Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zonder ingrepen dreigt grote verstoring Noord-Hollands stroomnet

Zonder ingrepen dreigt grote verstoring Noord-Hollands stroomnet

ARNHEM (ANP) - In delen van Noord-Holland dreigen vanaf 2026 langdurige stroomstoringen wanneer er geen extra maatregelen worden genomen tegen overbelasting van het stroomnet, waarschuwen netbeheerders TenneT en Liander. Ook voorzien ze in een nieuwe prognose op veel plaatsen in de provincie ten minste de komende tien jaar wachtlijsten voor grootverbruikers van elektriciteit, zoals datacenters, supermarkten en zwembaden.

"De boodschap is helder. We moeten extra maatregelen nemen", zegt Robert Kuik, directeur netplanning bij TenneT. Volgens hem wordt samen met bedrijven en overheden aan een pakket ingrepen gewerkt.

Het overvolle stroomnet zorgt in alle provincies voor problemen. TenneT kondigde eerder al aan grote verbruikers van elektriciteit in Nederland te benaderen om ze te verplichten tot zogenoemd spitsmijden. Op drukke momenten wordt hun gevraagd minder elektriciteit aan het net terug te leveren of te verbruiken. Maar dit volstaat niet altijd. In de provincie Utrecht wordt al scherper ingegrepen. Daar worden bijvoorbeeld ook middelgrote stroomverbruikers benaderd.

Verbruik

Wat er in Noord-Holland allemaal nodig is, is nog niet duidelijk. Van de 606 Noord-Hollandse organisaties met een aansluiting op het elektriciteitsnet groter dan 1 megawatt hebben er 66 aangegeven dat ze mogelijkheden zien om hun stroomverbruik op drukke momenten te verlagen. De netbeheerders zijn nog in gesprek met die partijen over wat zij precies kunnen doen.

Het uitgangspunt is dat kleinverbruikers zoals huishoudens zo min mogelijk overlast ondervinden. Maar de netbeheerders sluiten niet uit dat ook nieuwbouwwoningen in bepaalde delen van de provincie straks moeten wachten op aansluiting op het stroomnet. Daarnaast wijst Kuik erop dat huishoudens kunnen helpen om de problemen te verminderen door zo veel mogelijk elektriciteit buiten de spitsmomenten te gebruiken. Mensen kunnen hun wasmachine bijvoorbeeld beter overdag laten draaien en niet in de vroege ochtend of rond het avondeten.

De netbeheerders investeren komende jaren tevens miljarden in uitbreiding van het Noord-Hollandse net. Zo komt er een nieuwe hoogspanningsverbinding ten noorden van het Noordzeekanaal en komen er nieuwe hoogspanningsstations rond Amsterdam. Door de ingebruikname van deze nieuwe projecten wordt er vanaf 2031 stapsgewijs extra ruimte op het lokale hoogspanningsnet verwacht. Maar het duurt waarschijnlijk nog minstens tot 2036 voordat dit net overal in de provincie is uitgebreid.

Meer uit Financieel

AEX sluit licht hoger rond aanhoudende zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.

7 minuten geleden
China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

46 minuten geleden
India reserveert miljarden om impact Iranoorlog op te vangen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.

1 uur geleden
Olie- en gasprijzen verhogen druk op chemische industrie

ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.

2 uur geleden
Softwarebedrijf Adobe zakt op Wall Street na vertrek topman

NEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.

3 uur geleden
Economische groei VS minder sterk dan gedacht

WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.

3 uur geleden
Vakbond verbolgen over uitblijven oorlogstoeslag zeevarenden

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.

3 uur geleden