Zorgen in VS om onbedoeld effect van prijsplafond Russische olie
WASHINGTON (ANP) - Binnen de regering van de Amerikaanse president Joe Biden groeien de zorgen over onbedoelde gevolgen van het plan om een prijsplafond op Russische olie in te stellen. Die maatregel moet voorkomen dat de oorlogskas van het Kremlin profiteert van hoge olieprijzen. Maar na de forse productieverlaging door OPEC en bondgenoot Rusland dreigt het prijsplafond een nieuwe piek in olieprijzen te veroorzaken, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
Het idee achter het prijsplafond, waarover de G7 in principe een akkoord bereikte, is dat nog voldoende olie de wereldmarkt bereikt maar de inkomsten voor Rusland beperkt blijven. Als bedrijven meewerken aan de verkoop van Russische olie boven de vastgestelde maximumprijs kan ze dat op straffen komen te staan. Ook de Europese Unie heeft hierover een compromis bereikt.
Amerikaanse regeringsambtenaren zijn onder andere bang dat de Russische president Poetin de olietoevoer afknijpt bij de invoering van een prijsplafond, wat de wereldmarktprijzen alleen maar opdrijft. Eerder deze week kwam topman Patrick Pouyanné van het Franse olieconcern TotalEnergies met dezelfde waarschuwing. Zo'n schok volgt dan op de al sterke prijsschommelingen die de productievermindering door de OPEC+ met 2 miljoen vaten per dag teweegbracht.
Ondanks de bedenkingen krijgt het plan voor een prijsplafond op olie veel steun binnen de Amerikaanse regering, stellen de ingewijden. Het wordt gezien als de beste van een aantal slechte opties om de Russische olie-inkomsten te beperken wegens de oorlog in Oekraïne.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven heeft de terugkeer van het Verenigd Koninkrijk in het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+ verwelkomd. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Britse minister Nick Thomas-Symonds maakten de herintrede vanaf 2027 eerder deze week bekend. Het hoofd van de Duits-Britse Kamer van Koophandel noemde de beslissing "een zeer belangrijke stap" en hoopt dat het leidt tot een versoepeling van de visumvereisten.
28 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is ook zondag samen met luchtvaartmaatschappijen "continu" bezig om alle koffers die vrijdag op de luchthaven zijn achtergebleven na te brengen, zegt een woordvoerster. Een zegsvrouw van KLM meldt dat de vliegmaatschappij inmiddels "al de nodige koffers" heeft bezorgd en hier "dag en nacht volop aan wordt gewerkt".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
18 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
1 dag geleden