Zorgen Kamer over gevolgen Gaza voor Nederlandse missie in Irak
DEN HAAG (ANP) - De oorlog tussen Israël en Hamas levert ook risico's op voor de NAVO-missie in Irak. Daar maakt de Tweede Kamer zich zorgen over, bleek donderdag tijdens een debat. Het demissionaire kabinet wil volgend jaar ongeveer driehonderd militairen en drie transporthelikopters naar Irak sturen. Een meerderheid lijkt de uitzending te gaan steunen.
"De context is danig gewijzigd", zei Sjoerd Sjoerdsma (D66) over de inzet. De afgelopen week raakten volgens hem 24 Amerikaanse militairen in Irak gewond bij aanvallen. Daar zitten door Iran gesteunde milities achter. De Iraanse regering steunt de strijd van Hamas en heeft veel invloed in het buurland.
Ongedeerd
Partijen vrezen een escalatie. "De hele regio staat onder druk door Gaza", meent Jasper van Dijk (SP). Wat zullen de gevolgen zijn als Israël een grondoorlog in Gaza begint, wilde Ruben Brekelmans (VVD) weten. En is Defensie daarop voorbereid, voegde Don Ceder (ChristenUnie) eraan toe.
De veiligheidssituatie in Irak is de afgelopen weken verslechterd, erkende minister Kajsa Ollongren (Defensie). Het dreigingsniveau daar is van matig naar significant gegaan. De afgelopen week zijn tien locaties met westerse militairen met onder meer drones aangevallen, zei ze. Nederlandse militairen daar bleven ongedeerd.
'Ballistische raketten'
Wel zijn er extra maatregelen genomen. Dat betekent volgens Ollongren bijvoorbeeld dat Nederlandse militairen in Irak nu scherfvesten moeten dragen als ze naar buiten gaan. Er is voldoende bescherming voor de militairen daar aanwezig, bezwoer de bewindsvrouw.
De dreiging van milities wordt serieus genomen. Na anderhalf jaar relatief rustig te zijn geweest, hebben ze de strijd in Irak geïntensiveerd. De minister wees erop dat de door Iran gesteunde strijdgroepen over zwaar materieel beschikken. Het gaat om zaken als drones, artillerie en "mogelijk ballistische raketten".
Verkiezingsreces
Als de zaak escaleert zal de NAVO-missie worden afgebouwd. Daar zijn afspraken over gemaakt tussen de deelnemende landen en de NAVO. Ook liggen evacuatieplannen klaar, aldus Ollongren. Het gaat niet om een vechtmissie. De NAVO-missie helpt bij het versterken van de Iraakse veiligheidssector.
Het kabinet lijkt op voldoende steun te kunnen rekenen. D66 is positief, net als de SGP. De VVD zei de inzet "zeer waarschijnlijk" ook te steunen. Donderdag wordt over de uitzending gestemd. Daarna gaat de Kamer op verkiezingsreces. De nieuwe Kamer komt voor het eerst op 6 december bijeen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De poging van het kabinet om overheidsregels te versimpelen voor burgers begint bij de ministeries van Justitie en Veiligheid, Klimaat en Groene Groei, Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het voornamelijk om technische wetswijzigingen gaat, niet om grote aanpassingen van bestaande stelsels.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt niet dat de overheid te weinig aandacht had voor critici van het coronabeleid. Naar mensen die met suggesties kwamen voor verbetering, werd volgens hem geluisterd. En het had "niet zoveel zin" om in gesprek te gaan met complotdenkers die het bestaan van het virus ontkenden, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt is een "wake-upcall" voor de politiek in het buurland, vindt Rob Jetten. "De Duitse kiezer heeft natuurlijk altijd gelijk, ook bij de Duitse verkiezingen. Tegelijkertijd is het zorgwekkend dat een partij met extreme standpunten, waar ook pro-Russische sentimenten in zitten, het zo goed heeft gedaan", aldus de premier bij een werkbezoek aan de Zeeuwse plaats Sluiskil.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Achttien gemeenten moeten zich binnenkort melden bij asielminister Bart van den Brink, omdat hij vindt dat ze te weinig doen om genoeg asielzoekers op te vangen. Ze komen onder "actief toezicht" te staan. Dat gold al voor 24 andere gemeenten.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beledigende berichten die voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus stuurde over collega-bestuurders waren "niet fraai", vindt Mark Rutte. Maar het zegt wat betreft de oud-premier niets dat hij deze berichtjes heeft gestuurd ten tijde van de coronapandemie. "Ik vind dat in zo'n crisis het onvermijdelijk is dat je af en toe stoom afblaast", aldus Rutte tijdens zijn tweede verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondklok die begin 2021 werd ingesteld om de verspreiding van het coronavirus verder af te remmen, was volgens toenmalig minister-president Mark Rutte onvermijdelijk. "Er was geen alternatief", zei de oud-premier in een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens oud-premier Mark Rutte was er geen alternatief voor de derde scholensluiting tijdens de coronapandemie in december 2021. Tegen de parlementaire enquêtecommissie corona zei Rutte dat de ziekenhuizen al bijna vol zaten toen een nieuwe variant van het virus begon rond te gaan.
21 uur geleden