chávez (1954-2013) die in 1999 aan de macht was gekomen.
Volgens de mensenrechtenchef zijn betogingen tegen Maduro in minstens zeventien van de 24 deelstaten.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD/KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België schaft de verplichte anonimiteit van spermadonoren af. Dat is vrijdag in de ministerraad in dat land besloten, aldus minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke en zijn ambtgenoot op Justitie Annelies Verlinden. Met de afschaffing wordt het voor donorkinderen makkelijker informatie over hun donorouder op te vragen, ook als die wenst anoniem te blijven.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.
1 uur geledenTOKYO (ANP) - De Japanse keizerstroon staat niet open voor vrouwen. Dat heeft premier Sanae Takaichi gezegd in het parlement. Ze verwees daarbij naar een oordeel van een expertpanel uit 2021 dat het "gepast" is de troonopvolging te beperken tot mannelijke nakomelingen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een Nederlandse activist meldt het Winston Churchill-standbeeld nabij het Britse parlement in Londen te hebben besmeurd met spuitverf. De man, Olax Outis (38, een schuilnaam), claimt dat op Instagram. Eerder gooide hij een steen door de ruit van de Britse ambassade in Den Haag.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
5 uur geleden