Zonder ingrepen dreigt grote verstoring Noord-Hollands stroomnet
ARNHEM (ANP) - In delen van Noord-Holland dreigen vanaf 2026 langdurige stroomstoringen wanneer er geen extra maatregelen worden genomen tegen overbelasting van het stroomnet, waarschuwen netbeheerders TenneT en Liander. Ook voorzien ze in een nieuwe prognose op veel plaatsen in de provincie ten minste de komende tien jaar wachtlijsten voor grootverbruikers van elektriciteit, zoals datacenters, supermarkten en zwembaden.
"De boodschap is helder. We moeten extra maatregelen nemen", zegt Robert Kuik, directeur netplanning bij TenneT. Volgens hem wordt samen met bedrijven en overheden aan een pakket ingrepen gewerkt.
Het overvolle stroomnet zorgt in alle provincies voor problemen. TenneT kondigde eerder al aan grote verbruikers van elektriciteit in Nederland te benaderen om ze te verplichten tot zogenoemd spitsmijden. Op drukke momenten wordt hun gevraagd minder elektriciteit aan het net terug te leveren of te verbruiken. Maar dit volstaat niet altijd. In de provincie Utrecht wordt al scherper ingegrepen. Daar worden bijvoorbeeld ook middelgrote stroomverbruikers benaderd.
Verbruik
Wat er in Noord-Holland allemaal nodig is, is nog niet duidelijk. Van de 606 Noord-Hollandse organisaties met een aansluiting op het elektriciteitsnet groter dan 1 megawatt hebben er 66 aangegeven dat ze mogelijkheden zien om hun stroomverbruik op drukke momenten te verlagen. De netbeheerders zijn nog in gesprek met die partijen over wat zij precies kunnen doen.
Het uitgangspunt is dat kleinverbruikers zoals huishoudens zo min mogelijk overlast ondervinden. Maar de netbeheerders sluiten niet uit dat ook nieuwbouwwoningen in bepaalde delen van de provincie straks moeten wachten op aansluiting op het stroomnet. Daarnaast wijst Kuik erop dat huishoudens kunnen helpen om de problemen te verminderen door zo veel mogelijk elektriciteit buiten de spitsmomenten te gebruiken. Mensen kunnen hun wasmachine bijvoorbeeld beter overdag laten draaien en niet in de vroege ochtend of rond het avondeten.
De netbeheerders investeren komende jaren tevens miljarden in uitbreiding van het Noord-Hollandse net. Zo komt er een nieuwe hoogspanningsverbinding ten noorden van het Noordzeekanaal en komen er nieuwe hoogspanningsstations rond Amsterdam. Door de ingebruikname van deze nieuwe projecten wordt er vanaf 2031 stapsgewijs extra ruimte op het lokale hoogspanningsnet verwacht. Maar het duurt waarschijnlijk nog minstens tot 2036 voordat dit net overal in de provincie is uitgebreid.
Meer uit Financieel
ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.
10 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Het vliegverkeer in Griekenland lijkt zondagmiddag langzaam weer op gang te komen, na een urenlange opschorting van alle aankomende en vertrekkende vluchten op Griekse luchthavens. Er was sprake van uitval van radiofrequenties, wat de gebruikelijke communicatie in het luchtverkeer lamlegde.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Ook Corendon zet een extra vlucht in om passagiers naar Amsterdam te vliegen die zaterdag op Curaçao zijn gestrand. Deze vertrekt maandag. De maatschappij verwacht dat alle passagiers die langer op het eiland hebben moeten blijven, mee aan boord kunnen.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM en TUI voeren extra vluchten uit om gestrande reizigers van de Antillen op te halen, hebben de maatschappijen zondagmiddag laten weten. Zaterdag konden meerdere vluchten naar de Caribische eilanden niet doorgaan door de ontwikkelingen in Venezuela. Inmiddels zijn de reguliere vluchten hervat. De extra vluchten zijn bedoeld voor de duizenden reizigers die zaterdag niet konden worden meegenomen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk scherpt zijn controles op verschillende voedselimporten aan om de zorgen van boeren weg te nemen die de laatste tijd veel hebben geprotesteerd tegen een Europees vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen. Over deze Mercosur-overeenkomst, die nog altijd niet is getekend door Europa, is al langer veel te doen.
12 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ houdt in het eerste kwartaal van dit jaar vast aan zijn pauze bij het verhogen van de olieproductie. Dat hebben afgevaardigden van de olielanden, waaronder Rusland en Saudi-Arabië, zondag besloten tijdens een onlinevergadering. Tussen de landen was ook weinig discussie; het overleg duurde minder dan tien minuten.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De inmiddels toch al beruchte slechte stiptheid van de Duitse spoorwegen is vorig jaar verder verslechterd. Slechts 60,1 procent van de langeafstandstreinen arriveerde op tijd, meldt de krant Bild am Sonntag.
13 uur geleden