Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zo'n 800 statushouders op wachtlijst voor gastgezin Takecarebnb

Zo'n 800 statushouders op wachtlijst voor gastgezin Takecarebnb

AMSTERDAM (ANP) - Een kleine achthonderd mensen met een verblijfsstatus die nog in een asielzoekerscentrum zitten, staan op de wachtlijst voor plaatsing bij een tijdelijk gastgezin via de organisatie Takecarebnb. Ondanks de grote behoefte aan woonplekken voor deze zogenoemde statushouders, zijn er minder gastgezinnen voor statushouders dan voor Oekraïners, toen die zo'n twee jaar geleden naar Nederland kwamen, zegt directeur van Takecarebnb Robert Zaal.

In het aanmeldcentrum in Ter Apel verblijven momenteel meer mensen dan volgens de rechter mag. Het lukt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) niet om voldoende opvangplekken te vinden voor deze asielzoekers. Dat komt onder meer doordat er geen plaats is in asielzoekerscentra. Daar verblijven ook statushouders, die eigenlijk weg kunnen uit zo'n centrum omdat ze recht hebben op een woning. Maar door de woningnood lukt het niet om voor hen een huis te vinden.

Takecarebnb koppelt sinds 2015 statushouders aan Nederlandse gastgezinnen. Toen het aantal Oekraïense vluchtelingen na de inval door Rusland in het voorjaar van 2022 snel toenam, sloot Takecarebnb zich aan bij een samenwerkingsverband van organisaties die gastgezinnen en Oekraïners aan elkaar koppelden. RefugeeHomeNL, zoals de samenwerking heette, koppelde tot december van dit jaar ongeveer 1750 keer een gastgezin aan Oekraïners, gemiddeld twee per gezin.

Achtergrond statushouders

Ter vergelijking: in 2023 werden er zo'n zeshonderd koppelingen tussen een gastgezin en statushouders gemaakt. Het daadwerkelijke aantal ligt lager, omdat in dit geval ook elke verlenging van het verblijf als een losse koppeling is meegeteld. De meesten van deze vluchtelingen komen uit Syrië, Jemen of Turkije. Het zijn er een stuk meer dan toen Takecarebnb in 2015 begon, aldus Zaal, maar afgelopen jaren bleken meer mensen bereid om Oekraïners in huis te nemen dan statushouders.

"We hebben het natuurlijk niet wetenschappelijk onderzocht", zegt Zaal, maar het lijkt volgens hem neer te komen op angst voor het onbekende. "Sommige mensen zeiden 'ik wil eigenlijk Oekraïners, maar ik kan ook wel kennismaken met iemand uit Jemen'. Na zo'n kennismaking gaat het eigenlijk altijd goed." Als meer gastgezinnen bereid zouden zijn tijdelijk een statushouder op te vangen, zou dat plek vrijmaken in asielzoekerscentra en dus in Ter Apel, legt hij uit.

Takecarebnb is een non-profitorganisatie, aldus Zaal, die wordt gesponsord door fondsen. Ook krijgt de organisatie per koppeling 1000 euro van het COA.

Meer uit Binnenland

Drents Museum stelt expositie uit door 'geopolitieke spanningen'

ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".

1 uur geleden
Middeninkomens 'in de knel' op Amsterdamse huurmarkt

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.

2 uur geleden
Ex-NCTV'er krijgt 20 maanden cel voor meenemen staatsgeheimen

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.

6 uur geleden
Premier Jetten ontmoet bezorgde mensen uit Iraanse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.

6 uur geleden
Inhoudelijke behandeling van strafzaak tegen Raily B. uitgesteld

AMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.

6 uur geleden
Staatssecretaris overweegt hoger salaris voor gevangenispersoneel

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) staat open voor het idee om gevangenispersoneel meer te betalen dan ander overheidspersoneel. Dat is momenteel niet mogelijk, omdat medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) onder de cao vallen voor rijksambtenaren. Na de roep van meerdere Kamerleden om hier verandering in te brengen, is de bewindsvrouw bereid om te onderzoeken of DJI-personeel een aparte cao kan krijgen.

6 uur geleden
ANVR: nog zo'n vijftig gestrande Nederlanders in Midden-Oosten

LEUSDEN (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlandse reizigers dat gestrand was in het Midden-Oosten is thuis. De ANVR schat dat er momenteel nog zo'n vijftig mensen vastzitten in de regio door de oorlog in Iran. De rest is al via een repatriërings- of chartervlucht teruggevlogen naar Nederland.

7 uur geleden