
Zo'n 800 statushouders op wachtlijst voor gastgezin Takecarebnb
AMSTERDAM (ANP) - Een kleine achthonderd mensen met een verblijfsstatus die nog in een asielzoekerscentrum zitten, staan op de wachtlijst voor plaatsing bij een tijdelijk gastgezin via de organisatie Takecarebnb. Ondanks de grote behoefte aan woonplekken voor deze zogenoemde statushouders, zijn er minder gastgezinnen voor statushouders dan voor Oekraïners, toen die zo'n twee jaar geleden naar Nederland kwamen, zegt directeur van Takecarebnb Robert Zaal.
In het aanmeldcentrum in Ter Apel verblijven momenteel meer mensen dan volgens de rechter mag. Het lukt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) niet om voldoende opvangplekken te vinden voor deze asielzoekers. Dat komt onder meer doordat er geen plaats is in asielzoekerscentra. Daar verblijven ook statushouders, die eigenlijk weg kunnen uit zo'n centrum omdat ze recht hebben op een woning. Maar door de woningnood lukt het niet om voor hen een huis te vinden.
Takecarebnb koppelt sinds 2015 statushouders aan Nederlandse gastgezinnen. Toen het aantal Oekraïense vluchtelingen na de inval door Rusland in het voorjaar van 2022 snel toenam, sloot Takecarebnb zich aan bij een samenwerkingsverband van organisaties die gastgezinnen en Oekraïners aan elkaar koppelden. RefugeeHomeNL, zoals de samenwerking heette, koppelde tot december van dit jaar ongeveer 1750 keer een gastgezin aan Oekraïners, gemiddeld twee per gezin.
Achtergrond statushouders
Ter vergelijking: in 2023 werden er zo'n zeshonderd koppelingen tussen een gastgezin en statushouders gemaakt. Het daadwerkelijke aantal ligt lager, omdat in dit geval ook elke verlenging van het verblijf als een losse koppeling is meegeteld. De meesten van deze vluchtelingen komen uit Syrië, Jemen of Turkije. Het zijn er een stuk meer dan toen Takecarebnb in 2015 begon, aldus Zaal, maar afgelopen jaren bleken meer mensen bereid om Oekraïners in huis te nemen dan statushouders.
"We hebben het natuurlijk niet wetenschappelijk onderzocht", zegt Zaal, maar het lijkt volgens hem neer te komen op angst voor het onbekende. "Sommige mensen zeiden 'ik wil eigenlijk Oekraïners, maar ik kan ook wel kennismaken met iemand uit Jemen'. Na zo'n kennismaking gaat het eigenlijk altijd goed." Als meer gastgezinnen bereid zouden zijn tijdelijk een statushouder op te vangen, zou dat plek vrijmaken in asielzoekerscentra en dus in Ter Apel, legt hij uit.
Takecarebnb is een non-profitorganisatie, aldus Zaal, die wordt gesponsord door fondsen. Ook krijgt de organisatie per koppeling 1000 euro van het COA.
Meer uit Binnenland
POELDIJK (ANP) - Rond de Zuid-Hollandse plaatsen Schipluiden, Den Hoorn, Delft en Wateringen is vrijdagochtend rond 07.30 uur een stroomstoring ontstaan, meldt Westland Infra. Volgens de energiebeheerder lijkt de oorzaak een aardfout te zijn, wat betekent dat er stroom buiten de kabels loopt. De storing duurt naar verwachting drie uur, aldus Westland Infra.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski wilde na haar eerste dagen in voorarrest niet worden overgeplaatst naar een andere gevangenis, zegt OM-baas Rinus Otte in een interview tegen De Telegraaf. Eerder schreef Weski in haar boek dat het tijdens haar verblijf in de ondergrondse bunker in Kamp Zeist voelde alsof ze "levend begraven" was.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie geeft vrijdagochtend in de rechtbank in Assen een toelichting op de stand van zaken in het onderzoek naar de kunstroof uit het Drents Museum in Assen op 25 januari. Twee verdachten staan terecht tijdens deze eerste openbare zitting in de internationaal geruchtmakende zaak. De buit is nog altijd zoek.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers in Den Haag zouden tijdens de NAVO-top eind juni gratis gebruik moeten kunnen maken van bijvoorbeeld bus en tram. Het kabinet moet regelen dat het openbaar vervoer tijdelijk kosteloos beschikbaar is "als gebaar naar Hagenaars", vindt de Haagse gemeenteraad unaniem. De partijen willen dat er daarom een verzoek naar de overheid gaat.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het aan de gemeenteraad van Den Haag ligt, worden beelden van de jongeren die vorige week deelnamen aan rellen in Scheveningen zo snel mogelijk online gezet. De meeste fracties steunden in een raadsvergadering donderdagavond een motie daarvoor. Ze willen dat burgemeester Jan van Zanen bij het Openbaar Ministerie en de politie aandringt op publicatie van de beelden.
8 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Veel bijen hebben de afgelopen winter niet overleefd. Ongeveer 22 procent van de bijenvolken is overleden, iets meer dan de winter ervoor. Volgens de universiteit in Wageningen is het de derde winter op rij dat meer dan 20 procent van de bijenvolken niet door de winter komt.
13 uur geledenOSLO (ANP) - Het compromisvoorstel van NAVO-topman Mark Rutte voor een hoger defensiebudget van de NAVO-landen zou weleens kansrijk kunnen zijn, denkt premier Dick Schoof. Hij rekent er voorzichtig op dat de Verenigde Staten, die volgens velen een onhaalbaar hoge eis stelden, met Ruttes plan zouden kunnen leven. Maar Schoofs eigen kabinet is nog niet zover, tekent hij aan.
14 uur geleden