Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zorgen Kamer over gevolgen Gaza voor Nederlandse missie in Irak

Zorgen Kamer over gevolgen Gaza voor Nederlandse missie in Irak

DEN HAAG (ANP) - De oorlog tussen Israël en Hamas levert ook risico's op voor de NAVO-missie in Irak. Daar maakt de Tweede Kamer zich zorgen over, bleek donderdag tijdens een debat. Het demissionaire kabinet wil volgend jaar ongeveer driehonderd militairen en drie transporthelikopters naar Irak sturen. Een meerderheid lijkt de uitzending te gaan steunen.

"De context is danig gewijzigd", zei Sjoerd Sjoerdsma (D66) over de inzet. De afgelopen week raakten volgens hem 24 Amerikaanse militairen in Irak gewond bij aanvallen. Daar zitten door Iran gesteunde milities achter. De Iraanse regering steunt de strijd van Hamas en heeft veel invloed in het buurland.

Ongedeerd

Partijen vrezen een escalatie. "De hele regio staat onder druk door Gaza", meent Jasper van Dijk (SP). Wat zullen de gevolgen zijn als Israël een grondoorlog in Gaza begint, wilde Ruben Brekelmans (VVD) weten. En is Defensie daarop voorbereid, voegde Don Ceder (ChristenUnie) eraan toe.

De veiligheidssituatie in Irak is de afgelopen weken verslechterd, erkende minister Kajsa Ollongren (Defensie). Het dreigingsniveau daar is van matig naar significant gegaan. De afgelopen week zijn tien locaties met westerse militairen met onder meer drones aangevallen, zei ze. Nederlandse militairen daar bleven ongedeerd.

'Ballistische raketten'

Wel zijn er extra maatregelen genomen. Dat betekent volgens Ollongren bijvoorbeeld dat Nederlandse militairen in Irak nu scherfvesten moeten dragen als ze naar buiten gaan. Er is voldoende bescherming voor de militairen daar aanwezig, bezwoer de bewindsvrouw.

De dreiging van milities wordt serieus genomen. Na anderhalf jaar relatief rustig te zijn geweest, hebben ze de strijd in Irak geïntensiveerd. De minister wees erop dat de door Iran gesteunde strijdgroepen over zwaar materieel beschikken. Het gaat om zaken als drones, artillerie en "mogelijk ballistische raketten".

Verkiezingsreces

Als de zaak escaleert zal de NAVO-missie worden afgebouwd. Daar zijn afspraken over gemaakt tussen de deelnemende landen en de NAVO. Ook liggen evacuatieplannen klaar, aldus Ollongren. Het gaat niet om een vechtmissie. De NAVO-missie helpt bij het versterken van de Iraakse veiligheidssector.

Het kabinet lijkt op voldoende steun te kunnen rekenen. D66 is positief, net als de SGP. De VVD zei de inzet "zeer waarschijnlijk" ook te steunen. Donderdag wordt over de uitzending gestemd. Daarna gaat de Kamer op verkiezingsreces. De nieuwe Kamer komt voor het eerst op 6 december bijeen.

Meer uit Politiek

Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

4 uur geleden
Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren

DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
SGP en JA21 willen opheldering over herstel subsidie UNRWA

DEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).

7 uur geleden
Kabinet maakt bezuiniging op UNRWA dit jaar al ongedaan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.

12 uur geleden
Ook Nederland vraagt Israël om doodstraf niet uit te breiden

DEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.

12 uur geleden
Raad van State keurt verbod op verheerlijking terrorisme niet af

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.

14 uur geleden
Kabinet wil doctorstitel op hbo-niveau mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.

16 uur geleden