Zonder ingrijpen kabinet schiet benzineprijs omhoog met 21 cent
DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet geen nieuwe maatregelen neemt om de prijs van benzine te drukken, betaalt de automobilist aan de pomp straks 21 cent meer per liter. Dat erkent het kabinet in antwoorden op vragen van Kamerlid Pieter Omtzigt. De accijns op diesel zou met ongeveer 13 cent toenemen. Eerder dit jaar werden de accijnzen verlaagd als maatregel tegenover de hoge (energie-)prijzen. Deze verlaging is deels teruggedraaid, en vervalt vanaf 1 januari 2024 in principe.
De enorme toename van de brandstofprijzen komt ook doordat de accijnstarieven meegroeien met de inflatie. Het precieze bedrag hangt overigens ook af van de ontwikkeling van de brandstofprijzen zelf. Het demissionaire kabinet benadrukt in de antwoorden op de Kamervragen wel "dat de accijnstarieven per 1 januari 2024 nog kunnen wijzigen" als het kabinet besluit hier wat aan te doen in de begroting. Ook de Tweede Kamer, die zich nog over alle belastingmaatregelen voor 2024 buigt, zou nog kunnen ingrijpen.
De top van het kabinet onderhandelt donderdagavond op het ministerie van Financiën over eventuele koopkrachtmaatregelen voor volgend jaar. Doordat veel maatregelen die eerder zijn genomen vanaf 1 januari aflopen, is de verwachting dat sommige worden verlengd, of dat het kabinet andere regelingen in het leven roept.
Ondersteunen armste huishoudens
Het voorkomen dat huishoudens straks veel minder te besteden hebben is een belangrijk doel van het demissionaire kabinet, dat verder een begroting zal presenteren met weinig nieuw beleid. De nadruk zal evenwel liggen op maatregelen om de armste huishoudens te steunen: het Centraal Planbureau waarschuwde dat bijna 6 procent van de bevolking in de armoede belandt als het kabinet geen nieuwe maatregelen treft. De Tweede Kamer heeft ook expliciet gevraagd om met een pakket tegen armoede te komen.
Ondanks de krappe overheidsfinanciën wil het kabinet daar dus wel wat aan doen voor volgend jaar. Of hier ook maatregelen tussen zitten om te voorkomen dat de brandstofprijzen enorm stijgen, is niet bekend. Staatssecretaris Marnix van Rij (Belastingen) wijst in zijn antwoorden op de vragen van Omtzigt op de oproep die de Kamer heeft gedaan om "lagere brandstofaccijns als optie op tafel te houden" bij de begrotingsonderhandeling. De bewindsman wil echter geen beloftes doen en benadrukt wel dat aan het temperen van de accijnstarieven een behoorlijk prijskaartje hangt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten laat verdere aanpassingen van het belastingplan, waar nog steeds geen meerderheid voor is, over aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft dinsdag na vele onderhandelingen nog eens een gewijzigd pakket gedeeld met de Kamer, en Kamerfracties kunnen dat pakket nu aanpassen met amendementen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower is bereid om het belastingplan te steunen, omdat hij wil voorkomen dat er verkiezingen komen. Dat zegt hij in het debat over het pakket aan belastingen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
1 dag geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
1 dag geleden