Zorg over druk op centrale banken speelt ook in Europa, zegt IMF
WASHINGTON (ANP) - Het onder druk staan van de onafhankelijkheid van centrale banken is niet alleen in de Verenigde Staten een punt van zorg, maar ook in Europa. Dan gaat het niet zozeer om de eurozone, maar juist om landen net daarbuiten, die geen deel uitmaken van de muntunie. Daarop wijst de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
Al maanden haalt de felle kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump op het bestuur van de Federal Reserve de krantenkoppen. Trump verwijt de Fed dat die de rente in de VS niet snel genoeg verlaagt en zinspeelde al meerdere malen op een mogelijk ontslag van Fed-baas Jerome Powell. Trumps uitspraken veroorzaken regelmatig onrust onder beleggers.
Volgens Van Rij spelen soortgelijke kwesties in meer landen. "In onze kiesgroep bij het IMF zie ik het ook gewoon", zegt Van Rij. Die kiesgroep omvat naast Nederland en België landen als Bosnië, Georgië en Noord-Macedonië. "Het zijn soms ook politieke stelsels die misschien wat van recentere datum zijn als het om democratie gaat", legt hij uit. "Je ziet dat daar weleens pogingen worden gedaan door de politiek om een stevige vinger in de pap te hebben bij de centrale bank."
Bundesbank
Het IMF signaleert in een deze week verschenen rapport in het algemeen een toenemende politieke druk op centrale banken. Het fonds ziet hierin een risico voor de wereldwijde financiële stabiliteit, omdat deze druk centrale bankiers kan hinderen bij het beheersen van de inflatie. Verder zou deze druk de inflatieverwachtingen van beleggers kunnen beïnvloeden, wat weer gevolgen kan hebben voor de internationale financiële markten. De passage in het rapport leest als een waarschuwing aan politici en overheden dat ze zich niet op verkeerde ideeën moeten laten brengen.
Toch denkt Van Rij niet dat zich in de eurozone snel een vergelijkbare situatie voordoet. Dat heeft ook een geschiedenis, legt hij uit. Van Rij verwijst naar de Bundesbank in het oude West-Duitsland, die bekendstond als baken van onafhankelijkheid. "Waarom? Omdat de Duitsers nog een trauma hadden van de forse inflatie van de jaren 20 van de vorige eeuw en zoiets nooit meer wilden." Later heeft die gedachte volgens Van Rij ook een plek gekregen in de oprichtingsstatuten van de Europese Centrale Bank (ECB). "Je ziet ook dat landen die toetreden tot de euro qua bankenwetgeving volledig moeten voldoen aan die normen, die nu eenmaal in het eurogebied gelden. De euro krijg je niet zomaar."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
2 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
15 uur geleden