
'Zonder verleden verliezen we een stukje van onszelf'
WESTERBORK (ANP) - "Zonder verleden verliezen we een stukje van onszelf. Ons verleden is bepalend voor wie we nu zijn." Dat heeft minister Ingrid van Engelshoven (Cultuur) gezegd in Herinneringscentrum Kamp Westerbork. Het herinneringscentrum is vanaf zondag aangesloten bij de historische Canon van Nederland.
Van Engelshoven wees in haar toespraak op de rol die kamp Westerbork na de Tweede Wereldoorlog heeft gespeeld: vanaf 1951 werden er ruim 3000 uit Indonesië vertrokken Molukkers ondergebracht, die daar jarenlang moesten afwachten hoe de Nederlandse regering met hen om zou gaan. "Duizenden Molukkers waren hier benauwd over hun toekomst", aldus Van Engelshoven.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog herbergde het kamp ruim 100.000 Joden, Roma, Sinti en verzetsstrijders, die bijna allemaal op transport naar concentratiekamp Auschwitz werden gezet. Het was zondag precies 76 jaar geleden dat het laatste transport vanuit Westerbork vertrok. "Toetreding tot het canon-netwerk benadrukt het belang van dit pijnlijke en complexe hoofdstuk in het verhaal van Nederland", zei de minister.
De Canon van Nederland omvat vijftig vensters die samen de geschiedenis van Nederland vertellen. Bij elk venster zijn musea en locaties aangesloten om het onderwerp verder uit te diepen. Herinneringscentrum Kamp Westerbork hoort bij de vensters Anne Frank en Tweede Wereldoorlog.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kiezers kunnen voor de aankomende Tweede Kamerverkiezingen weer gebruikmaken van stemhulpen die zich richten op specifieke thema's. Ze bieden onder meer inzicht in politieke standpunten over mensenrechten, technologie en de positie van bepaalde groepen.
44 minuten geledenUITHOORN (ANP) - De gemeente Uithoorn betreurt het dat een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in de Noord-Hollandse gemeente is uitgemond in ongeregeldheden. "We laten ons niet meeslepen door de luidste of felste stemmen", zegt burgemeester Pieter Heiliegers. "Een grote meerderheid van de inwoners van Uithoorn is betrokken en denkt mee. Dat is de basis om verder te bouwen."
6 uur geledenUITHOORN (ANP) - Enkele honderden betogers tegen de komst van een azc zijn dinsdagavond een woonwijk in Uithoorn ingetrokken. De ME achtervolgde de demonstranten door de wijk met politiehonden, zag een ANP-verslaggever. De politie houdt mensen aan.
9 uur geledenUITHOORN (ANP) - Bij een protest tegen asielzoekers in Uithoorn zijn enkele honderden mensen bijeen. De betogers staan op een plein bij het gemeentehuis, waar dinsdagavond een commissievergadering van de gemeenteraad was over de asielopvang. Waar het protest aanvankelijk rustig begon, is de sfeer inmiddels omgeslagen, zo ziet een ANP-verslaggever.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - De ME heeft ingegrepen bij een protest tegen een asielzoekerscentrum in Houten. Op dat moment waren er nog zo'n honderd actievoerders bij het gemeentehuis, eerder op de avond ging het om zeker driehonderd demonstranten. Een deel van hen stak zwaar vuurwerk af, zag een ANP-verslaggever. Meerdere keren werd ook vuurwerk naar de politie gegooid.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz wijst Rusland aan als de verantwoordelijke voor de drones die Nederlandse militairen in Polen hinderden. "De Russische dreiging is reëel", schrijft de VVD-leider dinsdag op X. "Poetin zoekt de grenzen op, zelfs bij onze eigen Nederlandse militairen." Volgens het ministerie van Defensie is het echter nog onbekend wie er achter de drones zit.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht heeft toestemming gegeven om wolven op de Utrechtse Heuvelrug te vangen en verdoven, zodat ze voorzien kunnen worden van een zender. De Zoogdiervereniging wil de roedel volgen voor "wetenschappelijk onderzoek en onderwijs". De provincie heeft de voorwaarden hiervoor opgenomen in een zogeheten maatwerkvoorschrift, dat deze week is gepubliceerd en tot 1 april 2027 loopt.
16 uur geleden