Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Zo'n crash overleven laat zien hoe veilig Formule 1 is'

'Zo'n crash overleven laat zien hoe veilig Formule 1 is'

DEN HAAG (ANP) - Het was bijna een onwerkelijk beeld; Romain Grosjean die ogenschijnlijk ongedeerd uit een brandend autowrak stapte. De vlammen leken geen vat te hebben op de Franse Formule 1-coureur, die even daarvoor zijn bolide met 221 kilometer per uur door de vangrail had geboord tijdens de Grote Prijs van Bahrein.

Na het zien van de crash waren de kenners het er al snel over eens dat Grosjean de crash niet zou hebben overleefd zonder de halo, de beugel op de cockpit die dient ter bescherming van het hoofd. "Zonder die beugel voor zijn neus zou zo'n harde klap fataal zijn geweest. Dan had hij er nooit uit kunnen klimmen of was zijn nek gebroken", zegt voormalig Formule 1-rijder Giedo van der Garde.

"De halo is de laatste uitvinding van de internationale autosportfederatie FIA, die constant aan het pushen is om de veiligheid te verbeteren in een sport die van nature gevaarlijk is. En je ziet dat ze de juiste richting op zijn gegaan. Het is dankzij de maatregelen van de FIA dat Grosjean heelhuids uit dat wrak is gekomen. Zo'n heftige crash overleven, laat zien hoe veilig de Formule 1 is", zegt Van der Garde.

Ook monocoque doet zijn werk

Niet alleen de halo speelde een levensreddende rol. "De FIA is ook heel lang bezig geweest om de zogeheten monocoque te verbeteren. Elk jaar moeten de teams hun cockpit testen en laten zien dat de monocoque sterk genoeg is. De cockpit moet keiharde klappen aan achterkant, voorkant en beide zijkanten kunnen opvangen zonder te breken. Ook dat heeft zijn leven gered. Evenals het brandwerende pak dat hij droeg."

Van der Garde schrok als iedereen van de crash, waarbij de auto van Grosjean in tweeën brak en na een steekvlam meteen in lichterlaaie stond. "Hij had de mazzel dat hij niet bewusteloos was, anders was het alsnog misgegaan. Het was knap dat hij zo snel de brandende auto uit kon klimmen. Dat kwam vast ook door de adrenaline. Het is ook iets dat de coureurs ieder seizoen verplicht testen. Voorheen moest je in 10 seconden uit de auto kunnen stappen, nu met de halo is dat 15 seconden. Grosjean was er na ruim 20 seconden uit. Hij kon zich denk ik niet oriënteren na die klap en in het vuur, maar voordeel is dat de coureurs blindelings hun handelingen kunnen verrichten omdat ze zo vaak in die auto zitten. Gordels losmaken en het stuurtje afkoppelen duurt enkele seconden."

Van der Garde, die in 2013 vaste rijder was voor het toenmalige Formule 1-team Caterham, had ook in jaren niet zo'n vuurexplosie gezien in de Formule 1. "Maar dat kan gebeuren als het chassis in tweeën breekt en de achterkant los komt. Daar zit de zogeheten fuelcell. Die kan klappen als er een ontsteking los zit en er een beetje vuur bij komt. We hebben dat inderdaad niet vaak gezien, maar we hebben ook zelden gezien dat een coureur zo hard de vangrail inreed. Het is en blijft een gevaarlijke sport, maar dankzij de FIA wel steeds veiliger."

Meer uit Sport

Swiatek: tennissters hebben geen 'Battle of the Sexes' nodig

SYDNEY (ANP/AFP) - Tennisster Iga Swiatek vindt dat het vrouwentennis geen 'Battle of the Sexes' nodig heeft. De tennissters hoeven volgens de Poolse zesvoudig grandslamkampioene niets te bewijzen.

2 uur geleden
Basketballer Post met Warriors hard onderuit tegen Oklahoma City

SAN FRANCISCO (ANP) - Basketballer Quinten Post heeft met Golden State Warriors een forse nederlaag geleden tegen Oklahoma City Thunder. De titelverdediger in de Amerikaanse basketbalcompetitie NBA won met 131-94.

4 uur geleden
Darter Van Veen bereikt finale WK na zege op Schot Anderson

LONDEN (ANP) - Gian van Veen heeft de finale bereikt van het WK darts in Londen. De 23-jarige darter uit het Gelderse Poederoijen versloeg in de halve finales in een uitbundig Alexandra Palace tweevoudig wereldkampioen Gary Anderson met 6-3 in sets. Hij treft zaterdag in de eindstrijd de Engelse titelverdediger Luke Littler.

13 uur geleden
Oostenrijkse topskiester Liensberger mist Spelen na crash

SANKT MICHAEL (ANP/RTR) - De Oostenrijkse skiester Katharina Liensberger mist de Olympische Spelen in Milaan-Cortina door een zware knieblessure. De 28-jarige slalomspecialiste liep onder meer een gescheurde meniscus op door een crash bij een training in Sankt Michael.

17 uur geleden
Skeletonster Bos eindigt als 24e in Winterberg

WINTERBERG (ANP) - Skeletonster Kimberley Bos blijft op zoek naar haar beste vorm op weg naar de Winterspelen van volgende maand in Milaan en Cortina d'Ampezzo. De winnares van olympisch brons op de Spelen van Beijing eindigde als 24e op de wereldbekerwedstrijd in Winterberg.

20 uur geleden
Venus Williams krijgt wildcard voor Australian Open

MELBOURNE (ANP) - Tennisster Venus Williams krijgt een wildcard voor de Australian Open. Dat maakte de organisatie van het tennistoernooi bekend.

1 dag geleden
Darter Van Veen voor het eerst in carrière naar halve finale WK

LONDEN (ANP) - Gian van Veen heeft voor het eerst in zijn carrière de halve finale van het WK darts bereikt. De 23-jarige Nederlander versloeg in Alexandra Palace in Londen de als tweede geplaatste Engelsman Luke Humphries met 5-1 in sets.

1 dag geleden