
Zonnig lenteweer stuwt opwek groene stroom
DEN HAAG (ANP) - De opwek van groene stroom in Nederland lag in mei circa een vijfde hoger dan in dezelfde maand vorig jaar. Vooral bij de zonnestroom was sprake van veel extra opwek, omdat de zon vaker scheen. Ook waren er vergeleken met een jaar terug meer zonnepanelen geïnstalleerd.
Een en ander komt naar voren uit cijfers van Energieopwek.nl, de site van het Energieakkoord die realtime de productie van duurzame energie toont. Er was sprake van bijna een kwart meer productie van zonnestroom. In eerdere maanden ging de opwek van zonne-energie ook al stevig omhoog. Volgens gegevens van meteorologisch instituut KNMI is de lente dit jaar de zonnigste sinds het begin van de metingen in 1901.
De maandproductie van windenergie bleef verder nagenoeg gelijk. In de loop van dit jaar neemt de productie van wind op zee waarschijnlijk toe. Energiebedrijf Ørsted ligt volgens Energieopwek.nl op schema met de bouw van 94 molens en wil de windparken Borssele 1 en 2 dit jaar klaar hebben.
Het aandeel duurzame stroom kwam in mei uit op 29,1 procent. Dat is meer dan de 21,4 procent van de vergelijkbare maand vorig jaar. Zon was met 13 procent de belangrijkste producent van het duurzame deel van de stroom. Biomassa leverde 7,1 procent, op de voet gevolgd door wind op land met een aandeel 6,9 procent. Het Klimaatakkoord heeft als doel dat 70 procent van de stroom in 2030 duurzaam wordt opgewekt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street verzilverden maandag een deel van hun winsten, na de koersstijgingen van afgelopen vrijdag. Zij deden het voorzichtig aan in aanloop naar twee belangrijke Amerikaanse inflatiecijfers op dinsdag en donderdag, die van invloed zijn op het rentebeleid van de Federal Reserve. Een hogere inflatie kan de opmars van de aandelenmarkten afremmen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een presidentieel besluit ondertekend waarmee de deadline voor de invoerheffingen op China met nog eens 90 dagen wordt uitgesteld, meldt de Amerikaanse nieuwszender CNBC.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert geen extra heffingen in op de import van goud. "Goud krijgt geen invoerheffing!", schreef hij op sociale media, zonder verdere details te geven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - IT-bedrijf Centric ziet af van de overname van het failliete Groupcard, een bedrijf dat voor gemeenten tegoedpassen zoals stadspassen regelde. Volgens het bedrijf zijn onder meer de financiële risico's te groot. "Om die reden ziet Centric zich genoodzaakt af te zien van de overname van het platform", aldus de onderneming.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese beleggers hebben het maandag rustig aan gedaan in afwachting van duidelijkheid over de importheffingen tussen de Verenigde Staten en China. Dinsdag verlopen de tijdelijke afspraken in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten en er is nog niets officieel bekendgemaakt over het vervolg daarvan.
7 uur geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse papierfabriek Crown Van Gelder krijgt van de rechter geen inzicht in de volledige administratie van voor de doorstart in 2023. Het opnieuw noodlijdende bedrijf uit Velsen-Zuid had dat in een kort geding geëist na een conflict met de curatoren, maar daar is de rechtbank in Haarlem niet in meegegaan. Volgens Crown Van Gelder was de volledige inzage met name nodig "voor het aantrekken van externe financiering, noodzakelijk voor het voortbestaan van de fabriek".
7 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsfonds gaat Israëlische bedrijven financieel afstraffen door honderden miljoenen aan investeringen terug te trekken en samenwerkingen stop te zetten. De reden is het Israëlisch-Palestijnse conflict, werd maandag bekend.
7 uur geleden