Zorgen over rente en inflatie zetten Aziatische beurzen lager
TOKIO (ANP) - De belangrijkste Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag omlaag, in navolging van de koersverliezen op Wall Street. De zorgen dat de renteverhogingen door de centrale banken, om de hoge inflatie te bestrijden, een wereldwijde economische recessie zullen veroorzaken keerden weer terug op de beursvloeren. Eerder deze week heerste er juist nog optimisme over de kwartaalresultaten van grote Amerikaanse bedrijven, die ondanks de verslechterde economische vooruitzichten goed blijven presteren.
De Nikkei in Tokio stond kort voor sluiting van de markt 1,1 procent in de min. Op macro-economisch vlak bleek dat de Japanse export in september met bijna 29 procent is gestegen. Dat was meer dan verwacht. De import nam vanwege de duurdere invoer van energie met bijna 46 procent toe, waardoor Japan voor de veertiende maand op rij een handelstekort had.
Beleggers hielden ook de Japanse yen in de gaten die is gezakt tot laagste niveau sinds 1990 ten opzichte van de dollar. De Bank of Japan greep eerder al in op de valutamarkten om de waarde van de munt te stutten en handelaren verwachten dat de centrale bank dat opnieuw gaat doen.
China
De Chinese beurzen verloren verder terrein door de zorgen over het toenemende aantal coronabesmettingen in Beijing. De Chinese president Xi Jinping hield tijdens het congres van de Communistische Partij vast aan het strikte zero-Covid-beleid dat de economische groei van het land dit jaar flink al onder druk heeft gezet.
Ook zijn beleggers teleurgesteld dat de leiders geen nieuwe steunmaatregelen aankondigden om de economie en de noodlijdende vastgoedsector uit het slop te trekken. De Chinese centrale bank hield daarnaast voor de tweede maand op rij de belangrijke rentetarieven voor leningen met een looptijd van een en vijf jaar ongewijzigd. De hoofdindex in Shanghai daalde 0,4 procent.
Ook de Hang Seng-index in Hongkong ging verder omlaag en raakte tussentijds 2,4 procent kwijt. De index koerst daarmee af op het laagste niveau in dertien jaar. Vooral de grote Chinese technologiebedrijven moesten het opnieuw ontgelden. Webwinkelconcern Alibaba en internet- en gamesbedrijf Tencent verloren rond de 5 procent. Maaltijdbezorger Meituan leverde 6 procent in. In Seoul daalde de Kospi 1,4 procent onder aanvoering van de Zuid-Koreaanse chipmaker SK Hynix (min 3,6 procent). De All Ordinaries in Sydney verloor 1,2 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
7 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italiƫ, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
12 uur geleden