Zonsverduistering boven Zuid-Amerika
BUENOS AIRES (ANP) - In delen van Chili en Argentinië kunnen mensen maandag een totale zonsverduistering meemaken. Die trekt tussen ongeveer 17.00 uur en 17.30 uur Nederlandse tijd over de beide landen. In Nederland is niets van de eclips te zien, maar de verduistering is wel te volgen via livestreams.
In andere delen van Chili en Argentinië moeten de inwoners genoegen nemen met een gedeeltelijke verduistering. Ook in Brazilië, Uruguay, Paraguay, Bolivia, Peru en Ecuador is een gedeeltelijke eclips te zien, net als in Namibië en Zuid-Afrika. Onderzoekers op de Zuidpool kunnen de zon ook gedeeltelijk zien verduisteren.
Tijdens een zonsverduistering staat de maan tussen de zon en de aarde, waardoor het licht van de zon geheel of gedeeltelijk wordt tegengehouden. Dit gebeurt een paar keer per jaar. Bij een totale verduistering komt de normaal onzichtbare atmosfeer van de zon, de corona, tevoorschijn als een stralenkrans rond de maan. De buitenkant van coronavirussen lijkt een beetje op die stralenkrans. Daarom zijn de virussen daar naar vernoemd.
De laatste gedeeltelijke zonsverduistering die in Nederland te zien was, gebeurde op 20 maart 2015. De eerstvolgende gedeeltelijke eclips boven Nederland is in juni volgend jaar. De laatste volledige verduistering boven Nederland was in mei 1715, de eerstvolgende is in oktober 2135.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
50 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."
2 uur geleden