Zorgen over rente en inflatie zetten Aziatische beurzen lager
TOKIO (ANP) - De belangrijkste Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag omlaag, in navolging van de koersverliezen op Wall Street. De zorgen dat de renteverhogingen door de centrale banken, om de hoge inflatie te bestrijden, een wereldwijde economische recessie zullen veroorzaken keerden weer terug op de beursvloeren. Eerder deze week heerste er juist nog optimisme over de kwartaalresultaten van grote Amerikaanse bedrijven, die ondanks de verslechterde economische vooruitzichten goed blijven presteren.
De Nikkei in Tokio stond kort voor sluiting van de markt 1,1 procent in de min. Op macro-economisch vlak bleek dat de Japanse export in september met bijna 29 procent is gestegen. Dat was meer dan verwacht. De import nam vanwege de duurdere invoer van energie met bijna 46 procent toe, waardoor Japan voor de veertiende maand op rij een handelstekort had.
Beleggers hielden ook de Japanse yen in de gaten die is gezakt tot laagste niveau sinds 1990 ten opzichte van de dollar. De Bank of Japan greep eerder al in op de valutamarkten om de waarde van de munt te stutten en handelaren verwachten dat de centrale bank dat opnieuw gaat doen.
China
De Chinese beurzen verloren verder terrein door de zorgen over het toenemende aantal coronabesmettingen in Beijing. De Chinese president Xi Jinping hield tijdens het congres van de Communistische Partij vast aan het strikte zero-Covid-beleid dat de economische groei van het land dit jaar flink al onder druk heeft gezet.
Ook zijn beleggers teleurgesteld dat de leiders geen nieuwe steunmaatregelen aankondigden om de economie en de noodlijdende vastgoedsector uit het slop te trekken. De Chinese centrale bank hield daarnaast voor de tweede maand op rij de belangrijke rentetarieven voor leningen met een looptijd van een en vijf jaar ongewijzigd. De hoofdindex in Shanghai daalde 0,4 procent.
Ook de Hang Seng-index in Hongkong ging verder omlaag en raakte tussentijds 2,4 procent kwijt. De index koerst daarmee af op het laagste niveau in dertien jaar. Vooral de grote Chinese technologiebedrijven moesten het opnieuw ontgelden. Webwinkelconcern Alibaba en internet- en gamesbedrijf Tencent verloren rond de 5 procent. Maaltijdbezorger Meituan leverde 6 procent in. In Seoul daalde de Kospi 1,4 procent onder aanvoering van de Zuid-Koreaanse chipmaker SK Hynix (min 3,6 procent). De All Ordinaries in Sydney verloor 1,2 procent.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
4 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
4 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
8 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
9 uur geleden