Zorgen over toestand van afgezette president Niger
BRUSSEL (ANP/RTR) - Volker Türk, de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Mensenrechten, en EU-buitenlandchef Josep Borrell hebben vrijdag hun zorgen geuit over de verslechterende omstandigheden waarin de afgezette Nigerese president Mohamed Bazoum met zijn vrouw en zoon verkeren. Borrel en Türk zeiden dat Bazoum en zijn gezin zijn verstoken van elektriciteit en medische zorg.
"Bovendien hebben ze geen water tot hun beschikking, terwijl de temperaturen in Niger hoog zijn", aldus Türk in een verklaring. De VN-functionaris zei dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het vasthouden van de president en zijn gezin de mensenrechten van de gevangenen moeten respecteren.
Borrell riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van Bazoum. "President Bazoum heeft zijn leven gewijd aan het verbeteren van het dagelijks leven van de Nigerese bevolking. Er is geen rechtvaardiging voor een dergelijke behandeling", schrijft de EU-buitenlandchef op X, voorheen Twitter.
Dagelijks contact
Zazia Bazoum, dochter van de afgezette president, zei tegen de Britse krant The Guardian dat ze bijna dagelijks contact heeft met haar vader, moeder en broer. Ze zei dat haar familie in het donker zit en het moet doen met rijst en pasta. Zazia Bazoum was in Frankrijk toen haar vader werd afgezet.
Bazoum werd 26 juli afgezet door een militaire junta. Sindsdien zou hij worden vastgehouden in het complex van het presidentieel paleis. Donderdag zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken dat de VS de junta verantwoordelijk houden voor de veiligheid van Bazoum en zijn familie. De president van ECOWAS-lidstaat Ivoorkust Alassane Ouattara noemde de gevangenschap van Bazoum "een terroristische daad".
Het West-Afrikaanse samenwerkingsverband ECOWAS kondigde donderdag aan dat troepen in paraatheid worden gebracht voor een mogelijk ingrijpen in Niger, maar maakte ook duidelijk dat de voorkeur uitgaat naar een dialoog met de junta.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.
1 uur geledenBOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
9 uur geleden