Zonne-energie groeide flink in 2021, wel problemen met stroomnet
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar groeide de totale energie uit zonnepanelen flink, blijkt uit onderzoek van de Rijksdienst Ondernemend Nederland (RVO). De totale capaciteit groeide door de installatie van nieuwe panelen met ongeveer een derde. Hoewel RVO ook voor de komende jaren groei voorspelt, is de beperkte 'ruimte' op het elektriciteitsnet op steeds meer plekken een probleem voor de aanleg van nieuwe zonnepanelen.
Meer dan 9 procent van het totale elektriciteitsverbruik in Nederland was opgewekt door zonnepanelen. Energieminister Rob Jetten is blij, en spreekt van een "indrukwekkende groei".
Zonnepanelen zetten de straling van de zon om in elektriciteit. Het is een hernieuwbare vorm van energie waarbij geen koolstofdioxide (CO2) vrijkomt. Zonne-energie is belangrijk voor het kabinet, dat de uitstoot van CO2 in 2030 het liefst met 60 procent wil verminderen ten opzichte van 1990 om opwarming van de aarde te beperken.
Subsidieregeling
Bijna twee derde van het vermogen uit nieuwe zonnepanelen komt door de subsidie voor duurzame energie (Stimuleringsregeling Duurzame Energieproductie, of SDE). Ongeveer 60 procent van de zonnepanelen staat in grote installaties, meldt RVO. Ook als deze subsidie over enkele jaren mogelijk niet meer mag worden aangevraagd voor de installatie van zonnepanelen, zal de 'zonmarkt' alsnog doorgroeien, verwacht de Rijksdienst.
Wel ziet RVO sinds 2019 dat meer projecten waarvoor SDE is aangevraagd niet of niet volledig worden gerealiseerd. Dit komt deels doordat bijvoorbeeld een dakconstructie waarop zonnepanelen geïnstalleerd zouden worden, bij nader inzien niet geschikt is. Maar ook de drukte op het stroomnet zit vaak in de weg.
Beperkingen
Er zijn al langer problemen op het net: doordat er meer hernieuwbare energie is, kan soms niet alle elektriciteit getransporteerd worden door het elektriciteitsnet. Hoeveel elektriciteit er uiteindelijk door zonnepanelen kan worden opgewekt, "hangt af van de mate waarin er oplossingen worden gevonden voor knelpunten", waaronder de beperkte netcapaciteit.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Medewerkers in de jeugdzorg leggen maandag 2 maart in heel Nederland 24 uur het werk neer. Dat melden vakbonden FNV, CNV en FBZ. De werknemers verzamelen zich in Utrecht uit protest tegen de vastgelopen cao-onderhandelingen.
23 minuten geledenARNHEM (ANP) - Nationaal Park De Hoge Veluwe mag nog steeds geen wolven doden die in het park leven. De provincie Gelderland gaf daar vorig jaar april geen toestemming voor en de parkdirectie ging in beroep bij de rechter. Die oordeelt nu dat de Hoge Veluwe onder de huidige regels sowieso geen afschotvergunning kan krijgen en wijst het bezwaar daarom af. De Hoge Veluwe zegt wolven met name te willen kunnen afschieten om de kudde moeflons in het gebied te beschermen.
37 minuten geledenALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft een celstraf van veertien jaar opgelegd aan de 66-jarige Ype van der M. uit Ridderkerk voor het opzettelijk veroorzaken van een explosie en een fatale brand in een woning in het Overijsselse Vroomshoop. Op 27 december 2024 kwamen daarbij de twee bewoners van de woning aan de Meidoornlaan en drie honden om het leven. De naastgelegen woning werd compleet verwoest.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het winkelgebied in het centrum van Den Haag is donderdag afgesloten geweest na een gaslek. Niemand is gewond geraakt door het vrijgekomen gas, meldt de Veiligheidsregio Haaglanden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met een nieuw stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen, ook wel box 3 genoemd. Hoewel het wetsvoorstel op veel weerstand stuitte, stemde toch een ruime meerderheid voor. Uitstel kostte de staatskas al miljarden aan misgelopen belastingopbrengsten. Bij meer vertraging zou die rekening nog verder oplopen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een politieauto is donderdagmiddag op de Schiedamsedijk in Rotterdam tegen een fietser aangereden. De politie was op weg naar een melding. De 63-jarige fietser is door de botsing ernstig gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheidsdiensten hebben wel onderzoek gedaan naar mensen die kritiek hadden op het coronabeleid, maar niet puur vanwege die kritiek. Dat meldt de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) na een onderzoek op verzoek van de parlementaire enquêtecommissie van Tweede Kamerleden die zich buigt over de coronacrisis.
1 uur geleden