Zorgen bij OM over jongeren die handelen in zwaar vuurwerk
EINDHOVEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie maakt zich zorgen dat steeds meer minderjarigen betrokken zijn bij de handel in zwaar knalvuurwerk, de zogeheten Cobra's. Dat zegt officier van justitie Karin Broere van het Functioneel Parket tegen De Telegraaf. "Zorgwekkend is dat we zien dat jonge tieners zich op de handel storten en zo in het zware criminele milieu gezogen worden."
Het OM denkt dat dit vuurwerk wordt gebruikt voor intimidatie-ontploffingen bij woningen en bedrijven. Ook kan het flitspoeder uit dit vuurwerk worden gebruikt om nog zwaardere explosieven te maken om plofkraken mee te plegen.
De Cobra’s komen volgens Broere via criminele organisaties en tussenhandelaren op de markt. "De straathandelaren zijn soms jongens van slechts 14 of 15 jaar oud. Het begint vaak met koop op Telegram voor eigen gebruik en daarna kopen ze meerdere dozen voor de handel. Ze maken er zo’n vijftig procent winst op. Het zijn regelmatig jongens met een blanco strafblad die uit een goed nest komen. Maar een deel groeit wel door naar de georganiseerde misdaad. Het zijn de grote jongens van de toekomst."
Europees onderzoek
Door verschillende wetgeving is groter Europees onderzoek moeilijk. "Je moet doorrechercheren in andere landen en dat is erg arbeidsintensief en ingewikkeld vanwege Europese onderzoeksbevelen die er moeten komen. Ook omdat de regelgeving voor handelaren erg divers is binnen Europa. Niet alle handelaren moeten bijvoorbeeld een register bijhouden", aldus de officier.
De politie, brandweer en ambulancepersoneel worden steeds vaker onder vuur genomen met Cobra’s die door demonstranten en hooligans worden afgestoken. Meerdere agenten hebben hierdoor al blijvende gehoorschade opgelopen. Bij het afsteken van de zwaarste cobra's wordt een afstand van 100 meter tot het projectiel als veilig beschouwd. "Na de wedstrijden van Nederland en Marokko op het WK voetbal zaten ook weer tientallen agenten thuis met gehoorschade. Die kunnen dan gewoon hun werk niet meer doen", aldus Broere.
Nagemaakt
De originele Cobra's worden legaal in Italië geproduceerd en zijn bedoeld voor professionele makers van vuurwerkshows. Er zijn echter ook illegaal nagemaakte exemplaren op de markt die door de Italiaanse maffia maar ook in China worden geproduceerd.
Begin dit jaar bepleitte de vuurwerkkoepel Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN) voor strengere Europese regels voor de vuurwerkproductie. Dat zou een "enorme stap voorwaarts" zijn in het beperken van illegaal vuurwerk in Nederland, zei Leo Groeneveld, voorzitter van de BPN.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het aantal afgelegde kilometers op rijkswegen is volgens een rapportage van Rijkswaterstaat weer bijna op het niveau van voor de coronapandemie. Desondanks reed het verkeer door het openen van nieuwe wegen en het aanleggen van extra rijstroken in 2025 beter door. Tegelijkertijd neemt de druk op de Nederlandse infrastructuur toe. Veel bruggen, tunnels en wegen worden ouder en hebben onderhoud nodig.
46 minuten geledenHOUTEN (ANP) - In het onderzoek naar de dood van de 37-jarige Rishi Rampadarath in 2023 in Houten is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 59-jarige man uit Sleeuwijk, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Rampadarath.
49 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - Nederland en Duitsland gaan nog intensiever samenwerken om de verspreiding en het gebruik van zwaar illegaal vuurwerk tegen te gaan. Dat meldt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten, voorzitter van het Offensief tegen Explosies. Ze is woensdag met vertegenwoordigers van het ministerie van Justitie en Veiligheid, de politie en het OM aanwezig voor overleg met de Duitse autoriteiten op het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen in Düsseldorf.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsers belandden vorig jaar vaker op de spoedeisende hulp (SEH) dan de twee jaren daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL op basis van nieuwe cijfers. Volgens het kenniscentrum kwamen er in 2025 naar schatting bijna 81.000 fietsers op de SEH.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Ruim twee derde van de jongvolwassenen kwam, vaak op minderjarige leeftijd, in aanraking met gewelddadige pornografische beelden. Dat blijkt uit onderzoek van het Verwey-Jonker Instituut in opdracht van kinderrechtenorganisatie Defence for Children.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - Bij het bezoek van koning Willem-Alexander en koningin Máxima aan Miami in de Verenigde Staten is een nieuw samenwerkingsprogramma gelanceerd: de Water as Leverage Academy.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid dringt aan op snelheid om het reinigen van reactoren veiliger te maken. Aanleiding hiervoor is een ongeval in een reactor van Zeeland Refinery in 2023. Een medewerker verongelukte toen hij in een zuurstofarme reactor katalysatormateriaal aan het verwijderen was.
8 uur geleden