Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zonder ingrijpen kabinet schiet benzineprijs omhoog met 21 cent

Zonder ingrijpen kabinet schiet benzineprijs omhoog met 21 cent

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet geen nieuwe maatregelen neemt om de prijs van benzine te drukken, betaalt de automobilist aan de pomp straks 21 cent meer per liter. Dat erkent het kabinet in antwoorden op vragen van Kamerlid Pieter Omtzigt. De accijns op diesel zou met ongeveer 13 cent toenemen. Eerder dit jaar werden de accijnzen verlaagd als maatregel tegenover de hoge (energie-)prijzen. Deze verlaging is deels teruggedraaid, en vervalt vanaf 1 januari 2024 in principe.

De enorme toename van de brandstofprijzen komt ook doordat de accijnstarieven meegroeien met de inflatie. Het precieze bedrag hangt overigens ook af van de ontwikkeling van de brandstofprijzen zelf. Het demissionaire kabinet benadrukt in de antwoorden op de Kamervragen wel "dat de accijnstarieven per 1 januari 2024 nog kunnen wijzigen" als het kabinet besluit hier wat aan te doen in de begroting. Ook de Tweede Kamer, die zich nog over alle belastingmaatregelen voor 2024 buigt, zou nog kunnen ingrijpen.

De top van het kabinet onderhandelt donderdagavond op het ministerie van Financiën over eventuele koopkrachtmaatregelen voor volgend jaar. Doordat veel maatregelen die eerder zijn genomen vanaf 1 januari aflopen, is de verwachting dat sommige worden verlengd, of dat het kabinet andere regelingen in het leven roept.

Ondersteunen armste huishoudens

Het voorkomen dat huishoudens straks veel minder te besteden hebben is een belangrijk doel van het demissionaire kabinet, dat verder een begroting zal presenteren met weinig nieuw beleid. De nadruk zal evenwel liggen op maatregelen om de armste huishoudens te steunen: het Centraal Planbureau waarschuwde dat bijna 6 procent van de bevolking in de armoede belandt als het kabinet geen nieuwe maatregelen treft. De Tweede Kamer heeft ook expliciet gevraagd om met een pakket tegen armoede te komen.

Ondanks de krappe overheidsfinanciën wil het kabinet daar dus wel wat aan doen voor volgend jaar. Of hier ook maatregelen tussen zitten om te voorkomen dat de brandstofprijzen enorm stijgen, is niet bekend. Staatssecretaris Marnix van Rij (Belastingen) wijst in zijn antwoorden op de vragen van Omtzigt op de oproep die de Kamer heeft gedaan om "lagere brandstofaccijns als optie op tafel te houden" bij de begrotingsonderhandeling. De bewindsman wil echter geen beloftes doen en benadrukt wel dat aan het temperen van de accijnstarieven een behoorlijk prijskaartje hangt.

Meer uit Politiek

Belangenclub ExpEx: excuses misstanden jeugdzorg zijn een begin

AMSTERDAM (ANP) - ExpEx, het platform van mensen die ervaring hebben met gesloten jeugdzorg, is op zich blij met de excuses van minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg) voor misstanden in de gesloten jeugdzorg. Maar ze zet er ook een kanttekening bij.

7 uur geleden
Minister biedt excuses aan voor misstanden in gesloten jeugdzorg

EDE (ANP) - Minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg) heeft zaterdagmiddag haar excuses aangeboden voor misstanden in de gesloten jeugdzorg en justitiële jeugdinstellingen. "Het spijt ons dat we niet hebben kunnen zorgen voor een veilige plek en goede zorg", sprak ze uit in een zaal met slachtoffers, familieleden, vrienden en nabestaanden in het Akoesticum in Ede. Dat zei ze namens de ministeries van Volksgezondheid en Justitie, Jeugdzorg Nederland en de Vereniging Nederlandse Gemeenten.

7 uur geleden
Coalitiepartijen onderhandelen zondag verder over begroting

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA onderhandelen zondag verder over de begroting die nog gemaakt moet worden. Vrijdag werd tot in het begin van de avond ook gesproken, maar de partijen zijn er na een paar avonden onderhandelen nog niet uit.

1 dag geleden
Klaver ziet crisis die is 'ingebakken in minderheidskabinet'

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver ziet een "crisis" bij het kabinet, dat nog tot uiterlijk maandag verder werkt aan de begroting. Dat is niet verrassend, maar wel onverantwoord, vindt hij. "Ik kan me niet herinneren dat het zo op het allerlaatste moment is aangekomen. Daar ligt een groot conflict onder, en dat zat ingebakken in dit minderheidskabinet."

1 dag geleden
Jetten: geen onderhandeling met oppositie voor deadline begroting

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen onderhandelen tot maandag niet meer met het kabinet over de begroting, zei premier Rob Jetten op zijn wekelijkse persconferentie. "We hebben nu heel goed op tafel liggen wat er moet gebeuren. En het is nu aan de coalitie om de definitieve besluitvorming daarover te doen."

1 dag geleden
Nieuwe wet geeft inlichtingendiensten veel meer ruimte

DEN HAAG (ANP) - Een wetsvoorstel van het kabinet geeft de inlichtingendiensten AIVD en MIVD veel meer ruimte om te opereren. Nieuwe dreigingen en technologische ontwikkelingen maken dit volgens het kabinet noodzakelijk. "Met deze wet wordt ons mes scherper", aldus minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD).

1 dag geleden
Letschert zoekt naar juridische opties om in te grijpen bij ON!

DEN HAAG (ANP) - Mediaminister Rianne Letschert zoekt naar juridische mogelijkheden om in te grijpen bij Ongehoord Nederland (ON!). Ze vindt het te vroeg om te zeggen of ze dat gaat doen en hoe. Maar voor de ministerraad filosofeerde ze openlijk over de mogelijkheid om de vergunning in te trekken van de omroep. ON! raakte deze week opnieuw in opspraak door een fragment waarin Hitler volgens critici werd vergoelijkt.

1 dag geleden