Zorgen in VS om onbedoeld effect van prijsplafond Russische olie
WASHINGTON (ANP) - Binnen de regering van de Amerikaanse president Joe Biden groeien de zorgen over onbedoelde gevolgen van het plan om een prijsplafond op Russische olie in te stellen. Die maatregel moet voorkomen dat de oorlogskas van het Kremlin profiteert van hoge olieprijzen. Maar na de forse productieverlaging door OPEC en bondgenoot Rusland dreigt het prijsplafond een nieuwe piek in olieprijzen te veroorzaken, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
Het idee achter het prijsplafond, waarover de G7 in principe een akkoord bereikte, is dat nog voldoende olie de wereldmarkt bereikt maar de inkomsten voor Rusland beperkt blijven. Als bedrijven meewerken aan de verkoop van Russische olie boven de vastgestelde maximumprijs kan ze dat op straffen komen te staan. Ook de Europese Unie heeft hierover een compromis bereikt.
Amerikaanse regeringsambtenaren zijn onder andere bang dat de Russische president Poetin de olietoevoer afknijpt bij de invoering van een prijsplafond, wat de wereldmarktprijzen alleen maar opdrijft. Eerder deze week kwam topman Patrick Pouyanné van het Franse olieconcern TotalEnergies met dezelfde waarschuwing. Zo'n schok volgt dan op de al sterke prijsschommelingen die de productievermindering door de OPEC+ met 2 miljoen vaten per dag teweegbracht.
Ondanks de bedenkingen krijgt het plan voor een prijsplafond op olie veel steun binnen de Amerikaanse regering, stellen de ingewijden. Het wordt gezien als de beste van een aantal slechte opties om de Russische olie-inkomsten te beperken wegens de oorlog in Oekraïne.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten begonnen december met dalende koersen. De beurshandel kwam vooral onder druk te staan door een verdere scherpe daling van de bitcoin (min 6 procent) en andere cryptomunten. Ook namen beleggers weinig risico's voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell na het slot van de beurzen houdt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV heeft "geen goed woord over" voor het besluit dat het UWV langer mag doen over WIA-beoordelingen. De verwachting is dat de uitvoeringsinstantie hiermee minder boetes hoeft te betalen aan cliënten die te lang op een beoordeling moeten wachten. Volgens de vakbond wordt met dit besluit de rekening van de lange wachttijden neergelegd bij mensen die ziek zijn.
7 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - Mediabedrijf RTL heeft plannen om tussen de 800 en 1000 banen te schrappen in Duitsland. Dat meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche, zonder bronnen te noemen. De Duitse tak bestaat uit onder meer de zender Vox, het nieuwskanaal n-tv en de streamingdienst RTL+.
8 uur geleden