Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zonder ingrepen dreigt grote verstoring Noord-Hollands stroomnet

Zonder ingrepen dreigt grote verstoring Noord-Hollands stroomnet

ARNHEM (ANP) - In delen van Noord-Holland dreigen vanaf 2026 langdurige stroomstoringen wanneer er geen extra maatregelen worden genomen tegen overbelasting van het stroomnet, waarschuwen netbeheerders TenneT en Liander. Ook voorzien ze in een nieuwe prognose op veel plaatsen in de provincie ten minste de komende tien jaar wachtlijsten voor grootverbruikers van elektriciteit, zoals datacenters, supermarkten en zwembaden.

"De boodschap is helder. We moeten extra maatregelen nemen", zegt Robert Kuik, directeur netplanning bij TenneT. Volgens hem wordt samen met bedrijven en overheden aan een pakket ingrepen gewerkt.

Het overvolle stroomnet zorgt in alle provincies voor problemen. TenneT kondigde eerder al aan grote verbruikers van elektriciteit in Nederland te benaderen om ze te verplichten tot zogenoemd spitsmijden. Op drukke momenten wordt hun gevraagd minder elektriciteit aan het net terug te leveren of te verbruiken. Maar dit volstaat niet altijd. In de provincie Utrecht wordt al scherper ingegrepen. Daar worden bijvoorbeeld ook middelgrote stroomverbruikers benaderd.

Verbruik

Wat er in Noord-Holland allemaal nodig is, is nog niet duidelijk. Van de 606 Noord-Hollandse organisaties met een aansluiting op het elektriciteitsnet groter dan 1 megawatt hebben er 66 aangegeven dat ze mogelijkheden zien om hun stroomverbruik op drukke momenten te verlagen. De netbeheerders zijn nog in gesprek met die partijen over wat zij precies kunnen doen.

Het uitgangspunt is dat kleinverbruikers zoals huishoudens zo min mogelijk overlast ondervinden. Maar de netbeheerders sluiten niet uit dat ook nieuwbouwwoningen in bepaalde delen van de provincie straks moeten wachten op aansluiting op het stroomnet. Daarnaast wijst Kuik erop dat huishoudens kunnen helpen om de problemen te verminderen door zo veel mogelijk elektriciteit buiten de spitsmomenten te gebruiken. Mensen kunnen hun wasmachine bijvoorbeeld beter overdag laten draaien en niet in de vroege ochtend of rond het avondeten.

De netbeheerders investeren komende jaren tevens miljarden in uitbreiding van het Noord-Hollandse net. Zo komt er een nieuwe hoogspanningsverbinding ten noorden van het Noordzeekanaal en komen er nieuwe hoogspanningsstations rond Amsterdam. Door de ingebruikname van deze nieuwe projecten wordt er vanaf 2031 stapsgewijs extra ruimte op het lokale hoogspanningsnet verwacht. Maar het duurt waarschijnlijk nog minstens tot 2036 voordat dit net overal in de provincie is uitgebreid.

Meer uit Financieel

Tabaksaccijns leverde overheid vorig jaar 440 miljoen minder op

DEN HAAG (ANP) - De overheid kreeg vorig jaar minder inkomsten uit tabaksaccijns. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. In 2025 leverde de tabaksaccijns de schatkist 2,55 miljard euro op. Een jaar eerder was dat nog bijna 3 miljard euro.

1 uur geleden
Meerdere cruiseschepen uit Perzische Golf gevaren

HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.

15 uur geleden
Volgende ECB-vergadering komt mogelijk te vroeg voor rentestap

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.

15 uur geleden
IEA wil nieuwe oliepijpleiding van Irak naar Middellandse Zee

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.

17 uur geleden
Ook in Tsjechië en Slowakije babyvoeding met rattengif gevonden

WENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.

17 uur geleden
BOVAG vindt gerichte energiesteun verstandiger dan accijnskorting

HILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.

19 uur geleden
Zwitserland merkt terugloop toeristen door Iranoorlog

GENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.

22 uur geleden