Zorgen bij provincie Overijssel om aanpak piekbelasters
ZWOLLE (ANP) - De provincie Overijssel blijft met de nodige zorgen zitten na de publicatie van de regeling voor piekbelasters. Gedeputeerde Gert Harm ten Bolscher (Landbouw en Natuur) vindt dat stikstofminister Christianne van der Wal met haar regeling vooral oog heeft voor grote natuurgebieden zoals de Veluwe en minder voor 'lokale' stikstofdepositie op kleinere natuurgebieden zoals in Overijssel.
"Dit is dan ook precies onze zorg", aldus de provincie in een reactie. "In het proces om tot deze regelingen te komen, zijn de zorgen vanuit Overijssel niet of nauwelijks meegenomen, waardoor de regeling slechts voor een klein deel van de Overijsselse ondernemers beschikbaar is."
Volgens Ten Bolscher hebben ondernemers die overwegen om te stoppen lang uitgekeken naar deze regeling. "Wanneer zij tot de conclusie komen dat zij niet voor deze financieel aantrekkelijke regeling in aanmerking komen, gaat dit voor grote teleurstelling zorgen." Van de ongeveer 3000 boeren die onder de piekbelastersaanpak vallen, zitten er 185 in Overijssel. Zo'n 60 procent van de piekbelasters komt uit Gelderland.
Zorgen om effect aanpak
De provincie Overijssel zegt zich ook zorgen te maken over het effect van de maandag gepresenteerde aanpak piekbelasting op de eigen gebiedsplannen die zijn opgenomen in het Provinciaal Programma Landelijk Gebied (PPLG). Alle provincies moeten uiterlijk 1 juli een concept indienen van hun PPLG, waarin de plannen staan voor het behalen van de landelijke doelstellingen op het gebied van onder meer natuurherstel en stikstof. Overijssel ziet vooral in de regio Salland mogelijkheden voor 'hoogproductieve' landbouw, maar dat is ook juist het gebied waar veel bedrijven zitten die onder de landelijke piekbelastersregeling vallen. De provincie vreest voor "grote verwarring".
Ten Bolscher maakt zich ook zorgen over het uitblijven van "concrete stappen" wat betreft de legalisering van zogeheten PAS-melders. Dat zijn boeren die onder de oude stikstofwetgeving mochten uitbreiden zonder vergunning en alleen een melding hoefden te maken. De Raad van State zette enkele jaren geleden echter een streep door die regeling, wat tot veel onzekerheid leidde die nog altijd niet is weggenomen. "Ondertussen heeft Overijssel zelf aanvullende maatregelen moeten treffen, zoals een mestverbod op provinciale pachtgronden, om tijdelijk van handhaving af te kunnen zien."
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
21 uur geleden