
Zorgen om economie China en VS drukken op Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag met een verliesbeurt aan de handelsweek begonnen. Beleggers maakten zich zorgen om een minder snelle groei van de Chinese economie. Ook waren er zorgen om de Verenigde Staten, waar de industriële productie vorige maand flink tegenviel als gevolg van toeleveringsproblemen van onder meer chips. Philips was op het Damrak een van de sterkste dalers nadat het bedrijf een winstwaarschuwing had gegeven.
Philips had in de afgelopen periode last van problemen in de toeleveringsketen waardoor het zorgtechnologiebedrijf er langer over doet om orders te vervullen. Topman Frans van Houten verwacht dat die problemen ook in het lopende kwartaal aan zullen houden en daarom verlaagde het bedrijf de verwachtingen voor het hele jaar. Het aandeel daalde 3,1 procent.
De AEX-index leverde 0,5 procent in tot 796,74 punten. De MidKap ging 0,4 procent omlaag en kwam op een stand van 1068,39 punten uit. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs daalden tot 0,8 procent.
IMCD
Chemicaliëndistributeur IMCD was met een plus van 0,8 procent de grootste stijger in de AEX. Ook chipbedrijven Besi en ASMI eindigden in het groen met plussen van 0,7 en 0,3 procent. Chipmachineproducent ASML, die later deze week de boeken opent, daalde juist 0,2 procent. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield verloor 4,5 procent en was daarmee de grootste daler.
Bij de kleinere bedrijven won Vivoryon 1,1 procent. Het biotechbedrijf waarschuwde dat het nog maar tot midden 2022 voldoende geld heeft om de activiteiten voort te kunnen zetten en kondigde aan de eerste documenten te hebben ingediend voor een beursnotering aan de Amerikaanse Nasdaq. Dat moet meer geld opleveren. Andere in Amsterdam genoteerde biotechbedrijven als Galapagos (min 3,8 procent) en Pharming (min 4 procent) daalden stevig.
Chinese economie
De Franse luxegoederenconcerns LVMH, Kering en Hermès verloren tot 2,4 procent. De koersdalingen volgden op berichten dat Beijing middels hogere belastingen de welvaartsverschillen in het land wil aanpakken. Ook viel de groei van de Chinese economie in het derde kwartaal tegen wat bij beleggers zorgen opriep omdat de luxeconcerns een groot deel van hun omzet in China behalen.
De euro was 1,1606 dollar waard, tegen 1,1599 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 82,45 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 84,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft nog geen definitieve beslissingen genomen over de heffing van 100 procent op films die buiten de Verenigde Staten zijn geproduceerd. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis maandag gezegd over de maatregel die Trump zondag aankondigde.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse sportschoenenmerk Skechers wordt overgenomen door investeringsfonds 3G Capital. De deal wordt naar verwachting in het derde kwartaal van dit jaar afgerond, waarna het schoenenmerk van de beurs in New York verdwijnt.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De faillissementsaanvraag die een toeleverancier van Ebusco voor het bedrijf heeft ingediend, is ingetrokken. Dit meldt de elektrische bussenbouwer maandag. De rechtszaak hierover, die dinsdag zou plaatsvinden, gaat niet meer door.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag iets lager gesloten. Beleggers deden het rustiger aan, nadat de hoofdindex vrijdag nog flink hoger eindigde. Shell stond onderaan de AEX en daalde 1,9 procent.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Nintendo heeft accessoiremaker Genki aangeklaagd in de Verenigde Staten. Het bedrijf zou inbreuk hebben gemaakt op het handelsmerk van de Switch 2. Ook beschuldigt het Japanse gamesbedrijf de accessoiremaker van oneerlijke concurrentie en misleidende reclame.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Grote Amerikaanse filmstudio's als Warner Bros. Discovery en streamingdienst Netflix stonden maandag onder druk op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aankondiging van president Donald Trump om een heffing van 100 procent in te voeren op films die buiten de Verenigde Staten zijn geproduceerd. Met die heffing breidde Trump zijn handelsstrijd uit naar de entertainmentsector. Hij stelde dat de Amerikaanse filmindustrie een "zeer snelle dood" sterft doordat andere landen filmmakers en studio's uit de VS weg zouden lokken.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Meerdere westerse luchtvaartmaatschappijen zijn gestopt met vliegen boven Pakistan om de spanningen tussen dat land en India. Dit leidt tot langere vluchttijden op sommige routes van Europa naar Azië.
6 uur geleden