Zorg minder voor Caribische studenten: ze krijgen van tevoren BSN
DEN HAAG (ANP) - Aspirant-studenten uit de Caribische eilanden krijgen in 2024 al een burgerservicenummer (BSN) voordat ze de overtocht naar Nederland maken. Tot nog toe kregen ze pas een BSN nadat ze hier waren geland. Zonder nummer kunnen ze van tevoren geen bankrekening of DigiD regelen en komen ze ook moeilijk aan een kamer. Staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties) hoopt de problemen hiermee op te lossen.
Op dit moment krijgen studenten uit Aruba, Curaçao, Bonaire, Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba pas een BSN als ze in Nederland zijn en zich inschrijven bij een gemeente. Vanaf volgend jaar kan dat meteen worden geregeld als ze studiefinanciering aanvragen bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Ook mbo-studenten onder de 18 jaar kunnen hier gebruik van maken.
Pas in 2024 heeft deze wijziging in de praktijk effect omdat DUO tijd nodig heeft om zijn systemen aan te passen. De Nederlandse overheid wil studenten individueel helpen als ze tot die tijd tegen problemen aanlopen omdat ze lang moeten wachten voordat ze een BSN hebben.
Jongeren uit Caribisch Nederland lopen tegen allerlei hindernissen op als ze in Nederland komen studeren, stelde de Nationale ombudsman onlangs nogmaals in een rapport. Deze studenten voelen zich slecht geïnformeerd over onder meer hun studie en lopen tegen bureaucratie op, bijvoorbeeld waar het gaat om het BSN. "Velen van hen hebben dan ook moeite om al die dingen geregeld te krijgen en hebben daardoor soms bij voorbaat al een achterstand bij hun studie", aldus Van Huffelen.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - Opvangorgaan COA is geschokt door de agressie dinsdagavond bij het gemeentehuis in Loosdrecht waar die ochtend de eerste asielzoekers waren aangekomen. Relschoppers en vandalen bestookten de noodopvang met vuurwerk en stichtten er brand. Voor de vijftien asielzoekers en de COA-medewerkers binnen was dit "een zeer ingrijpende en beangstigende situatie".
6 minuten geledenNIJMEGEN (ANP) - Het Radboudumc noemt het niet goed volgen van de procedures rondom de patiënt met het hantavirus "een ongelukkige samenloop van omstandigheden die we toeschrijven aan menselijk handelen". Twaalf medewerkers zijn tijdens het verwerken van afgenomen bloed en het afvoeren van urine mogelijk blootgesteld aan het virus. Zij zitten daarom uit voorzorg zes weken in quarantaine.
6 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Scholieren ventileren dit jaar flink wat klachten over de examens, constateert het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). De Eindexamenklachtenlijn ontving tot nu toe 165.000 klachten, terwijl de centraal schriftelijke eindexamens woensdag pas vier dagen onderweg zijn. Vorig jaar werd er gedurende de hele examenperiode 240.000 keer geklaagd.
8 minuten geledenALMERE (ANP) - Het vorige week door brand getroffen datacenter in Almere heeft woensdag een tijdelijke stroomvoorziening ingeschakeld. Gedupeerde klanten kunnen nu gefaseerd hun ICT-systemen weer gaan opstarten, meldt eigenaar NorthC van het datacenter.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De NVWA heeft in een week tijd op twee locaties bijna 220.000 vapes in beslag genomen. Ook zijn daar ruim 50.000 doosjes met nicotinezakjes aangetroffen. In zo'n zakje zit een poeder met nicotine en een smaakje. Dat wordt doorgaans onder de bovenlip gestopt waarbij de nicotine door het slijmvlies wordt opgenomen. Inspecteurs vonden de verboden producten in een bedrijf in Zuid-Holland en in een Noord-Brabantse opslag. De vapes en zakjes worden vernietigd en dat moeten de eigenaren zelf betalen, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het huidige accreditatiebeleid van rechtbanken en gerechtshoven is onrechtmatig en onverbindend. Dat concludeert de rechtbank Den Haag in een procedure die was aangespannen door de Vereniging van Vrije Journalisten (VVJ) en de twee journalisten Rico Brouwer en Djamila Le Pair.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft het verzoek van Edwin de Roy van Zuydewijn om inzage in het script van de aangekondigde Videoland-serie Mabel & Margarita afgewezen. Dat komt naar voren in een uitspraak van de rechtbank Midden-Nederland van woensdag.
1 uur geleden