Zorg minder voor Caribische studenten: ze krijgen van tevoren BSN
DEN HAAG (ANP) - Aspirant-studenten uit de Caribische eilanden krijgen in 2024 al een burgerservicenummer (BSN) voordat ze de overtocht naar Nederland maken. Tot nog toe kregen ze pas een BSN nadat ze hier waren geland. Zonder nummer kunnen ze van tevoren geen bankrekening of DigiD regelen en komen ze ook moeilijk aan een kamer. Staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties) hoopt de problemen hiermee op te lossen.
Op dit moment krijgen studenten uit Aruba, Curaçao, Bonaire, Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba pas een BSN als ze in Nederland zijn en zich inschrijven bij een gemeente. Vanaf volgend jaar kan dat meteen worden geregeld als ze studiefinanciering aanvragen bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Ook mbo-studenten onder de 18 jaar kunnen hier gebruik van maken.
Pas in 2024 heeft deze wijziging in de praktijk effect omdat DUO tijd nodig heeft om zijn systemen aan te passen. De Nederlandse overheid wil studenten individueel helpen als ze tot die tijd tegen problemen aanlopen omdat ze lang moeten wachten voordat ze een BSN hebben.
Jongeren uit Caribisch Nederland lopen tegen allerlei hindernissen op als ze in Nederland komen studeren, stelde de Nationale ombudsman onlangs nogmaals in een rapport. Deze studenten voelen zich slecht geïnformeerd over onder meer hun studie en lopen tegen bureaucratie op, bijvoorbeeld waar het gaat om het BSN. "Velen van hen hebben dan ook moeite om al die dingen geregeld te krijgen en hebben daardoor soms bij voorbaat al een achterstand bij hun studie", aldus Van Huffelen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer megastallen, terwijl het aantal boerderijen juist afneemt. Volgens Wakker Dier komt dat door schaalvergroting: kleine boeren stoppen ermee, de groten worden groter.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat "straks ook vrouwen en kinderen in Ter Apel zonder opvangplek" staan als er door de overheid niet "onmiddellijk" wordt ingegrepen. De afgelopen dagen werden asielzoekers opgevangen in een congrescentrum in Groningen, vorige week gebeurde dat in Stadskanaal en Gieten. De hulporganisatie noemt het "onbegrijpelijk" dat er niet voldoende slaapplekken gerealiseerd kunnen worden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verzuim onder personeel van Nederlandse gemeenten is vorig jaar gestegen naar 7,1 procent. Dat meldt A&O fonds Gemeenten, dat cijfers bijhoudt en dinsdag publiceert. Volgens het fonds is dat het hoogst in ruim twintig jaar.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Jaarlijks zijn minstens 7750 sociale huurwoningen nodig voor mensen met psychische klachten die bijvoorbeeld klaar zijn met een langdurige behandeling in een instelling of uit de gevangenis komen. De Nederlandse ggz heeft dat laten berekenen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een reeks rouwadvertenties in Trouw wordt dinsdag stilgestaan bij het overlijden van de oprichter en directeur van de klimaatorganisatie Urgenda, Marjan Minnesma, die vrijdag op 59-jarige leeftijd overleed. "Jij was onze onverschrokken voorvrouw, onze drijvende kracht, ons kompas", schrijft Urgenda onder meer in een rouwadvertentie.
5 uur geledenZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
7 uur geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
7 uur geleden