
Zorgen bij oppositie over verlies voortrekkersrol steun Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland nam tot dusver een voortrekkersrol als het gaat om steun aan Oekraïne, maar de oppositie ziet die rol langzaam maar zeker uit het zicht verdwijnen. "We zien wel dat we niet meer een van de koplopers zijn", zei Kati Piri (GroenLinks-PvdA) tijdens een debat in de Tweede Kamer over de NAVO. Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) is het niet met haar eens.
Direct na de Russische inval bijna drie jaar geleden in Oekraïne nam Nederland het voortouw in de hulpverlening aan Oekraïne. Uiteindelijk gingen onder meer Nederlandse tanks, Patriot-raketten en F-16-gevechtsvliegtuigen naar Oekraïne. In totaal is al voor meer dan 17 miljard euro toegezegd, waarvan ruim 10 miljard aan militaire steun, aldus Veldkamp.
Maar de Oekraïense strijdkrachten hebben het moeilijk en lijden terreinverlies. In het oosten verovert Rusland langzaam maar zeker steeds meer gebied. En de vrees is dat de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump de hulp aan Kyiv flink gaat beperken. "We weten dat Trump vanaf 20 januari in dat Witte Huis zit en dat er dan een andere situatie is", zei Piri.
750 miljoen euro
Het kabinet is van plan in het voorjaar weer te gaan praten over nieuwe bijstand aan Oekraïne. Dat vinden onder meer GroenLinks-PvdA, D66 en het CDA te laat. Ook VVD en NSC staan niet negatief tegenover extra hulp. De grootste regeringspartij, de PVV, was altijd tegen steun aan Oekraïne en ging alleen overstag om het nieuwe kabinet mogelijk te maken.
Minister Veldkamp schaarde zich ook niet achter een voorstel van Piri om 750 miljoen euro aan militaire steun voor Kyiv, die is doorgeschoven naar volgend jaar, dit jaar nog in de Oekraïense wapenindustrie te investeren. Het is geld van Defensie en bovendien zou al een flink deel van het bedrag zijn vastgelegd, zei hij.
Onomkeerbaar pad
Als het gaat om toetreding van Oekraïne tot het Atlantische bondgenootschap ziet de oppositie eveneens weinig geestdrift. Volgens het kabinet is het land op een "onomkeerbaar pad" richting lidmaatschap, maar het wil er niet op vooruitlopen. Veldkamp is er ook geen voorstander van om al een uitnodiging te sturen, omdat enkele lidstaten nog niet zover zijn.
De coalitiepartijen zijn verdeeld over het lidmaatschap. De BBB wil "meerdere opties openhouden", zei Henk Vermeer in het debat. Volgens hem moet dit besproken worden tijdens vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. De PVV verklaarde eerder dat Oekraïne niet in de NAVO hoort. VVD en NSC zijn wel voorstander.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
3 dagen geleden