Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgen om behandelopties na nieuwe criteria medicijnverstrekking

Zorgen om behandelopties na nieuwe criteria medicijnverstrekking

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties (NFK) is boos nu onder meer oncologen akkoord zijn gegaan met aanpassingen van de criteria voor de inzet van bepaalde zeer dure geneesmiddelen bij patiënten bij wie ze waarschijnlijk niet de gewenste effecten bereiken en mogelijk wel nare bijwerkingen.

"De Nederlandse behandelaars laten de patiënten in de kou staan. Behandelaren in ons omringende landen vinden een groot deel van deze middelen wel waardevol", zegt belangenbehartiger Pauline Evers op de site van de organisatie. "Wij beraden ons nu op verdere stappen." Wat die zullen zijn, was woensdag nog niet vastgesteld. Om welke medicijnen het gaat, moet de NFK ook nog eerst in kaart brengen.

De NFK wil in ieder geval niet dat behandelmethoden bij voorbaat al zijn afgewezen, maar dat een arts er met de patiënt zelf over spreekt. De patiënten zijn immers ook allemaal verschillend.

Brief

De aanpassingen staan onder meer in een brief van de Nederlandse Vereniging voor Medische Oncologie, de NVMO. Ze moeten leiden tot "passende" zorg en de kosten zijn "geen besluitvormend criterium". Bij patiënten die niet kunnen genezen en van wie verwacht wordt dat zij korter dan een jaar te leven hebben, hoort een behandeling ook echt levensverlenging te bieden "en niet alleen verlenging van de duur waarop de ziekte niet verergert op een CT-scan." Bij patiënten die een behandeling krijgen om hun kans op overleving te vergroten, moet van die behandeling na uiterlijk tien jaar ook echt zijn aangetoond dat er meer mensen door blijven leven.

Met name Borstkankervereniging Nederland (BVN) maakt zich grote zorgen. "Je verwacht dat firma’s die medicijnen maken het beste voor hebben met patiënten, dat ze maatschappelijk betrokken zijn en dat artsen je in de eerste plaats zo gezond mogelijk willen maken. Daar hoort het uitvoerig bespreken van de voor- en nadelen van behandelingen bij", schrijft de club. BVN is ervan overtuigd dat borstkankerpatiënten heel goed in staat zijn om zelf aan te geven waar zij voor willen kiezen: "wel of geen behandeling".

Patiëntenfederatie Nederland vindt het "niet uit te leggen" dat patiëntenorganisaties vermoedelijk niet betrokken zijn geweest bij dit besluit. "Of en wanneer medicijnen passend zijn, moet namelijk altijd een gezamenlijke afweging zijn tussen artsen, patiënten en hun naasten." Daarbij moet de kwaliteit van leven centraal staan en niet de kosten van het medicijn, aldus de Patiëntenfederatie, die oproept tot meer regulering en transparantie wat betreft de prijzen.

Meer uit Gezond

Rusland: EU-verbod op Russisch gas is 'volledig zelfdestructief'

MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.

1 dag geleden
Aantal abortussen blijft ongeveer gelijk na forse toenames

DEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.

1 dag geleden
Artsenorganisatie vreest 'mokerslag' door bezuinigingen op zorg

AMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.

2 dagen geleden
Studie: vleesconsumptie daalt licht naar laagste niveau in jaren

WAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.

3 dagen geleden
Hoger risico op hart- en vaatziekten in ongezonde woonomgeving

UTRECHT (ANP) - Mensen die wonen in een buurt met weinig mogelijkheden om te wandelen of te sporten en veel restaurants en winkels die ongezond eten verkopen, hebben een grotere kans op hart- en vaatziekten. Het risico blijkt tot bijna 5 procent hoger te kunnen liggen, stellen het UMC Utrecht en het Amsterdam UMC op basis van onderzoek.

3 dagen geleden
FT: EU overweegt verbod op ethanol in handdesinfectie om risico's

BRUSSEL (ANP) - Brussel overweegt ethanol te classificeren als gevaarlijke stof die het risico op kanker verhoogt. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT) op basis van een interne aanbeveling van het Europees Agentschap voor chemische stoffen (ECHA). Als het zover komt, zou het gebruik van veel handdesinfectiemiddelen en schoonmaakmiddelen in ziekenhuizen worden verboden.

4 dagen geleden
Amsterdam UMC gaat luchtvervuiling bijhouden in patiëntendossiers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.

6 dagen geleden