Zonnepanelen booming in verscheurd Jemen
SANAA (ANP/RTR) - In het door burgeroorlog verscheurde Jemen ontdekken steeds meer burgers en bedrijven de voordelen van zonnepanelen. Een groot deel van het nationale elektriciteitsnetwerk is vernietigd door oorlogsgeweld en op het platteland had een groot deel van de bevolking ook voor het uitbreken van de conflicten al geen stroom. Mensen die het kunnen betalen, kiezen daarom voor zonne-energie.
"Ons land was opgedroogd, maar nu is het weer tot leven gekomen dankzij de zonne-energie", zegt Omar Homadi, een boer die ten zuiden van de hoofdstad Sanaa groenten en het verdovende middel qat verbouwt. Homadi irrigeerde zijn land eerst met een pomp die werd aangedreven door een dieselgenerator, maar toen brandstofprijzen omhoog gingen kwam hij in de problemen. Een pomp op zonnestroom bood uitkomst.
Ook het waterbedrijf in de stad Dhamar heeft zijn productie grotendeels weten te herstellen met zonne-energie. De drinkwaterproductie was er gekelderd tot 30 procent van de hoeveelheid van voor de oorlog, die in 2015 uitbrak. Nu is het niveau terug op 70 tot 80 procent."Mensen kregen maar eens in de tien tot twaalf dagen water. Nu is het elke drie dagen. Zonne-energie is een droom die uitkomt", aldus een woordvoerder van het waterbedrijf.
Meer uit Buitenland
KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.
1 uur geledenNDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Het aantal doden door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot veertig. Ook zijn zo'n veertig mensen gedurende maandag opgegeven als vermist. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie er zo'n veertig in het ziekenhuis liggen. Volgens het regiobestuur kan het nog zeker 24 uur duren voordat het dodental definitief is vastgesteld. Het is het dodelijkste treinongeluk in het land sinds 2013.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.
2 uur geledenPITUFFIK (ANP) - Vliegtuigen van het Amerikaans-Canadese luchtvaartcommando NORAD zijn onderweg naar een Amerikaanse basis op Groenland, meldt NORAD op X. De actie zou zijn gecoördineerd met Denemarken en Groenland, benadrukt de militaire organisatie die waakt over het luchtruim van Canada en de Verenigde Staten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De militaire oefening in Groenland die bondgenoten als Nederland voorbereiden, moet niet bij een kleine, eenmalige exercitie blijven. Het is de bedoeling dat het eerder een oefenprogramma of -reeks wordt, "voor de lange termijn", zegt de Deense poolgebiedcommandant.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, heeft maandag in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf gekregen voor het overtreden van de anticorruptiewet en voor verduistering.
2 uur geleden