'Zonder ingrijpen zullen slechte verhoudingen in zorg terugkeren'
DEN HAAG (ANP) - De druk op de zorg in het afgelopen jaar heeft tot verbeteringen geleid in de samenwerking tussen instellingen op het gebied van personeel. Maar als er niet fundamenteel wordt ingegrepen in de arbeidsmarktaanpak, komen in de toekomst mede door een groeiende zorgvraag "de toegankelijkheid, kwaliteit en betaalbaarheid" van de zorg in gevaar. Dat concludeert de onafhankelijke commissie Werken in de Zorg, die de coronacrisis tegen het licht hield.
"Ook vóór corona was er al sprake van het vastlopen van de arbeidsmarkt, maar de acute personeelstekorten liepen door de crisis verder op door de druk die op de zorg kwam te liggen", schrijft de commissie in een brief aan het kabinet. Maar "in reactie daarop gebeurde er gelukkig heel veel". Zo vonden zorginstellingen elkaar onder meer "in gezamenlijke wervingsinspanningen en in het uitwisselen en combineren van functies".
De commissie vreest echter dat er "als het stof neerdaalt" van de coronacrisis wordt teruggevallen in de oude patronen en dat "wrevel, frustraties en oud zeer" voor verdeeldheid gaan zorgen. "Een algemene les uit de crisisleer is dat slechte verhoudingen van voor een crisis daarna vaak verhevigd terugkomen, als het gedeelde belang is weggevallen."
"In de periode dat het écht moest is er gelukkig samenwerking ontstaan", zegt commissievoorzitter Doekle Terpstra in De Telegraaf. "Maar het is kortstondig van aard, terwijl dit dé tijd is om door te pakken." De gevolgen zijn hem duidelijk als dat niet gebeurt. "Helaas zijn daar al voorbeelden van, zoals hardnekkige verkokering van zorg en onderwijs, het wegsturen van stagiaires en het wegvallen van begeleiding en de verstoring van samenwerking door marktprikkels."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In grote delen van Noord-Holland en in Rotterdam begint deze maand een proef om wurgletsel bij vrouwen eerder te herkennen en aan te pakken. Het is de bedoeling dat bijvoorbeeld huisartsen en agenten de signalen van wurgpogingen in een vroeger stadium herkennen en slachtoffers doorverwijzen naar gespecialiseerde artsen. Die kunnen letsel uitgebreider en gerichter onderzoeken en vastleggen dan voorheen.
4 minuten geleden'S-HERTOGENBOSCH (ANP) - De Brabantse politie is door haar Belgische collega's gevraagd uit te kijken naar de onbekende drones die afgelopen dagen onder meer over een vliegbasis niet ver van Nederland vlogen. Maar ze zijn in Nederland niet gezien, laat de politie Oost-Brabant weten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is opnieuw niet gelukt om nieuwe advocaten te vinden voor Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi, meldt het gerechtshof Amsterdam. Gesprekken met twee potentiële kandidaten zijn op niets uitgelopen. Donderdag is een extra zitting gepland om de verdedigingssituatie van Taghi te bespreken, in de rechtbank van de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. Taghi moet daarbij aanwezig zijn.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - De advocaten van de Eritreeër Amanuel W., verdacht van het leiden van een gewelddadige mensensmokkelbende, vinden dat de strafzaak tegen de man van tafel moet, omdat de vervolging niet geldig is. Maandag is in de rechtbank in Zwolle de inhoudelijke behandeling van de zaak begonnen. De rechtbank heeft negen dagen voor het megaproces uitgetrokken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers met een lage kans op een verblijfsvergunning mogen niet meer werken, heeft minister Mariëlle Paul van Sociale Zaken en Werkgelegenheid besloten. Asielzoekers die waarschijnlijk wel mogen blijven, mogen juist sneller aan het werk, na drie maanden in plaats van zes maanden nadat de procedure is gaan lopen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Acteur en presentator Joost Prinsen is overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd na berichtgeving van NRC. Prinsen overleed maandag in Amsterdam aan de gevolgen van kanker en een herseninfarct.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft in Rotterdam een man aangehouden die 3 kilo heroïne en 91.000 euro op zak had. De man werd donderdagavond bij toeval gecontroleerd bij de metrohalte Marconiplein, waar de politie bezig was met preventief fouilleren. De politie maakte de aanhouding van de 46-jarige Rotterdammer maandag bekend.
4 uur geleden