Zorgen bij staatscommissie over bezuinigingen drugspreventie
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe coalitie moet meer geld vrijmaken voor drugspreventie, vindt Brigit Toebes, hoogleraar gezondheidsrecht in Groningen en voorzitter van de staatscommissie MDMA. In hun hoofdlijnenakkoord halen PVV, VVD, NSC en BBB 300 miljoen euro weg bij publieke gezondheid, en Toebes verwacht dat die bezuiniging ook ten koste van drugspreventie gaat. "Dat stelt me niet hoopvol. Ik ben bezorgd."
In het advies over MDMA dat de staatscommissie deze donderdag presenteert, staat dat gemeenten genoeg geld moeten hebben voor preventie, oftewel om te voorkomen dat mensen drugs gebruiken. Er moet daarnaast een "landelijke, wetenschappelijk onderbouwde visie" op drugspreventie komen. Het drugsbeleid is nu nog "heel erg versnipperd", zegt Toebes.
De vier coalitiepartijen beloven in hun hoofdlijnenakkoord dat maatregelen om gezondheidsproblemen te voorkomen in het algemeen "meer centraal" komen te staan. Maar ze willen uitgaven aan publieke gezondheid juist met 300 miljoen terugdringen. "Een dubbele boodschap", zegt Toebes. "Put your money where your mouth is." Het is niet duidelijk welk deel van dat bedrag naar drugspreventie zou gaan.
Op dit moment hebben gemeenten volgens een grove schatting zo'n 15 miljoen aan alcohol- en drugsbeleid te besteden. Toebes: "Gezien de grote maatschappelijke problemen die we zijn tegengekomen als staatscommissie, vinden we dat echt onvoldoende."
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - Willem Holleeder zit niet meer gevangen in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Hij is vrijdagochtend overgeplaatst naar een minder zwaar beveiligde gevangenis in Krimpen aan den IJssel. Zijn advocaat Chaimae Ihataren heeft dat bevestigd na een bericht van RTL Boulevard.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de ANWB-alarmcentrale zijn door de bosbranden in Frankrijk en Spanje "tientallen meldingen" binnengekomen van Nederlandse vakantiegangers. Het gaat onder meer om geëvacueerde mensen die vragen hebben over de extra kosten die zij maken of over hun achtergelaten spullen. Volgens een woordvoerder zijn er nog geen meldingen van schade of letsel.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De staat schendt niet zijn verplichtingen tegenover de omwonenden van Tata Steel. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag besloten. Stichting Gezondheid op 1 had een kort geding aangespannen, omdat de staat tijdens het maken van klimaatafspraken met het bedrijf te weinig onderzoek zou doen naar de gezondheidseffecten voor omwonenden.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag acht jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Arie M. (26) voor het doodsteken van zijn oudere broer Peter (29) in hun ouderlijk huis in Gouda op 26 augustus vorig jaar. M. zou hem met zijn zakmes hebben gestoken in zijn hals, hoofd en lichaam. Het slachtoffer had 33 steekwonden en 102 snijwonden. Zijn hals was grotendeels doorgesneden.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In de nacht van donderdag op vrijdag is een man in Nijmegen door zelfdoding overleden nadat hij op politie had geschoten. Dat bevestigt een politiewoordvoerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV begint dit najaar met het uitkeren van vergoedingen aan mensen bij wie fouten zijn gemaakt bij het vaststellen van hun arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA). Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) heeft de vergoedingsregeling formeel ondertekend, waardoor die per 1 september van kracht wordt.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft de afgelopen nacht aan ruim twintig mensen een bekeuring uitgedeeld in de wijk De Esch. Zij hielden zich niet aan het nachtelijke gebiedsverbod dat sinds donderdag van kracht is.
3 uur geleden