Zorgen over toestand van afgezette president Niger
BRUSSEL (ANP/RTR) - Volker Türk, de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Mensenrechten, en EU-buitenlandchef Josep Borrell hebben vrijdag hun zorgen geuit over de verslechterende omstandigheden waarin de afgezette Nigerese president Mohamed Bazoum met zijn vrouw en zoon verkeren. Borrel en Türk zeiden dat Bazoum en zijn gezin zijn verstoken van elektriciteit en medische zorg.
"Bovendien hebben ze geen water tot hun beschikking, terwijl de temperaturen in Niger hoog zijn", aldus Türk in een verklaring. De VN-functionaris zei dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het vasthouden van de president en zijn gezin de mensenrechten van de gevangenen moeten respecteren.
Borrell riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van Bazoum. "President Bazoum heeft zijn leven gewijd aan het verbeteren van het dagelijks leven van de Nigerese bevolking. Er is geen rechtvaardiging voor een dergelijke behandeling", schrijft de EU-buitenlandchef op X, voorheen Twitter.
Dagelijks contact
Zazia Bazoum, dochter van de afgezette president, zei tegen de Britse krant The Guardian dat ze bijna dagelijks contact heeft met haar vader, moeder en broer. Ze zei dat haar familie in het donker zit en het moet doen met rijst en pasta. Zazia Bazoum was in Frankrijk toen haar vader werd afgezet.
Bazoum werd 26 juli afgezet door een militaire junta. Sindsdien zou hij worden vastgehouden in het complex van het presidentieel paleis. Donderdag zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken dat de VS de junta verantwoordelijk houden voor de veiligheid van Bazoum en zijn familie. De president van ECOWAS-lidstaat Ivoorkust Alassane Ouattara noemde de gevangenschap van Bazoum "een terroristische daad".
Het West-Afrikaanse samenwerkingsverband ECOWAS kondigde donderdag aan dat troepen in paraatheid worden gebracht voor een mogelijk ingrijpen in Niger, maar maakte ook duidelijk dat de voorkeur uitgaat naar een dialoog met de junta.
Meer uit Buitenland
MELBOURNE (ANP) - In het oosten van de Australische stad Melbourne is in de nacht van woensdag op donderdag een auto met op het dak een bord met de tekst "Gelukkig Chanoeka" in brand gestoken. De auto werd rond 02.50 uur volledig uitgebrand op de oprit van een huis aangetroffen door de uitgerukte hulpdiensten. Dat melden Australische media, waaronder Sky News Australia. Er zat niemand in de auto. Er zijn geen gewonden gevallen.
10 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft de recente wens van Zuid-Korea om samen met de Verenigde Staten nucleair aangedreven onderzeeërs te ontwikkelen bekritiseerd. Hij deed dat tijdens een bezoek aan een Noord-Koreaanse productielocatie voor kernonderzeeërs. Hij overzag daar een testlancering van een "nieuw type" luchtafweerraketten, meldt staatspersbureau KCNA.
13 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.
2 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.
7 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.
8 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.
9 uur geleden