Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgen over toestand van afgezette president Niger

Zorgen over toestand van afgezette president Niger

BRUSSEL (ANP/RTR) - Volker Türk, de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Mensenrechten, en EU-buitenlandchef Josep Borrell hebben vrijdag hun zorgen geuit over de verslechterende omstandigheden waarin de afgezette Nigerese president Mohamed Bazoum met zijn vrouw en zoon verkeren. Borrel en Türk zeiden dat Bazoum en zijn gezin zijn verstoken van elektriciteit en medische zorg.

"Bovendien hebben ze geen water tot hun beschikking, terwijl de temperaturen in Niger hoog zijn", aldus Türk in een verklaring. De VN-functionaris zei dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het vasthouden van de president en zijn gezin de mensenrechten van de gevangenen moeten respecteren.

Borrell riep op tot de "onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" van Bazoum. "President Bazoum heeft zijn leven gewijd aan het verbeteren van het dagelijks leven van de Nigerese bevolking. Er is geen rechtvaardiging voor een dergelijke behandeling", schrijft de EU-buitenlandchef op X, voorheen Twitter.

Dagelijks contact

Zazia Bazoum, dochter van de afgezette president, zei tegen de Britse krant The Guardian dat ze bijna dagelijks contact heeft met haar vader, moeder en broer. Ze zei dat haar familie in het donker zit en het moet doen met rijst en pasta. Zazia Bazoum was in Frankrijk toen haar vader werd afgezet.

Bazoum werd 26 juli afgezet door een militaire junta. Sindsdien zou hij worden vastgehouden in het complex van het presidentieel paleis. Donderdag zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken dat de VS de junta verantwoordelijk houden voor de veiligheid van Bazoum en zijn familie. De president van ECOWAS-lidstaat Ivoorkust Alassane Ouattara noemde de gevangenschap van Bazoum "een terroristische daad".

Het West-Afrikaanse samenwerkingsverband ECOWAS kondigde donderdag aan dat troepen in paraatheid worden gebracht voor een mogelijk ingrijpen in Niger, maar maakte ook duidelijk dat de voorkeur uitgaat naar een dialoog met de junta.

Meer uit Buitenland

Rechterhand Britse premier weg in nasleep Epstein-affaire

LONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.

2 uur geleden
Iran twijfelt over intenties VS bij onderhandelingen

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.

5 uur geleden
Coalitie Japanse premier Takaichi verstevigt mandaat in Lagerhuis

TOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.

5 uur geleden
Meloni noemt demonstranten bij Winterspelen 'vijanden van Italië'

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.

6 uur geleden
FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

9 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

10 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

13 uur geleden