Zorgen bij sportclubs om terugloop ledenaantal door coronacrisis
UTRECHT (ANP) - Zo'n 40 procent van de sportclubs in Nederland maakt zich zorgen over de gevolgen van de coronacrisis voor de vereniging. Clubs zijn bang voor terugloop van het aantal leden en vrijwilligers en misgelopen inkomsten. Dat staat in een onderzoek van het Mulier Instituut naar de impact op sportverenigingen van de beperkende maatregelen die de overheid heeft genomen om verspreiding van het virus in te dammen.
Het sociaalwetenschappelijk sportonderzoekinstituut deed het onderzoek in opdracht van NOC*NSF. Begin april lanceerde het Mulier Instituut een online-enquête, die werd ingevuld door 3256 verenigingen. Het onderzoek vond plaats in de periode van 1 tot en met 13 april, toen nog veel onduidelijkheid bestond over de duur, de inhoud en de gevolgen van de maatregelen. Het Mulier Instituut benadrukt dat vervolgonderzoek nodig is om de impact van de crisis op de langere termijn te achterhalen.
Vooral de grotere sportverenigingen, met meer dan 250 leden, een eigen accommodatie of kantine en een begroting boven de 50.000 euro, maken zich zorgen. Ruim 40 procent van de clubs zegt dat het coronavirus een bedreiging vormt voor het voortbestaan van de club. Vier op de tien verwacht minder nieuwe leden te krijgen vanwege de coronacrisis, een op de vijf rekent erop dat huidige leden hun lidmaatschap gaan opzeggen.
Geen sportwedstrijden
Tot 1 september moeten de kantines dichtblijven. Sportwedstrijden zijn tot dat moment ook niet toegestaan. Vanaf komende maandag kan iedereen wel weer buiten gaan sporten, al moeten alle sporters vanaf 13 jaar daarbij onderling wel minimaal 1,5 meter afstand houden. Jongeren tot en met 18 jaar mogen sinds eind vorige maand weer sporten.
Volgens het Mulier Instituut verwachten de clubs dat ze dit jaar zeker zo'n 30 procent aan begrote inkomsten mislopen. Ongeveer een kwart van de sportverenigingen geeft aan behoefte te hebben aan noodmaatregelen en (financiële) steun om deze periode door te komen. De overheid en diverse sportbonden hebben inmiddels noodfondsen opgezet om de clubs te helpen. Twee op de drie verenigingen zegt er vertrouwen in te hebben de gevolgen van de coronacrisis te doorstaan.
Een klein deel van de clubs (6 procent) heeft contracten van vaste krachten opgezegd als gevolg van de crisis.
Meer uit Sport
ROME (ANP) - Tennisser Casper Ruud (27) heeft zich als eerste verzekerd van een finaleplaats bij het tennistoernooi van Rome. De Noorse nummer 25 van de wereld gunde de Italiaan Luciano Darderi (24) voor eigen publiek slechts twee games: 6-1 6-1.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/BELGA) - De Belgische voormalige wielerkampioene Jilke Michielsen is op 19-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van botkanker. Dat werd vrijdag bekendgemaakt op haar Instagramaccount, waar ze de afgelopen tijd verschillende updates plaatste over haar gezondheid.
1 uur geledenBLOCKHAUS (ANP) - Wielrenner Jonas Vingegaard heeft zijn favorietenrol in de Ronde van Italië waargemaakt. De Deen van Visma - Lease a Bike sloeg zijn slag in de zevende etappe, waar het in het slot de beurt was aan de klassementsrenners. Vingegaard was de sterkste op de zware beklimming van Blockhaus, waar hij na een rit van 244 kilometer die in Formia begon solo aankwam.
3 uur geledenZARAUTZ (ANP/BELGA) - Wielrenster Mischa Bredewold heeft voor het derde jaar op rij de openingsetappe van de Itzulia Women (Ronde van Baskenland) op haar naam geschreven. De 25-jarige Nederlandse van SD Worx-Protime was na een sprint de sterkste van een groepje van vijf, onder wie landgenote Yara Kastelijn (Fenix-Premier Tech) en Riejanne Markus (Lidl-Trek).
5 uur geledenNÜRBURGRING (ANP) - Het team van Max Verstappen start bij de 24 uur van de Nürburgring zaterdag als vierde. De Spanjaard Daniel Juncadella kwam in de Mercedes-AMG GT3 in de derde kwalificatiesessie op het circuit in de Duitse Eifel tot een tijd van 8.12,005. Daarmee was hij 0,882 seconde langzamer dan de Lamborghini van de Duitser Luca Engstler, die poleposition veroverde.
6 uur geledenNÜRBURGRING (ANP) - Max Verstappen heeft bij de 24 uur van de Nürburgring de derde tijd neergezet in de tweede kwalificatie. Verstappen was in de Mercedes-AMG GT3 bijna een seconde langzamer dan de Lamborghini van de Brit Nicholas Yelloly. Met de zesde plaats heeft hij een plek verzekerd voor de derde kwalificatie later vrijdag, waarin wordt gestreden om de poleposition.
8 uur geledenROME (ANP) - Coco Gauff heeft als eerste de finale van het tennistoernooi van Rome bereikt. De als derde geplaatste Amerikaanse versloeg de Roemeense Sorana Cirstea: 6-4 6-3.
1 dag geleden