Zorgen bij partijen over problemen met briefstemmen
DEN HAAG (ANP) - De verwarring over briefstemmen leidt ook bij politieke partijen tot zorgen. Momenteel wordt nog overlegd wat er moet gebeuren met briefstemmen van 70-plussers die hun stempas of stembiljet in de verkeerde envelop hebben gedaan. Ook zou er onduidelijkheid zijn bij de gemeenten over de instructies van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De PvdA eist "snel opheldering" van minister Ollongren, de ChristenUnie noemt de situatie "zorgelijk".
70-plussers konden vorige week hun briefstemmen al op de post doen, en kunnen ze nog tot en met woensdag afleveren bij afgiftepunten van hun gemeente. Maandag werd bij een aantal briefstemmen gecheckt of ze wel goed zijn uitgebracht. Bij ongeveer 7 tot 8 procent lijkt dat niet goed te zijn gegaan. De vraag is nu of al die stemmen ongeldig zijn.
Wat ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers betreft moeten die stemmen gewoon worden geteld. "Ik wil dat de minister binnen de grenzen van de wet alles op alles zet om te voorkomen dat kleine vormfouten ervoor zorgen dat stemmen niet meetellen", zegt hij. "Omdat iedere stem telt." PvdA-Kamerlid Attje Kuiken noemt het "ontzettend kwalijk als er inderdaad zoveel stemmen van 70+ Nederlanders verloren gaan", zegt zij op Twitter. "Er moet snel opheldering komen van de minister hoe dit kan en wat ze eraan gaat doen."
Ook SP'er Ronald van Raak maakt zich zorgen over de verwarring, en heeft volgens de NOS Kamervragen gesteld. 50PLUS, een van de partijen waar relatief veel 70plussers op stemmen, "stelt voor om stembureaumedewerkers een speciale geheimhoudingsverklaring te laten tekenen zodat stemgeheim gewaarborgd is", zegt lijsttrekker Liane den haan. Zij noemt de situatie "schokkend", en wil dat de stemmen alsnog worden geteld.
Thierry Baudet, die al langer tegenstander is van briefstemmen, ziet vooral zijn gelijk bevestigd. "Dat hoongelach toen ik weken geleden al aandacht vroeg voor de gevaren van briefstemmen. Alsmaar dat schaapachtige lachen, het beschuldigen ("complot!", "wappie!") van de sukkels die ons land besturen en de media vormen. Ze struikelen van de ene blunder naar de andere!" Baudet twijfelt al weken hardop of de verkiezingen wel eerlijk zullen verlopen.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft in de HJ Schoo-lezing gezinspeeld op uitbreidingen van de erfbelasting. "Wij willen een samenleving waarin je kansen meer afhangen van wat je zelf doet, dan van wat je erft", betoogde hij in de Rode Hoed in Amsterdam. "Daarom moeten we ons afvragen of de balans in ons belastingstelsel nog de juiste is."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie doet "een aantal forse handreikingen" aan de oppositie, zei premier Rob Jetten nadat de begroting is goedgekeurd door het kabinet. Hij denkt zo steun van rechts tot links te kunnen vergaren in de Tweede Kamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA zijn het na dagen onderhandelen eens geworden over de begroting, bevestigen ingewijden na berichtgeving van NU.nl en de NOS. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door het kabinet. Dat gebeurt om 18.00 uur.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet begint maandagavond aan de begrotingsraad, het overleg over de financiële stukken die later op de dag naar de Raad van State moeten. De eerste bewindspersonen zijn voor het overleg aangekomen op het ministerie van Algemene Zaken, ziet een ANP-verslaggever. Op het ministerie van Financiën zijn de coalitieleiders vooralsnog niet gezien.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De maandag overleden CDA'er Elco Brinkman nam als partijleider, minister en volksvertegenwoordiger "verantwoordelijkheid wanneer daar een beroep op hem werd gedaan", aldus CDA-leider Henri Bontenbal over zijn voorganger op X. "Vol toewijding, loyaal en veerkrachtig zette hij zich in voor Nederland."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland wil samen met gelijkgestemde landen de strategische positie op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) versterken. Samen met hen zou ons land volgens staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) voorop kunnen lopen in betrouwbare en veilige AI en toegang tot de nieuwste AI-modellen. Dat zei ze maandag bij de opening van het academisch jaar van de Universiteit Leiden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Elco Brinkman was "een man van duidelijke standpunten die moeilijke en principiële keuzes niet uit de weg ging". Dat schrijft minister-president Rob Jetten in een reactie op het overlijden van de voormalig CDA-leider. "Nederland is hem dank verschuldigd."
16 uur geleden