Zorgen in Kamer om verwachte uitstroom bij fiscus
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst moet de komende jaren zeker 12.000 mensen werven, vooral omdat een aanzienlijk deel van het personeel op korte termijn met pensioen gaat. Dit leidt tot grote zorgen onder Kamerleden, die zich afvragen of dit wel mogelijk is. Verantwoordelijk staatssecretaris Marnix van Rij kon de parlementariërs donderdag niet helemaal geruststellen in een debat over de fiscus.
De 12.000 fte die de Belastingdienst moet zien aan te nemen, komt neer op bijna de helft van het totale personeelsbestand. "Ja, dan staat je hele organisatie op knappen", concludeert PVV-Kamerlid Elmar Vlottes in het debat. Hij wil vooral weten welke invloed de uitstroom heeft op de ICT-kennis bij de fiscus. VVD'er Wendy van Eijk vreest dat veel kennis en ervaring verloren gaan. Zij wil weten welke onderdelen van de Belastingdienst het meest in de problemen dreigen te raken.
Zowel Inge van Dijk (CDA) als NSC-Kamerlid Folkert Idsinga wil van Van Rij specifieke plannen zien. "Wat is het masterplan", vraagt Idsinga zich af. GroenLinks-PvdA-Kamerlid Senna Maatoug wil ook weten wat de bewindsman gaat doen als hij dit jaar niet de benodigde 3250 fte kan werven.
Personeelstekort
Het personeelstekort bij de Belastingdienst is al langer een punt van zorg. De Algemene Rekenkamer kwam eerder deze maand met een rapport waaruit blijkt dat de fiscus 400 paar handen tekortkomt voor de inning van uitgestelde belastingschulden uit de coronatijd. In het jaarplan van de Belastingdienst wordt het tekort aan mensen als "topprioriteit" gezien.
De uitdaging is groot maar beheersbaar, zegt Van Rij in reactie op de zorgen uit de Kamer. Hij wil "niet overoptimistisch" zijn. Maar pas over enkele jaren, als alle systemen vervangen zijn en de Belastingdienst weer grote hervormingen aankan, wordt duidelijk wat de precieze risico's zijn. Voor nu kan de fiscus het nog aan. "Het is niet zo dat we door de hoeven zakken", aldus de bewindsman. Er wordt intussen volop geworven, en Van Rij zelf geeft lezingen bij opleidingen om mensen enthousiast te maken over werk bij de fiscus, benadrukt hij.
Wel blijft het aantrekken van technisch personeel uiterst moeilijk, erkent ook de staatssecretaris. "We weten allemaal dat het in deze arbeidsmarkt, die krap is, vechten is om ICT'ers."
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
5 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
8 uur geleden