Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zonder ingrepen dreigt grote verstoring Noord-Hollands stroomnet

Zonder ingrepen dreigt grote verstoring Noord-Hollands stroomnet

ARNHEM (ANP) - In delen van Noord-Holland dreigen vanaf 2026 langdurige stroomstoringen wanneer er geen extra maatregelen worden genomen tegen overbelasting van het stroomnet, waarschuwen netbeheerders TenneT en Liander. Ook voorzien ze in een nieuwe prognose op veel plaatsen in de provincie ten minste de komende tien jaar wachtlijsten voor grootverbruikers van elektriciteit, zoals datacenters, supermarkten en zwembaden.

"De boodschap is helder. We moeten extra maatregelen nemen", zegt Robert Kuik, directeur netplanning bij TenneT. Volgens hem wordt samen met bedrijven en overheden aan een pakket ingrepen gewerkt.

Het overvolle stroomnet zorgt in alle provincies voor problemen. TenneT kondigde eerder al aan grote verbruikers van elektriciteit in Nederland te benaderen om ze te verplichten tot zogenoemd spitsmijden. Op drukke momenten wordt hun gevraagd minder elektriciteit aan het net terug te leveren of te verbruiken. Maar dit volstaat niet altijd. In de provincie Utrecht wordt al scherper ingegrepen. Daar worden bijvoorbeeld ook middelgrote stroomverbruikers benaderd.

Verbruik

Wat er in Noord-Holland allemaal nodig is, is nog niet duidelijk. Van de 606 Noord-Hollandse organisaties met een aansluiting op het elektriciteitsnet groter dan 1 megawatt hebben er 66 aangegeven dat ze mogelijkheden zien om hun stroomverbruik op drukke momenten te verlagen. De netbeheerders zijn nog in gesprek met die partijen over wat zij precies kunnen doen.

Het uitgangspunt is dat kleinverbruikers zoals huishoudens zo min mogelijk overlast ondervinden. Maar de netbeheerders sluiten niet uit dat ook nieuwbouwwoningen in bepaalde delen van de provincie straks moeten wachten op aansluiting op het stroomnet. Daarnaast wijst Kuik erop dat huishoudens kunnen helpen om de problemen te verminderen door zo veel mogelijk elektriciteit buiten de spitsmomenten te gebruiken. Mensen kunnen hun wasmachine bijvoorbeeld beter overdag laten draaien en niet in de vroege ochtend of rond het avondeten.

De netbeheerders investeren komende jaren tevens miljarden in uitbreiding van het Noord-Hollandse net. Zo komt er een nieuwe hoogspanningsverbinding ten noorden van het Noordzeekanaal en komen er nieuwe hoogspanningsstations rond Amsterdam. Door de ingebruikname van deze nieuwe projecten wordt er vanaf 2031 stapsgewijs extra ruimte op het lokale hoogspanningsnet verwacht. Maar het duurt waarschijnlijk nog minstens tot 2036 voordat dit net overal in de provincie is uitgebreid.

Meer uit Financieel

Amerikaanse rechter blokkeert werkvisum dat 100.000 dollar kost

BOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.

19 minuten geleden
VEB schikt met SNS Reaal om koersverlies rond nationalisatie

DEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.

2 uur geleden
ACM verbiedt overname glasvezelnetwerken Delta door KPN

DEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.

2 uur geleden
Supermarkten: boodschappen volgend jaar tot 10 procent duurder

LEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.

3 uur geleden
ASN nog niet klaar voor besluit over privatisering, meldt Heinen

DEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.

3 uur geleden
AEX sluit hoger na afgenomen spanningen in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.

3 uur geleden
Bunq beboet voor laat reageren op door fraude gedupeerde klanten

AMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft een boete gekregen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), omdat het bedrijf niet op tijd heeft gereageerd op een aantal klanten die de dupe werden van fraudeurs. Bunq moet hierom 170.000 euro betalen.

4 uur geleden